Spolupráce

Nepodceňujte otok palce! Může signalizovat dnu

Trpíte často na otoky palce u nohy a přičítáte problém nepohodlným botám? Opakující se otok může být příznakem revmatologického zánětlivého onemocnění dna způsobeného zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Příznaky odezní obvykle samy, ale nemoc v těle zůstává a kromě vracejících se projevů hrozí bez léčby degenerace kloubů a problémy s ledvinami.

Roli hrají geny i špatná životospráva

Příčinou dny jsou genetické predispozice, ale do značné míry se na ní podílí i špatné stravovací návyky. K rozvoji nemoci přispívá nadměrná konzumace potravin bohatých na bílkoviny, přílišné množství alkoholu, nedostatečný pitný režim, ale také nedostatek pohybu. Vylučování kyseliny močové může zhoršit i užívání některých léků, chemoterapie či léčba ozářením a chronická ledvinová nedostatečnost.

Příznaky jsou většinou nepřehlédnutelné

Dna se projevuje noční a ranní bolestí kloubů, které jsou navíc zarudlé, oteklé a citlivé na dotek. Kůže na kloubech je pak lesklá a napnutá. Nejčastěji se jedná právě o kloub palce u nohy, ale otoky se mohou objevit i na rukách, kotnících a kolenou. Nemoc někdy doprovází také zvýšená teplota či horečka, zimnice a celková schvácenost. Otoky se tvoří z důvodu ukládání krystalů kyseliny močové, k němuž může dojít také skrytě v ledvinách.

Uzdraví vás léky i bylinky

K léčbě dny se využívají léky snižující tvorbu kyseliny močové a léky proti bolesti a zánětu. Pomoci může i přírodní lékárna. Libeček lékařský zlepšuje krevní oběh a pročišťuje krev. Podobně se využívá andělika lékařská, odvar z ní navíc pomáhá na otoky. Vyloučení kyseliny močové usnadňuje i kopřiva dvoudomá.

Nezbytná je úprava životního stylu

Důležitou součástí léčby je úprava životního stylu, zejména častější pohybová aktivita a vyvarování se alkoholu. Do jídelníčku se doporučuje zařadit ovoce a zeleninu (zejména banány, třešně, pomeranče, kiwi, avokádo, jahody, brambory, mrkev a celer), mléčné výrobky, celozrnné potraviny a luštěniny. Pomáhá také dostatečný pitný režim zahrnující vodu, minerálky a ovocné a zeleninové šťávy. Nevhodná jsou naopak smažená jídla, červené maso a vnitřnosti, čokoláda, ostrá a kořeněná jídla či sladké limonády.

Tip: Slyšeli jste již o nové službě lékař online? Prostřednictvím chatu nebo videohovoru vás profesionální lékař ze společnosti EUC vyšetří a navrhne další postup! A ordinují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Zdroj náhledového obrázku: pexels.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button