Spolupráce

Světový den hypertenze upozorňuje na nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění

Právě tomuto problému je zasvěcen Světový den hypertenze, který každý rok připadá na 17. května. Mnoho lidí přitom neví, že vhodnou prevencí lze tomuto onemocnění předcházet. Základem je zdravý životní styl – kromě genetiky má na náš tlak vliv stres, nadváha a vysoká hladina cholesterolu.

Navzdory tomu, že hypertenzí u nás trpí 1 707 000 osob registrovaných u obvodních lékařů a zvýšenou hladinu cholesterolu má až 70 % dospělých lidí, závažnost těchto problémů se často přehlíží. Možným důsledkem je přitom vznik dvou nejčastějších příčin úmrtí v České republice – infarktu myokardu a ischemické mozkové příhody. Až 80 % těchto příhod by se přitom nemuselo stát, kdyby pacienti dbali na správnou prevenci.

Vysoký krevní tlak často nedoprovází jasné příznaky. Mezi časté, ale nenápadné projevy patří bolesti hlavy, závratě, neobvyklé bušení srdce, bolesti na hrudi nebo i nespavost. Vysoká hladina cholesterolu se neprojevuje vůbec, nebolí a dlouhá léta o ní nemusíte vůbec vědět. Co s tím? Řešení je velmi jednoduché a často pro něj ani nemusíte k lékaři.

Jedno slovo: prevence

  1. Pravidelný pohyb. Pro prevenci vysokého krevního tlaku i cholesterolu se doporučuje zejména ten vytrvalostní – běh, jízda na kole, bruslení, plavání, v zimě třeba běžky. Bohatě stačí i pravidelná procházka svižnou chůzí, ideální je denně nachodit okolo 10 000 kroků. Pokud máte nadváhu, pár kilo shodíte a při pohybu si skvěle vyčistíte hlavu.
  2. Pestrá a lehká strava. Netrapte se drastickými dietami, ale dbejte na to, abyste ve svém jídelníčku měli dostatek zeleniny a méně živočišných tuků. Vyhněte se sladkostem i alkoholu a přestaňte kouřit.
  3. Dostatek spánku. Spěte alespoň osm hodin denně a více relaxujte. Vaše tělo si přestane dělat zásoby na „horší časy“ a snadněji odbouráte každodenní stres.
  4. Domácí kontrola zdravotního stavu. Pravidelné měření krevního tlaku by mělo být běžnou součástí prevence, zvláště pak u rizikové skupiny lidí nad 40 let. Dobrým pomocníkem mohou být domácí tlakoměry Veroval® od HARTMANN – RICO, se kterými vše zvládnete z pohodlí domova. Kromě tlaku detekují i srdeční arytmie, a nebo dokonce zaznamenají EKG. Veroval® vám usnadní i měření cholesterolu. Běžné krevní testy u lékaře se zpravidla provádějí pouze jednou za deset let – nečekejte a změřte si ho sami s domácím testem, který funguje s přesností více než 96 %.

Veškeré produkty Veroval® obsahují podrobný návod k použití. Na webu www.veroval.cz či na YouTube kanále společnosti HARTMANN – RICO naleznete i instruktážní videa. Tlakoměry i testy pro domácí diagnostiku jsou volně dostupné v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb či na webu www.lekarnahartmann.cz.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button