Spolupráce

Síla esenciálních olejů při léčbě tělesných a duševních potíží

Článek vznikl ve spolupráci se společností BetterHelp.

Pokud jste někdy používali esenciální oleje nebo jste se s nimi setkali, pak víte, že dokážou provonět celou místnost. Možná však nevíte, že esenciální oleje jsou víc než jen osvěžovače vzduchu; jsou to také účinné chemické látky, které pomáhají řešit řadu fyzických a duševních zdravotních potíží. To se označuje jako aromaterapie – praxe využívání esenciálních olejů k léčení a úlevě těch, kteří to potřebují. Tato populární forma doplňkové a alternativní medicíny změnila pohled lidí na esenciální oleje a jejich hodnotu. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak lze tyto chemické látky využít k léčbě různých tělesných a duševních zdravotních potíží.  

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou přirozeně se vyskytující látky z kořenů, listů, semen, stonků, plodů a květů různých rostlin. Tyto výtažky jsou velmi voňavé a mají řadu léčivých účinků. Mohou se přidávat do mýdel nebo pleťových vod, inhalovat ve zředěné formě nebo se po smíchání s nosným olejem vtírají přímo na pokožku.

Typy esenciálních olejů a jejich použití

Různé esenciální oleje mají různá použití. Zatímco někteří lidé je mají jen proto, že příjemně voní, jiní se spoléhají na esenciální oleje, aby našli úlevu od fyzických nebo duševních potíží. Níže se budeme zabývat několika různými esenciálními oleji a jejich využitím ke zmírnění příznaků chronické bolesti, astmatu, poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a deprese.

  • Chronická bolest: Chronická bolest se může vyskytovat z mnoha důvodů, ať už v důsledku onemocnění, jako je fibromyalgie, nebo zranění, které se ještě nezahojilo. Někteří lidé mohou mít chronickou bolest i bez zjevné příčiny nebo se u nich může vyvinout v důsledku duševní poruchy. Mezi nejúčinnější éterické oleje proti chronické bolesti patří máta peprná, zázvor a hřebíček. Máta peprná je staletí starý přírodní prostředek proti bolesti, který dokáže zmírnit zánět, zatímco zázvor je známý tím, že podporuje krevní oběh v celém těle. Hřebíček může pomoci ztuhlým svalům a kloubům a může být užitečný zejména při bolestech zubů.
  • Astma: Astma je chronické onemocnění plic způsobené zánětem a zúžením dýchacích cest. Toto onemocnění ztěžuje dýchání a jeho příznaky mohou zahrnovat kašel, dušnost, sípání a bolest a svírání na hrudi. Dva esenciální oleje, které mohou lidé s astmatem používat, jsou heřmánek a tymián. Heřmánek lze použít jako přirozeně se vyskytující antihistaminikum, které se může hodit během astmatických záchvatů, když není k dispozici okamžitá lékařská pomoc. Tymián podporuje uvolnění, a může tak pomoci člověku s astmatem snadněji dýchat.
  • ADHD: Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je duševní porucha, která je často diagnostikována v dětství, ale přetrvává i v dospělosti. Jejími příznaky mohou být mimo jiné neklid, problémy se soustředěním, zapomnětlivost, netrpělivost, nesoustředěnost a nepozornost. Mezi nejlepší éterické oleje na ADHD patří levandule a kadidlo. Levandule je známá tím, že snižuje pocity úzkosti a pomáhá uklidnit lidi pod tlakem. Kadidlo může být nápomocné při snižování negativních emocí spojených se stresem, jako je podrážděnost a neklid. Může také podpořit koncentraci a racionálnější myšlení.
  • Deprese: Deprese je závažné duševní onemocnění, které se vyznačuje trvale smutnou náladou a ztrátou zájmu o dříve oblíbené činnosti. Bergamot, citron a rozmarýn mohou být účinné při zlepšování příznaků deprese. Zatímco bergamot zmírňuje psychické potíže a zlepšuje schopnost spánku, citron snižuje stres a pomáhá tělu vyrovnat se s bolestí, aniž by se přetížilo. A konečně rozmarýn je silným prostředkem proti stresu a dokáže snížit množství kortizolu (stresového hormonu) v krvi, což lidem s depresí pomáhá jasněji myslet.  

Mějte na paměti, že éterické oleje lze použít i při mnoha dalších onemocněních. Stejně tak nejsou lékem, ale pouze doplňkem jiných léčebných technik. Například osoby žijící s ADHD mohou potřebovat další zásahy nad rámec esenciálních olejů, jako je poradenství, léky apod. Více informací o dalších strategiích zvládání a přístupech k léčbě ADHD si můžete přečíst na adrese: https://www.betterhelp.com/advice/adhd/coping-strategies-and-new-approaches-adhd-counseling-for-adults/ .

Závěr

Pochopení použití a možných přínosů esenciálních olejů může změnit váš život nebo život vašich blízkých tím, že vám poskytne novou techniku, kterou můžete vyzkoušet při zvládání příznaků fyzického nebo duševního onemocnění. Přestože výzkumy týkající se esenciálních olejů jsou stále poněkud omezené, mnoho lidí zjistilo, že přidání těchto olejů do své péče o sebe zlepšilo jejich zdraví různými způsoby. Ačkoli esenciální oleje nemusí být lékem na to, s čím se potýkáte, mohou být účinným prostředkem, který vnese klid a uvolnění do jinak stresujících, bolestí naplněných okolností.

Autor: Sydney Wiederhold

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button