Spolupráce

Židovské menu na váš stůl

Židovská kuchyně je nedělitelně spjatá s židovským náboženstvím a filozofií. Jídlo je společenskou událostí, proto se jeho přípravě věnuje velká pozornost. Co by tedy nemělo chybět na hostině v židovském stylu?

Zvyky, které Židé dodnes dodržují, přetrvaly staletí. Pro stravování a přípravu jídla panují opravdu přísná pravidla. Původ většiny z nich můžete najít v Tóře, ale pokud se na ně podíváme trochu pragmatičtěji, vycházely s největší pravděpodobností z klimatických podmínek. 

Struktura židovského menu je podobná tomu našemu. Jídlo začíná salátem a olivami, pak přijde na řadu polévka a hlavní jídlo a nakonec přijdou zákusky, sýry a ovoce. Konkrétní skladba se liší podle toho, kde budete hostinu pořádat. Podle toho se budou lišit i ingredience. Při jejich servírování musíte vždy myslet na pravidla, která vám předepisuje kašrut – soubor pravidel servírování.

Předkrm

Zeleninové saláty a olivy se mohou konzumovat jak s masem, tak i s mlékem. Jsou tedy na stole po celou dobu stolování. Jen si dejte pozor, aby na salátu nebyl hmyz, ten totiž podle kašrutu není košer, tedy čistý.

Polévka

Nejčastěji se podává zlatý slepičí vývar s macesovými knedlíčky. Macesové knedlíčky se vyrábějí z nekvašeného chlebového těsta, které si vyráběli Židé během exodu z Egypta. Vývar by měl být průzračně čirý. Toho docílíte pomalým vařením, při kterém se netvoří pěna.

Hlavní chod

Hlavním chodem může být masité nebo mléčné jídlo. Nikdy to však nesmí být kombinace těchto dvou jídel. Jedním z nejznámějších je nejspíš šoulet připravovaný z hrachu, krup a koření. Přidává se do něj poměrně dost česneku, odtud nejspíš pochází domněnka, že Židé používají přemíru česneku. 

Vzhledem k tomu, že Židé žili po dlouhá léta v diaspoře po celém světě, pronikly do židovské kuchyně chutě z celého světa. Skvělými pochoutkami, které se mohou objevit na židovské hostině, jsou kuře na marocký způsob, kuře z Tel Avivu nebo izraelské sladké kuře. K masu se přidává kuskus nebo nekvašený chléb. Kromě kuřecího masa se připravuje hodně skopového, hovězího nebo rybího masa. Často se připravují i zeleninová jídla – falafel, hummus nebo plněné baklažány a také luštěniny. 

Dezert

Dezerty jsou oblíbené snad po celém světě. Nejinak je tomu u Židů, připravují ořechové koláče (baklavu), sladkou rýži, karamelový puding, chalvu nebo kandované ovoce. Jako dezerty se podávají i kousky ovoce nebo sýry.

Při židovské hostině je velice důležité načasování. Vzhledem k přísným pravidlům o oddělování masitých a mléčných výrobků musíte jednotlivé chody perfektně naplánovat. Nikdy se nesmí mléčné a masité pokrmy potkat na jednom stole a nesmí se ani servírovat na stejném nádobí. Myslete na to už při sestavování menu, prodlevy jsou totiž předepsané kašrutem a mohou trvat až 6 hodin. Zkrátit je můžete tím, že proložíte jídlo tzv. pavre, což je pokrm, který není ani masitý, ani mléčný. Bývá to zelenina, ovoce, vejce či ryby. 

Nápoje

Židé pijí k jídlu vodu, víno i ovocné šťávy. Dopřávají si i alkohol, ale všechno musí podléhat přísným pravidlům. Košer není tedy jen jídlo ale i pití. Například víno je košer pouze v případě, že ho vyrobil praktikující Žid. V tvrdém alkoholu se zase nesmí nacházet červi.

Židovské hostiny bývají dlouhé a plné hovoru, ale pozor, u stolu se hovoří pouze o významných tématech. Jídlo je dar a ctí se, proto s ním nesmíte házet nebo jím krmit domácí zvířata. 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button