Spolupráce

Konzumace vína má své klady i zápory

Každá mince má dvě strany. A stejně tak tomu je i u konzumace vína. Víno totiž může našemu zdraví prospět, nebo ho naopak zhoršit. Záleží na jeho množství.

Na tento lahodný mok slouží k bezpečné donášce k cíli krabice na víno. Víno je po pivu nejrozšířenější alkoholický nápoj a pije se opravdu po celém světě. Země, kde je teplota vyšší a více sluníčka, pěstují víno již od pradávna a zvuk jmen vín jako francouzské Bordeaux a Beaujolais nebo italské Chianti a Primitivo vám jsou známé a možná i oblíbené. Víno pijeme při různých příležitostech a navíc kvalitní víno je dárek, kterým neurazíte. Pojďme se teď blíže podívat na to, proč se nejedná pouze o pro mnohé chutný nápoj, ale i o zdraví prospěšný produkt.

Především za to mohou polyfenoly a antioxidanty.

Tyto látky jsou přítomny v hroznech a mají pozitivní účinky na lidské zdraví. Pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění tím, že zlepšují funkci cév a snižují hladinu tzv. „špatného“ cholesterolu v krvi.

Také působí protizánětlivě a mohou chránit proti některým typům rakoviny tím, že stimulují enzymy, které proti rakovině působí.

Krom toho víno také napomáhá uvolnit a uklidnit mysl a tím pomoci snížit stres a úzkost. Víno obsahuje látky, které mohou zlepšovat náladu a způsobovat pocit euforie a štěstí.

Takto se skoro zdá, jako by víno bylo zázračný nápoj, že? Avšak správně tušíte, že teď přijde jedno velké „ale“, které platí jak u vína, tak u všech dalších alkoholických nápojů.

Konzumujte střídmě! A pokud trpíte nějakými zdravotními obtížemi, konzultujte s lékařem, jaké množství je pro vás ideální.

Nadměrná konzumace vína má negativní vliv na kognitivní funkce, jako jsou pozornost, koncentrace a paměť. Pokud trpíte nespavostí či depresemi, víno tyto stavy může prohlubovat. Některé druhy vína mohou obsahovat vysoké množství cukru, což může být nebezpečné pro lidi s cukrovkou nebo s nadváhou.

O prospěšnosti vína věděli naši předkové už ve starověku. Ovšem také věděli i to, že víno dovede být zrádné, tak opatrně!

Zdroj obrázku: Depositphotos.com

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button