Spolupráce

Sezónní afektivní porucha: Definice, příznaky a možnosti léčby

Článek vznikl ve spolupráci se společností BetterHelp.

Mnoho lidí oceňuje příchod a odchod různých ročních období, protože často znamenají příchod významných svátků, krásně zbarvených stromů a jedinečných druhů jídel a nápojů, které se jim dostávají jen jednou za rok. Jiní však změny ročních období přijímají spíše s odporem, protože vědí, že to znamená, že to bude mít negativní dopad na jejich náladu. V tomto článku si projdeme, co může prožívat někdo se sezónní afektivní poruchou, a probereme, jak se tento stav obvykle léčí.

Co je sezónní afektivní porucha?

Sezónní afektivní porucha (SAD) je duševní porucha, kterou vyvolávají změny ročních období. Lidé trpící SAD, která je typem deprese, pociťují příznaky, jako je přetrvávající smutek a ztráta zájmu o dříve oblíbené činnosti. I když se SAD nejčastěji objevuje v zimě, kdy se ochlazuje a prodlužuje se noc, u některých jedinců se vyskytuje obrácená SAD, která způsobuje, že se v létě cítí depresivně a na podzim nebo v zimě se cítí lépe.

Příznaky SAD

Jak již bylo zmíněno, dvěma nejčastějšími příznaky SAD jsou přetrvávající smutek a ztráta zájmu o dříve oblíbené činnosti – stejně jako u jiných typů deprese. Mezi další příznaky však mohou patřit:

 • potíže se soustředěním
 • podrážděnost
 • stažení se od blízkých
 • časté záchvaty pláče
 • pocity bezcennosti
 • úzkost
 • přejídání nebo přibývání na váze
 • více spánku
 • nízké libido
 • nedostatek energie
 • pocit viny
 • myšlenky na sebevraždu

Pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků, ať už u sebe, nebo u někoho blízkého, může být zásadní vyhledat odbornou pomoc. V mírnějších případech SAD může být přítomno pouze několik příznaků. Schopnost zachytit tyto příznaky včas může pomoci zajistit, že se stav časem nezhorší. Včasný zásah je obzvláště důležitý, pokud někdo zažívá sebevražedné myšlenky.

Možnosti léčby SAD

Níže jsou uvedeny tři potenciální možnosti léčby, které lze využít k úlevě od příznaků sezónní afektivní poruchy.

 • Světelná terapie: Světelnou terapii lze použít k léčbě všech druhů tělesných a duševních onemocnění, ale může být obzvláště užitečná při zlepšování příznaků SAD. Funguje tak, že je člověk vystaven umělému zdroji světla, což může zvýšit množství serotoninu v jeho mozku, vytvořit stabilnější spánkový režim a zlepšit jeho schopnost zůstat bdělý a aktivní po celý den. I když je stále zásadní získávat sluneční světlo, tato možnost může být užitečná pro lidi, kteří se nemohou příliš pohybovat venku nebo žijí v oblasti s malým množstvím denního světla.
 • Poradenství: Spolupráce s poradcem může být účinným způsobem, jak se vyrovnat s příznaky SAD a najít uzdravení. Protože však deprese může ztěžovat vstávání z postele nebo vycházení z domu, může být pro některé vhodnější spojení s online poradcem. Společnost BetterHelp nabízí online terapii z pohodlí domova a zaměstnává pouze poradce, kteří mají licenci a kvalifikaci k poskytování péče. Možnost důvěřovat svému poskytovateli péče o duševní zdraví je pro účinný plán léčby zásadní, protože to lidem umožňuje otevřeně a upřímně hovořit o svých myšlenkách a pocitech. Poradci mohou jedincům, kteří zažívají SAD, poskytnout metody zvládání, které jim vyhovují, a poskytnout jim možnost vyjádřit se bez odsuzování.
 • Léky: Někteří lidé mohou užívat antidepresiva nebo jiné léky, které jim pomáhají zvládat SAD. Tyto léky působí tak, že zvyšují množství určitých neurotransmiterů v mozku, včetně serotoninu, dopaminu a noradrenalinu. Než se vydáte touto cestou, je nutné se vždy poradit s lékařem, protože zdravotník může pomoci zúžit vhodný druh léku a požadavky na dávkování.

Lidé často využívají kombinaci léčebných metod, aby zajistili jejich účinnost. Mohou například navštěvovat poradenství a zároveň užívat léky a světelnou terapii. Plán léčby však u každého vypadá jinak.

Závěr

Sezónní afektivní porucha se sice objevuje jen asi po čtvrtinu roku, ale to neznamená, že je méně závažná nebo náročná na zvládání. Každý si zaslouží žít plnohodnotný a šťastný život po celý rok, a ne jen v určitých obdobích. Uvědomění si příznaků SAD a pochopení dostupných možností její léčby může lidem pomoci získat větší kontrolu nad svými příznaky a pracovat na tom, aby vedli produktivnější a spokojenější život.

Autor: Sydney Wiederhold

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button