Spolupráce

Bílý čaj – White Tea – 白茶 [báichá]

Moderní výzkumy potvrzují, že bílý čaj příznivě ovlivňuje léčbu cukrovky, pomáhá totiž vyrovnávat hladinu cukru v krvi, redukuje tuk a eliminuje toxiny usazené v těle v důsledku kouření či nadměrného popíjení alkoholu. Příznivě také ovlivňuje krevní tlak a pomáhá při léčbě cévních onemocnění, neboť obsahuje aktivní enzymy, polyfenoly, vitamíny a aminokyseliny, které tělo potřebuje. Dle nadále probíhajících výzkumů také může pomoci i při léčbě rakoviny. Zajímavé je, že při delším skladování bílého čaje se postupně stává jemnějším v chuti a zároveň se prokazatelně zvyšují jeho účinky na naše zdraví a tím i jeho lékařská hodnota.

Charakteristika

  • Bai Hao Yin Zhen: bohatě bíle ochmýřené silné světle stříbrné tipsy, čisté a úhledné, tenké přetrvávající čerstvé vůně, svěže jemné, delikátní chuti, nálev světle žluté barvy, vyluhovné listy na dotek měkké, jemné, stejnoměrné, jasné barvy
  • Pai Mu Tan: jeden až dva silnější celé křehké listy s robustním bíle ochmýřeným tipsem, spojnice tipsu a listů k větvičce je krátká, popelavě zelná, čaj má čisté a čerstvé aroma, nálev jasné světle žluté barvy, sladké a jemné chuti, vyluhované listy jsou žlutavě zelené, žilky listů červené a hnědé, měkké na dotek, jasné barvy
  • Shou Mei (Gong Mei): silnější celé křehké listy, tipsový list je spojený s větvičkou, list je celý, zakroucený jako obočí, popelavě zelené nebo tmavě zelené barvy, harmonického vzhledu a čisté vůně, nálev světle oranžové barvy. Čerstvě sladké a jemné chuti, vyluhovaný list jemný a měkký.

Původ: Fu Ding, Zheng He, Jiang Yang, provincie Fujian, Čína

Zpracování

Kvalita bílého čaje je dána především sběrem, který je velmi pečlivý a má striktní pravidla. Když prší – nelze sbírat, neopadla rosa – nelze sbírat, tenké tipsy – nelze sbírat, fialové tipsy – nelze sbírat…atd., těchto zásad kdy nelze bílý čaj sklízet je dohromady deset a krásně ukazují na kvalitu výsledného čaje. Silné, bohatě ochmýřené tipsy se použijí k výrobě Bai Hao Yin Zhen, tips a další dva až tři listy na Pai Mu Tan.

Výroba bílého čaje sestává ze tří fází: 1) zavadání, 2) sušení a 3) třídění. Při zavadání může dojít k velmi lehké přirozené fermentaci/oxidaci, probíhá buď uvnitř nebo venku na slunci – záleží na počasí, sezóně ap. Proces zavadání je u konce ve chvíli kdy dojde k potřebným změnám a listy změní barvu. Listy se dále suší a poté třídí – vybírají se staré větvičky, žluté kusy listů, staré listy a další načajové součásti které se mohli během zpracování přimíchat
k listům. Sušení probíhá na mírném ohni a čaj se balí do krabic až ve chvíli kdy obsah vody v listech není větší než 4-5%

Nejčastěji používané kultivary

  • Fu Ding White Tea | Bílé čaje(China Tea No1): kultivar s více než 140-ti letou historií, původem z vesnice Boliu pod městem Bailin, okres Fuding, province Fujian patří k excelentnímu typu se silnými tipsy, bohatým bílým ochmýřením a má vysoký podíl nutričních substancí, Je vhodný i pro výrobu červených a zelených čajů.
  • Fu Ding Bai Hao Yin(China Tea No2): nejlepší a nejkvalitnější kultivar pro produkci bílého čaje s více než 120-ti letou historií. Původem z vesnice Wenxi pod městem Diantou, okres Fu Ding, provincie Fujian. Od roku 1956 se produkce bílého čaje začala zvětšovat a rozšířovat a v současné době se pěstuje napříč provincií Fujian i v místech kde původně byly produkovány čaje zelené a červené a později začal být pěstován i v dalších provinciích – Ťiang-su, Če-ťiang, An-chuej, Hu-bei, Ťiang-si, Guang-si. Fu Ding Da Bai Hao je bohatý na polyfenoly, obsahuje dusičnany a má silné velké tipsy s bohatým bílým ochmýřením, což jej kvalifikuje jako ideální speciální kultivar pro výrobu bílých čajů. Bai Hao Yin Zhen byl oceněn jako ‚národní čaj‘ v letech 1982, 1986 a 1990.

Rozdíly mezi bílými čaji na trhu

Některé druhy bílých čajů které dnes najdeme na trhu jsou pouze takzvané „bílé čaje“ kdy nejde o pravý bílý čaj z Fudingu (či o čaj z příslušných kultivarů z jiných provincií), ale speciálně produkovaný zelený čaj zpracovaný s větším podílem tipsů. Tyto čaje lze rozlišit podle určité ‚zelenosti‘ použitých tipsů, neboť pravý bílý čaj je vždy čistě stříbrně-bílý v barvě.

Zdraví

Moderní výzkumy potvrzují, že bílý čaj příznivě ovlivňuje léčbu cukrovky, pomáhá totiž vyrovnávat hladinu cukru v krvi, redukuje tuk a eliminuje toxiny usazené v těle v důsledku kouření či nadměrného popíjení alkoholu. Příznivě také ovlivňuje krevní tlak a pomáhá při léčbě cévních onemocnění, neboť obsahuje aktivní enzymy, polyfenoly, vitamíny a aminokyseliny, které tělo potřebuje. Dle nadále probíhajících výzkumů také může pomoci i při léčbě rakoviny. Zajímavé je, že při delším skladování bílého čaje se postupně stává jemnějším v chuti a zároveň se prokazatelně zvyšují jeho účinky na naše zdraví a tím i jeho lékařská hodnota.

Historie

Bílé čaje jak je známe dnes (zpracované přirozeným sušením bez přerušení enzymatické aktivity zahřátím) pochází z let 1772-1782 (dynastie Qing). Bílý čaj byl tehdy produkován z nerozvinutých čajových výhonků sklízených z různých kultivarů, tyto výhonky byly většinou příliš křehké, drobné a málo ochmýřené. Od roku 1885 se pak pro produkci bílého čaje začalo využívat výhradně kultivarů, z nichž se bílé čaje produkují do dnešních dnů (Fu Ding Da Bai Cha, Fu Ding White Tea, ad.) jejichž listové výhonky (tipsy) jsou dlouhé, silně ochmýřené a dostatečně robustní. Původní a produkcí bílého čaje proslavená do dnešních dnů jsou především místa Fuding a Zhen He v provincii Fujian.

Doporučená příprava

K přípravě bílého čaje se nejlépe hodí sklěněné konvičky, nebo porcelán – konvička či zhong (gaiwan). Veškeré používané nádobí předehřejeme nalitím vroucí vody. Po vyprázdnění koničky vložíme čajové lístky, 3-4g na 100ml a zalijeme vodou o teplotě 90-100°C, luhujeme cca 1 minutu, ale můžeme i déle (silné bílé tipsy vydávají svoji chuť a aroma velmi pouvolna). Při dalších nálevech můžeme luhovat o něco kratší dobu, čaj by měl snést minimálně 4-5 plnohodnotných nálevů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button