Spolupráce

Lepší než multivitamin? Kešu oříšky!

Máte rádi kešu oříšky? To je dobře. Nejenže báječně chutnají, ale k tomu jsou velmi prospěšné pro lidské zdraví.
Kešu oříšky jsou v podstatě semínka ovoce stromu s názvem Ledvinovník západní (proto se jim také říká ledvinové ořechy). Ten pochází z Venezuely a Brazílie, odkud se dostal do řady afrických a asijských zemí, kde dosahuje výšky devíti až dvanácti metrů.

Minerály nabité kešu

Kešu jsou olejnaté ořechy se sladkou a jemnou chutí. Bohaté na betakaroten, nenasycené mastné kyseliny (kyselina olejová a kyselina linolová), vitamíny (B1, B2, E, K), kyselinu pantotenovou a minerály (hořčík, draslík, železo a fosfor).

Kešu plné hořčíku

Nejvíce ovšem kešu oříšky vynikají obsahem hořčíku, kterého obsahují dokonce 260 mg/ 100 gramů oříšků. Doporučená denní dávka je přitom jen o něco málo vyšší (375 g). Více ho mají snad jen slunečnicová semínka, která jich obsahují 354 mg/100 g. Maso a mléko jsou naopak na tento minerál chudé, protože ho neobsahují více než 24 mg/100g.

Jste nervózní? Zobejte oříšky!

Konzumace kešu oříšků se proto obzvláště doporučuje v případech nervozity a podrážděnosti. Ale i křečí v břiše, bolestivé menstruaci či při angině pectoris. Na všech těchto stavech se mimo jiné podílí i nedostatek hořčíku, který se zapojuje do metabolických procesů a přenosu nervových impulsů.

Kešu pro hubené

Protože kešu oříšky podporují růst buněk, jsou také vhodné pro oslabené a hubené lidi. Také ale posilují zuby, dásně, a dokonce se účastní na tvorbě spermatu. K tomu jsou posilující pro oči, kůži a sliznice.

Příprava a použití

Kešu oříšky báječně chutnají syrové. Mohou se konzumovat solené i nesolené. Méně známé však je, že jedlý je i stonek, na kterém ořech roste. Je sice trochu kyselý, ale patřičně oslazený báječně chutná v marmeládách a kompotech. Jinak se kešu oříšky často používají v indické kuchyni.

Vyrobte si kešu máslo

Z kešu si ale můžete vyrobit i kešu máslo. Na sucho opražené a ještě horké ořechy dejte do mixéru, přidejte trochu jakéhokoli kvalitního za studena lisovaného oleje a mixujte do vzniku pasty. Z takového másla je možné pro děti připravovat skvělou domácí nutelu (přidejte kakao, javorový či agávový sirup a vanilku).

Je libo kešu mléko?

Snadná je i příprava kešu mléka. Jen místo oleje do mixéru přidáte vodu. Namleté kešu je také vynikající na vánočním cukroví, lehce upražené báječně chutná v zeleninové rýži i kuskusu. Skvěle se doplňuje i s kuřetem. V USA se z kešu dokonce vyrábějí i skvělé veganské sýry.

Kešu a peníze

A pozor, z magického pohledu kešu oříšky symbolizují bohatství, konkrétně zvýšení příjmů. Pokud tedy doma na stole pořád budete mít misku s kešu oříšky, budou se v domě držet peníze. To stojí za vyzkoušení, nemyslíte?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button