Spolupráce

3 příčiny problémů s vlasovou pokožkou

Co není vidět, to nás nepálí. V případě vlasové pokožky se pak dá říct: jen dokud nezačne pálit! Ale vážně, problémy s kůží ve vlasech trápí velkou část populace, která zároveň i problémy s vlasovou kšticí jako takovou. Není se čemu divit. Problémy je třeba hledat u kořene, a ten je v případě vlasů světe div se – právě v pokožce hlavy. Jaké jsou 3 nejčastější příčiny podrážděné kůže ve vlasech a jak jim předejít? Čtěte dál…

Citlivá suchá kůže

V dermatologii seborea a další, laicky jednoduše: lupy. Ty se tvoří tam, kde má kůže tendenci k rychlejší produkci buněk. Následuje jejich hromadění, zamezení dýchání pokožky, zarudnutí, svědění…a na konci jsou pověstná zasněžená ramena. Takto citlivá kůže trpí vlivem vnějších klimatických podmínek – v mrazech zapařováním pod čepicí a v létě zase horkem a sluníčkem, použitím vlasové kosmetiky, která není dostatečně šetrná (či výrazně parfemovaná s řadou aditiv). A stejně jako všude na těle, i na hlavě je kůže vnějším odrazem vnitřního stavu. Na životosprávě proto i tady rozhodně záleží.

A řešení? Co si budeme povídat: problémy s citlivou kůží na hlavě bývají často během na dlouhou trať, a tak většina lidí s tímto problémem postupně sama zjistí, co jim svědčí a co ne. Kromě návštěvy osvědčeného dermatologa, nejlépe specializovaného trichologa, platí na dermatitidy na hlavě hlavně rozumný přístup a naslouchání vlastnímu tělu. MUDr. Olga Bahníková, dermatoložka kliniky Mediestetik, se zaměřuje právě na vlasovou problematiku a doporučuje: postupné zkoušení lékařem doporučené kosmetiky a ochrana hlavy, když je třeba.

Což nám připomíná. Přibalujete si letos na dovolenou kromě krému i pokrývku hlavy? A tak se dostáváme k příčině č. 2 v problémech s pokožkou hlavy…

Alergie

Jedná se v podstatě jen o akutní zhoršení jinak citlivékůže. Příčin může být hned několik – od výše zmíněné nevhodné vlasové kosmetiky, včetně velmi dráždivých barev na vlasy, až po silné sluneční záření, které dokáže v kombinaci s mořskou solí ve vlasech napáchat poměrně značné škody. Kdo zažil spálenou pěšinku ve vlasech, pochopí, že ochrana krémem s UV faktorem a krytí hlavy není jen zbytečnou prevencí.

Mechanické podráždění

Masáže hlavy a jemné škrábání ještě nikomu neuškodily, naopak – jsou to často momenty úlevy a uvolnění stresu. Druhou věcí jsou ale nešetrné plastové kartáče s ostrými hroty nebo kovové gumičky a spony, které tahají vlasy, a dlouhodobě proto napínají pokožku hlavy. Ty mají k příjemnosti poměrně daleko a kůži včetně vlasových folikulů opravdu nesvědčí.

Patříte mezi lidi, kteří zkusili v péči o vlasovou pokožku už vše možné i nemožné, ale stále se Vám ji nedaří zklidnit? Jsou tu ještě další možnosti, které nabízí estetická dermatologie. Věděli jste například, že vlasová terapie autologními buňkaminení jen léčbou řídnoucívlasovékštice, ale i samotné pokožky? Dr. Bahníková má na klinice Mediestetik skvělé výsledky sošetřením Regenera Activa, jednorázové a miniinvazivní ošetření kmenovými buňkami.

Léto sotva začalo a pokud už teď řešíte problémy s kůží v hlavě, které se neustále stupňují a přivádí vás občas k šílenství, v příštích měsících jen těžko čekat, že zlepšení se samo dostaví. Hlavní rada tedy zní: Nenechávejte řešení na později a vypravte se ke zkušenému trichologovi.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button