Spolupráce

Pravidelná fyzická aktivita je skutečně důležitá. S jakými neduhy nám může pomoci?

Pravidelná fyzická aktivita je jako jeden z podstatných prvků zdravého životního stylu uváděna velmi často. Proč je ale vlastně sportování pro člověka tak moc důležité?

Pravidelná fyzická aktivita vás nemusí stát skoro nic

Sportování žádné velké výdaje nevyžaduje, tedy vesměs. Budete samozřejmě potřebovat určité vybavení, což ale v současné době nemusí být z finančního hlediska velký problém. Online nákupy na internetu jsou obecně levnější a navíc na webech jako Kuponer najdete spoustu slevových kupónů. Můžete tak ještě výhodněji nakoupit nejen sportovní vybavení, ale třeba také doplňky stravy pro sportovce (např. v lékárnách Benu), které vám mohou s danou fyzickou aktivitou pomoci. S čím vám ale může konkrétně pomoci samotný sport?

Sport patří mezi stresové aktivity

Možná vás překvapí, že stres je z evolučního hlediska pro lidi prospěšný. Je-li totiž člověk vystaven mimořádným podmínkám, jež se nazývají stresory, organismus se aktivuje, aby jim mohl lépe čelit. Pokud se tedy naši prapředci např. dostali do kontaktu se šelmami, měli díky stresu větší šanci, že z takové situace vyváznou. Ačkoli v současném světě už taková přímá ohrožení většinou nezažíváme, stres se stal všudypřítomným, což nám nesvědčí. Jedná se o významnou zátěž, která je dle některých odborníků zodpovědná téměř za všechny nemoci a důsledkem mohou být dokonce výpadky paměti

Přesto existuje stres, který má stále pozitivní účinky. Pokud vás např. v práci čeká důležitý úkol a organismus se díky tomu aktivuje k lepším výkonům, může vám to jen a jen prospět. Pouze byste v takovém stavu neměli být příliš často. Mezi stresové aktivity navíc nepochybně patří i sport, protože i během fyzické aktivity dochází ke stimulaci organismu. Také tělesné cvičení, pokud není příliš časté a náročné, lze přitom považovat za stres, který nám může pomoci, a to hned v několika ohledech…

Pozitivní účinky pravidelné fyzické aktivity

Při sportování je narušována tělesná tkáň. V době regenerace pak dochází k její obnově, a to i na buněčné úrovni. Pokud tedy budete dobře odpočívat, správně se stravovat a odstraníte další formy zátěže (stresu), podnítíte i regeneraci buněk. Důsledkem pak může být biologicky mladší tělo. To lze považovat za největší přínos sportu. Ostatně skutečnost, že lidé, kteří sportují, vypadají obvykle mladší než jedinci, jež se fyzickým aktivitám nevěnují, není žádným tajemstvím.

Sport navíc dokáže potlačovat i samotný stres v běžném životě. Budete-li totiž pravidelně cvičit, běhat apod., budete odolnější a každodenní fyzické aktivity nemohou v organismu tak snadno vytvářet stresovou odezvu. Pokud bude koneckonců muset do čtvrtého patra vyběhnout člověk, jenž se celé dny válí na gauči a člověk, který si jde čtyřikrát týdně na pár desítek minut zaběhat, jaký z nich asi bude mít na tuto aktivitu odezvu stresem? Odpovězte si sami. A doplňme, že sport má navíc pozitivní vliv i na psychiku, která hraje v našich životech zásadní roli.

Se sportem to nepřehánějte a kvalitně se stravujte

Pravidelná fyzická aktivita je sice důležitá, na druhou stranu i zde platí, že všeho moc škodí. Neměli byste proto zkoušet od počátku sportovat až na samé hranice možností, ale spíše se postupně zlepšovat. Nadměrná fyzická zátěž může být ohrožující a navíc se z ní nemusíte jen tak vzpamatovat, takže regenerace pak nebude probíhat tak, jak má. Jak už jsme sice zmínili výše, sportovcům mohou pomoci různé doplňky stravy. Ty na druhou stranu nemohou nahradit kvalitní potraviny, které jsou podstatně důležitější. Tělo musí být především v době regenerace zásobeno přirozenými živinami!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button