Spolupráce

Ketodieta – 3 základní pravidla a 1 navíc

Ačkoliv se o ketodietě mluví hlavně v posledních letech, ketózu znali už v dobách lovců mamutů. Ale až nejnovějším testováním se zjistilo, že se při ketóze velmi dobře hubne. 

Jak fungovala ketóza v dobách lovců a sběračů? Ke ketóze docházelo ve chvíli, kdy člověk hladověl a neměl k dispozici jídlo, neměl nic naloveno, měl tedy vyčerpané zásoby cukru v těle, a to jak ve svalech, tak v játrech. Jeho tělo se po určité době přepnulo na jiný systém získávání energie, a to na pohon ketolátkami z tuků. Co si z této zkušenosti od našich předků můžeme odnést dnes?   

Video: https://www.mall.tv/rozum-v-troube/co-je-to-ketoza-a-jak-se-do-ni-clovek-dostane

Podívejte se, co o ketóze říká výživový poradce Petr Havlíček

První pravidlo – odstraňte sacharidy

Ketóza je naprosto přirozený stav organismu, při kterém se tuky využívají jako palivo. Ketostyl ve stravování můžeme proto nazvat také jako tuková dieta. Jejím základem je naprosté odstranění sacharidů ze stravy. Játra na výrobu energie pro fungování organismu musí místo cukrů najít náhradní zdroj energie, a tím se stanou uložené tuky. Tuky se přemění na ketony a ty tělu dodají potřebnou energii na fungování. A v takovou chvíli se začíná velmi intenzivně hubnout. 

Druhé pravidlo – nepřehánějte to s bílkovinami

Nejde však o běžnou dietu. U klasické diety se snižují přijímané cukry i množství tuků a organismus se živí bílkovinami. Bílkoviny však organismus dokáže velmi chytře převést na cukry a ke ketóze v takovém případě nedochází a ani se nehubne. Jakmile bude ve vaší stravě více než cca 20 % bílkovin, přemění je tělo na cukry a ty použije pro pohon místo tuků a ketóza se tak nespustí. 

Třetí pravidlo – tuky (zdravé tuky) jsou povoleny 

Libové maso můžete považovat za zdravé a správné, ale vás může ve snaze o hubnutí pomocí ketodiety poměrně zbrzdit. U ketodiety je vhodné sáhnout spíše po tučnějším mase – nemusíte se bát kuřecích stehen s kůží, vepřové plece, tučných ryb (např. lososa), rib eye steaku nebo mletého masa. Opravdu se tím ale nemyslí jakékoliv tuky. Čabajka je sice především tuk, ale rozhodně ne zdravý. 

Nejdůležitější pravidlo – jezte

Ketodieta není o hladovění. Jíst je normální, a to i při hubnutí. U ketodiety je však potřeba počítat. Základem je odstranit ze stravy sacharidy, a to všechny. Uvádí se, že maximálně by se mělo přijmout 50 g sacharidů denně. Bílkoviny by měly být v množství 1 gram na 1 kilogram hmotnosti, tedy také poměrně malé množství. Tuk má naopak tvořit okolo 70 % celkového příjmu. 

Ale co jíst? 

Podstatný je původ i kvalita kalorií, které přijmete. Ideální jsou zdravé nenasycené tuky. Ty najdete např. v tofu, vlašských ořeších, mandlích, semínkách, avokádu a také v olivovém oleji. Na straně nezdravých tuků stojí např. palmový a kokosový olej, plnotučné mléčné výrobky, máslo, sádlo. Dále se soustřeďte na masa, která jsme již rozebrali výše. 

Na ovoce můžeme při ketodietě zcela zapomenout. Pozor si dejte i na zeleninu, protože i zelenina je zdroj sacharidů. Vytvořit si správný jídelníček se může zdát za těchto podmínek docela oříšek. Značnou pomoc ale nabízejí balíčky kompletního stravovacího plánu s koktejly a tyčinkami, které se prodávají také přes internet. Především do začátku se jedná o velkého pomocníka, dokud se v této dietě nezorientujete. 

Stejně tak je vhodné do začátku svěřit zhodnocení zdravotního stavu do rukou odborníků. Seriózní weby nabízející výrobky pro ketodietu disponují výživovými poradci, kteří se nejen podíleli na sestavení jídelníčku, ale jsou také sedm dní v týdnu připraveni poradit a pomoci se zvládáním diety. 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button