Spolupráce

All on 4 – v jakých případech lze obnovit zuby a úsměv pomocí implantátů?

Chybějící zuby negativně ovlivňují pracovní i osobní život každého, kdo se s tímto problémem potýká. Ztráta jednoho, dvou, nebo dokonce všech zubů znamená zkrátka vždy významné snížení kvality života. Lékařská věda naštěstí nepřešlapuje na místě a neustále vymýšlí nová a lepší řešení. I situace, kdy pacientovi chybí kompletní chrup, je dnes řešitelná, a to velmi elegantním, rychlým a efektivním způsobem. Tato moderní metoda nese název all-on-four. V čem spočívá? A ve kterých případech je lékařem aplikovaná?

Indikace metody All-on-four

Zmíněná metoda je využívána v případech, kdy pacientovi chybí všechny zuby na jedné, nebo obou čelistech. Rozhodnout se pro ni lze, i pokud pacient trpí opravdu těžkou formou paradentózy, případně pokud jsou jeho opěrné zuby pohyblivé a nelze je dále rekonstruovat. V těchto případech je na místě přistoupit ke kompletní výměně celého chrupu, a právě pro tento případ byla metoda All-on-four přímo vyvinuta.

Kompletní zákrok je rozdělen do pouhých dvou dnů, kterým předchází CT vyšetření a po kterých následuje již jen kontrola skusu a finální konzultace.

Princip metody All-on-four

Unikátnost metody All-on-Four spočívá v tom, že realizace zubní náhrady je oproti konvenčním postupům jednodušší, rychlejší a pro pacienta výrazně méně nepříjemná.  V tomto případě není nutné provádět plastiky kosti ani jiné náročnější chirurgické zásahy. Do čelisti jsou v šikmé poloze vpravovány minimálně 4 implantáty a maximálně až 10 (o počtu implantátu rozhoduje lékař a to na základě stavu čelisti, na cenu to nemá vliv), na které je po 24 hodinách vsazena nesnímatelná můstková náhrada (fixní povaha náhrady je další významnou výhodou metody). První můstek je provizorní a je po 6-18 měsících nahrazen definitivní náhradou.

Jak provizorní, tak finální můstek je na vysoké estetické úrovni a stejně jako z funkčního hlediska i v tomto směru plně nahrazuje originální chrup. Metoda All-on-four je moderním postupem, který je pro pacienta v mnoha ohledech jednoznačně lepší než metody známé z minulosti.

Podobné články

Back to top button