Spolupráce

3 různé typy poradců a jak mohou zlepšit vaše duševní zdraví

Článek vznikl ve spolupráci se společností BetterHelp.

Poradci mohou hrát zásadní roli v životě lidí všech věkových kategorií, kteří řeší různé problémy související s jejich duševním zdravím a osobním růstem. Obor poradenství je rozmanitý a zájemci o tuto profesní dráhu si mohou vybrat z mnoha různých podoborů, i když všechny zahrnují určitou pomoc lidem. V tomto článku si projdeme tři různé druhy poradců a probereme, co jejich role často obnáší v životě a na cestě za duševním zdravím jejich klientů.

3 různé typy poradců

Poradci se často rozhodnou specializovat na určitou oblast a mohou pracovat s jednotlivci nebo skupinami, například s rodinami. Mohou se také rozhodnout pracovat převážně s dětmi nebo dospělými, zatímco jiní nemají žádné preference. Níže jsou uvedeny tři různé typy poradců a také obecný popis typických povinností každého z nich:

1. Poradce pro truchlení

Poradce pro truchlení/pozůstalé je někdo, kdo vás může provést ztrátou milované osoby. Existuje pět základních fází truchlení, z nichž každá může být moc náročná na to, abyste jí prošli sami. Patří mezi ně popírání, hněv, smlouvání, deprese a přijetí. Ačkoli zármutek nemusí nikdy zcela odeznít, je možné žít produktivní a šťastný život i přes ztrátu milované osoby.

Poradce pro pozůstalé vás může vybavit účinnými strategiemi zvládání, které vám pomohou projít různými emocemi, s nimiž se můžete potýkat, a překonat je. Může vám také nabídnout povzbuzení a pomoci vám pochopit ztrátu z perspektivy, která vám pomůže žít plnohodnotnější život.

2. Poradce pro zneužívání návykových látek

Poradci pro zneužívání návykových látek mohou mít zásadní význam, pokud se potýkáte se závislostí, ať už se jedná o závislost na alkoholu nebo na drogách. Poradce pro zneužívání návykových látek vám může pomoci proniknout ke kořenům vaší závislosti a vybavit vás nástroji a zdroji potřebnými k jejímu překonání. To může zahrnovat doporučení odvykací léčby, změnu životního stylu nebo léky – kvůli kterým vás může odkázat na jiného odborníka.

Zneužívání návykových látek často vede k boji s duševními poruchami, jako je úzkost nebo deprese, s nimiž vám poradci mohou pomoci se vyrovnat a pracovat na nich. Tím, že se poradci věnují všem aspektům vaší duševní pohody, mohou být nápomocni při prevenci recidivy nebo zhoršení příznaků.

3. Školní poradce

Školní poradci jsou speciálně vyškoleni k tomu, aby pomáhali studentům všech věkových kategorií řešit různé osobní a studijní problémy. Mohou poskytovat poradenství středoškolákům, kteří se snaží vybrat vysokou školu, nebo pomáhat středoškolákům vypořádat se se šikanou. Kromě toho mohou pomoci studentovi, který se snaží zlepšit své známky, a jinému, který se snaží aklimatizovat ve škole po přestěhování do jiného států.

Pokud mají studenti problémy s duševním zdravím, mohou se obrátit na školního poradce, který jim poskytne podporu, radu a povzbuzení. Existence této možnosti může být klíčová pro ty, kteří se necítí pohodlně říct svým přátelům nebo rodině o tom, čím procházejí, a poradce tak může sloužit jako bezpečné místo v jinak zmateném a obtížném světě.

Máte zájem stát se poradcem?

Mnoho lidí se stává poradci, protože je baví pomáhat lidem a je to pro ně uspokojující povolání. Pokud vás profese poradce zajímá, může být přínosné spojit se s někým, kdo je v této profesi již zakotvený. Mezitím by také mohlo být užitečné přečíst si informace o tom, jak se stát poradcem, které jsou uvedeny na webových stránkách BetterHelp. To vám může poskytnout náskok při zjišťování, zda je pro vás tato profesní dráha vhodná, a také vám to umožní určit, na které otázky byste se ještě chtěli zeptat licencovaného poradce.

Závěr

Poradce najdete ve školách, nemocnicích, na klinikách, v soukromých kancelářích a téměř na všech dalších místech, kde mohou lidé potřebovat poradenství a podporu. Tito odborníci na duševní zdraví zasvětili svůj život službě druhým a pomáhají lidem zvládat stres a životní realitu. Přestože tato profesní dráha může být uspokojující, nemusí být pro každého.

Ať už máte sami zájem stát se poradcem, nebo vás zajímá, jak by vám mohl pomoci, může být zásadní pochopit míru nasazení, soucitu a vzdělání, které jsou pro tuto roli vyžadovány, spolu s různými specializacemi v rámci oboru, abyste našli vhodnou volbu pro své potřeby. Rozmanitost poradenské profese je možná to, co ji činí nejpřitažlivější pro lidi ze všech oblastí života.

Autor: Sydney Wiederhold

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button