Spolupráce

Jak připravit rychlou snídani zdravě a chutně?

O tom, že je snídaně nejdůležitějším jídlem z celého dne, není pochyb. Ostatně den co den se s tímto faktem setkáváme v mnoha podobách, ať už v různých denících, v televizi nebo nám to stále opakuje náš lékař. Faktem je, že chceme-li celý den fungovat na 100 %, měli bychom snídani věnovat dostatečnou pozornost.

Musíme si však uvědomit, že nestačí do sebe jen něco naházet. Pokud chceme pro své tělo to nejlepší, pak je základem zdravá snídaně. Určitě nezískáte energii z hromady sladkostí, cukrovinek, zákusků a podobně. Snídáte den co den koblihy, koláče či buchty z oblíbené pekárny nebo si kupujete oblíbené cereálie se spoustou čokolády a cukru, které zalijete mlékem a myslíte si, jak jste udělali něco pro své zdraví?

Vězte, že nic z těchto pochoutek vašemu tělu neprospěje a získanou energii ztratíte dřív, než vůbec dorazíte do práce či do školy. Docílíte jedině toho, že do těla přijmete hromadu jednoduchých cukrů a rozhodíte si hladinu cukru v krvi, navíc budete mít za chvilku hlad. Pokud ovšem i vaše svačina vypadá podobně, nebudete na tom s energií moc dobře. Celý den budete unavení, ospalí a vaše pracovní nasazení se značně sníží.

Jak může vypadat zdravá snídaně?

Ingrediencí, které se dají na přípravu zdravé a chutné snídaně či svačiny je mnoho a můžete je různě kombinovat. Co je vhodné?

  • domácí müsli
  • vločky s bílým jogurtem nebo kefírem (dobré je i mandlové mléko)
  • celozrnný chléb či pečivo (na to žervé, plátkový sýr, šunka atd.)
  • ovesná kaše (oblíbený druh snídaně u všech, co se snaží udržet štíhlou linii)
  • snídaňové kaše (pohankové, rýžové nebo třeba jáhlové)

S jakými pokrmy můžeme občas hřešit?

Určitě vás nezabije, když si občas ke snídani připravíte míchaná vajíčka, chléb s máslem a marmeládou, případně s medem, zapečené müsli, a ke svačině si vyrobíte oblíbený sendvič nebo obloženou bagetu. Pokud vám to čas dovolí, klidně si takovou snídani sem tam dejte, ale zase by to nemělo být pravidelné každý den. Co úplně vynechejte, jsou buchty, koláče a podobně.

Co dělat, když nám na přípravu vydatnější snídaně nezbývá čas?

Dnešní uspěchaná doba, kdy je spousta lidí v práci téměř nonstop mnoho prostoru na přípravu té správné snídaně nenabízí. Ve spěchu něco slupneme, případně vypijeme šálek kávy, mezi dveřmi se zakousneme do koblihy a už běžíme na parkoviště k autu nebo se snažíme chytit MHD. Jenže co dělat, když není času nazbyt a my přesto chceme pravidelně snídat i svačit?

Naštěstí jde pokrok stále kupředu a čeští výrobci našli způsob, jak svým zákazníkům pomoci k vydatné snídani, která skvěle chutná, obsahuje výživné ingredience, které jsou nejen zdravé, ale hlavně velmi chutné a ještě jsou připraveny během chvilky, takže neztrácíte drahocenný čas, jež byste jinak museli věnovat přípravě klasické snídaně.

Nemáte čas si ke svačině rozmixovat čerstvé ovoce a zeleninu na smoothie? Zkuste tedy přírodní proteinový nápoj nebo třeba vydatné snídaňové kaše, které jsou připravené už za 3 minuty. Výhodou těchto hotových směsí i nápojů je, že jsou v BIO kvalitě, některé jsou vhodné i pro milovníky RAW stravy, tedy tzv.  živé stravy, kdy zpracování surovin probíhá při teplotách do 42°C, čímž se nepřipravíme o zdraví prospěšné látky. Také neobsahují žádné přidané cukry, nejsou v nich umělá aromata, ani zbytečná chemie a navíc jsou ve většině případů bezlepkové.

Vhodné alternativy

Možností, jak rychle vyřídit snídani, aniž byste ztráceli drahocenný čas a přitom doplnili vše potřebné, je mnoho. Pro milovníky smoothie existují přírodní proteinové snídaňové nápoje v mnoha příchutích, pro různé cílové skupiny lidí (sportovci, aktivní lidé, rodiny s dětmi atd.), kde základ tvoří hrách nebo quinoa.

Výhodou je, že tyto nápoje mají unikátní složení s vynikajícími nutričními vlastnostmi, uvítáte vysoký obsah bílkovin a také esenciálních aminokyselin, navíc v nich není žádný přidaný cukr ani chemické přísady, neboť jsou 100 % přírodní.

Vedle směsí na smoothie jsou skvělé nejrůznější snídaňové směsi, kaše, ale také třeba hojně vyhledávaná granola, jejímž základem jsou tzv. zemní mandle (tigernuts). Ty jsou charakteristické svou chutí připomínající mandle s kokosem, ovšem na rozdíl od klasických ořechů je mohou i ti jedinci, kteří mají na oříšky alergii.

Trocha inspirace od nás

I my pro vás máme jeden recept na opravdu zdravou a výživnou snídani. Dodáte tak tělu potřebné živiny a budete plní energie. Navíc je její příprava rychlá, nenáročná a zvládne ji opravdu každý!

RECEPT: Supervýživná snídaně s macou a chia semínky

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button