Spolupráce

Vybavení na skialpy nakupte ve slevách a připravte se na příští sezónu

Skialpinismus se v poslední době stal nesmírně oblíbeným sportem. Je to snadný způsob, jak si užít zimu i bez vleků a nuceného čekání ve frontách. Snadno si krásu zimy užijete mimo vyznačené sjezdovky a můžete zažít výhledy jako nikdo na svahu. Je to sport, který kombinuje to nejlepší ze sjezdového lyžování a běžek, ale kromě toho přidává i možnost obdivovat krásu přírodních panoramat a pořádně se zapotit. Je tedy jasné, že jako každá sportovní disciplína, i skialpinismus má svá specifika a také konkrétní požadavky na výbavu. Pomůžeme vám vybrat skialpové vybavení, které vám zajistí příjemný a pohodlný výšlap a maximální zážitek ze sportu. Skialpové lyže totiž rozhodně nejsou tím jediným, co budete potřebovat.

Jak vybrat skialpové lyže?

Skialpinistické lyže se dnes dají koupit v mnoha variantách a provedeních. Zatímco před pár lety byl tento sport u nás ještě v plenkách, dnes můžete vybírat skutečně z široké škály produktů. Volit byste měli podle toho, jak často plánujete skialpy využívat a jaká je vaše úroveň. Je jasné, že jinak vypadají profesionální závodní lyže a jinak ty, které využije běžný amatér, který jede jednou za rok na hory. Obecně platí, že pokud plánujete hlavně chodit, je třeba zajistit, aby byla lyže co nejlehčí. I proto je třeba vybrat skutečně lehké skialpové vázání. Je totiž jasné, že čím větší váhu nahoru potáhnete, tím rychleji se unavíte.

Jestliže vás stejně jako chození zajímá i sjezd, volte univerzální střední cestu, která nabízí velmi rozumnou váhu pro výstup a dobré jízdní vlastnosti pro sjezd. Jestliže jste naopak nadšenci do freeridu a těšíte se jen na to, až si vyšlápnete co nejkratší trasu a pak hurá dolů, bude potřeba si koupit kvalitní freeridovou lyži, která má dostatečnou šířku a vztlak. K tomu samozřejmě nesmí chybět vhodné skialp lyžáky.

Jak vybrat vázání?

Opět platí to, co bylo řečeno předtím. Pokud vám jde především o váhu, je nutné volit co nejlehčí materiály, freerideři by se ale měli zaměřit hlavně na tuhost konstrukce a odolnost při sjezdu v náročném terénu. Dnes rozlišujeme dva typy vázání – rámové a pinové. U toho rámové bývá špička s patou spojená rámem, který se při sundávání vypíná. Tento typ se hodí spíše pro freeridery a občasné výšlapy. Pro ostatní se bude více hodit spíše druhý typ vázání.

Vhodné boty na skialp

Skialp lyžáky by vám měly sednout tak akorát. To znamená, že byste si v nich neměli nechávat nějaké místo navíc. Dejte si také pozor, aby vám bota perfektně sedla i na šířku a přes nárt. Ujistěte se také, že se vám při chůzi nezvedá pata.

A co stoupací pásy?

Skialp pásy rozhodně patří k nutné výbavě. Bez nich se vám nahoru půjde hodně těžko, možná spíše zůstanete rovnou pod svahem. Tyto speciální pásy se lepí na skluznici lepidlem a jejich funkčnost je postavena na jednoduchém principu – dopředu kloužou, dozadu drží. Je proto dost podstatné vybrat skutečně správně, jinak bude pohyb na skialpech značně nepříjemný. Obvykle ale při nákupu lyží a bot rovnou kupujete i vázání a pásy, takže máte připravený celý skialpový set a při výběru by vám měli poradit, jaké pásy se pro konkrétní druh lyží a pohybu hodí nejlépe.

Jaké oblečení?

Na skialpy není nutné kupovat nějaké speciální oblečení, ale je vhodné ujistit se, že máte například vhodné skialpové kalhoty, které umožňují pohodlný rozsah pohybu, nikde vás netlačí, ani neškrtí a zároveň nejsou příliš teplé. Při pohybu do kopce se totiž dost zapotíte a zbytečně teplé oblečení nemusí být žádoucí.

Kde nakupovat?

Zkuste výprodeje, které jsou nyní po zimě takřka všude – vybavení můžete nakoupit za zlomek ceny, ale stále v prvotřídní kvalitě. Zkuste e-shop outdoorlive.cz, kde si jistě vyberete i vy.

Zdroj náhledového obrázku: Pexels

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button