Spolupráce

Keto nebo low carb? Co je co?

Máte nějaké to kilo navíc nebo nejste tak úplně spokojeni se svojí postavou, ale i když se snažíte zhubnout, pořád se vám nedaří váhu si pak udržet? Slyšeli jste o keto dietě a low carb stravě, ale nevíte, co je co a v čem se liší, přesto byste je rádi vyzkoušeli? Čtěte dál!

Low carb i keto jsou vlastně diety

Nenajde se mezi námi asi nikdo, kdo slova jako low carb dieta nebo keto dieta, neslyšel. Jde o velmi populární diety založené na sníženém příjmu sacharidů, můžeme je tedy označit jako nízkosacharidové diety. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Low carb dieta vám pomůže shodit nechtěná kila

Přesná definice low carb diety (LC) neexistuje, pod tímto označením se ukrývá hned několik typů diet, a to včetně ketodiety. V případě LC diety jsou jako zdroj energie využívány všechny živiny, primárním zdrojem jsou ale tuky. Sacharidy se dostávají do deficitu, díky čemuž máme nižší hladinu inzulínu, která brání ukládání nadbytečných sacharidů do tukových zásob.

Ketodieta jako druh LC diety

Ketodietu možná znáte i jako bílkovinovou, proteinovou nebo ketonovou dietu a je založena na tom, že se tělo dostane do stavu tzv. ketózy.

Ketóza je přirozeným stavem organismu, který nastane asi 48 hodin poté, co snížíte příjem sacharidů pod 50 g za den. Hlavním zdrojem energie se pak pro tělo stanou místo sacharidů tuky z vlastních zásob. Vy pak díky tomu hubnete.

Mezi příznaky ketózy patří zácpa, únava a třeba i bolest hlavy a podrážděnost, jde ale o stav, který během pár dní pomine.

Víte, že mezi přednosti ketózy patří kromě hubnutí i snížení hladiny cukru v krvi, snížení množství cholesterolu v krvi, zmírní se problémy s otoky, zlepší se stav celulitidy i akné, může pomoci i při onkologických onemocnění.

Jak na ketodietu?

Při ketodietě je třeba omezit příjem sacharidů pod 50 g za den a v jídelníčku je nahradit proteiny a tuky. Samotná dieta pak má tři fáze.

  • Během první fáze ketodiety se tělo dostává do stavu ketózy a vy nejrychleji hubnete. V první fázi byste měli vydržet do okamžiku, než zhubnete asi polovinu z předpokládaného váhového úbytku, zároveň by ale neměla trvat déle než 8 týdnů. Vypít byste každý den měli 2-3 litry tekutin, sníst asi půl kila bílé a zelené zeleniny a 30 gramů ořechů nebo semínek. První týden zcela vynechte alkohol, pak si můžete dopřát skleničku vína.
  • Druhou fázi ketodiety označujeme jako redukční, následuje po dokončení první fáze a už nehubnete tak rychle. Jíst byste během ní měli 3 předem připravená ketojídla a 2 standardní nízkosacharidová jídla, která si sami připravíte. Doplníte je opět 0,5 kg bílé a zelené zeleniny, dvěma deci mléka nebo kefíru, 30 g ořechů nebo semínek. Pochutnat si můžete na nízkosacharidových potravinách jako je bílé maso, vejce nebo sýry, pokud máte chuť, dejte si skleničku ketovína.
  • Třetí fáze je fixační a přejdete do ní ve chvíli, kdy dosáhnete své vysněné váhy. Pomůže vám tuto váhu udržet. Jíst budete pět běžných jídel, která si sama připravíte v souladu s tím, jak jste se v posledních týdnech naučili. Jezte s mírou, nezapomínejte na zeleninu, minimalizujte příjem cukru a radujte se z nového života.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button