Databáze nemocí

Dna – nemoc králů. Jak vzniká, koho postihuje a co na ní platí?

Už jste někdy slyšeli označení „nemoc králů“? Označuje se jím nemoc zvaná dna. Dna je velmi nepříjemné onemocnění projevující se akutním zánětem kloubů (artritida).

Nemoc zvaná dna způsobuje ukládání malých krystalů soli v kloubech, které o sebe dřou a vyvolávají bolesti. Může se objevit u kteréhokoli kloubu, nejčastěji však postihuje kloub palce u nohy. Ženy touto chorobou trpí méně častěji než muži. Obecně se riziko vzniku dny zvyšuje s věkem. Z 80 % je příčinou špatná životospráva.

Příčiny dny

Příčinou této choroby je vysoká hodnota kyseliny močové v krvi, která je odpadním produktem purinů a bílkovin. Puriny jsou sloučeniny, běžnou součástí lidského těla, a nacházíme je i v potravě. Když jíme velké množství potravin, které obsahují puriny, dojde k přirozenému rozkladu v játrech na kyselinu močovou, která může tvořit krystalky soli. Protože je těchto krystalků mnoho, začnou se ukládat do kloubu, a způsobují bolest a zánět.

První příčinou je tedy vysoký přísun potravy bohaté na puriny. Dostáváme se k úvodnímu označení „nemoc králů“. Záchvat dny je totiž vyvolán vysokým příjmem masa a alkoholu. Kdysi dávno si hojnost masa a například vína mohli dopřát pouze bohatí.  A právě díky tomu si nemoc získala tento vznešený název. Příčinou však není jen maso a alkohol. Patří sem dále ořechy, čokoláda a některé luštěniny, bílé pečivo, brambory, rýže.

Příznaky dny

Akutní záchvat dny se projevuje zejména ve večerních hodinách. Nejčastěji je postižen kloub palce na noze. Příznaky zánětu postupně vymizí během několika dní. Takové záchvaty mohou být vyvolány například dietní chybou, po požití alkoholu, velkou námahou nebo úrazem. Jestliže jsou vysoké hodnoty kyseliny močové dlouhodobé, může docházet k ukládání krystalků do ušních boltců a nad ručními klouby. Těmto vzniklým uzlům říkáme „tofy“.

Kloub začne být oteklý, zarudlý a velmi bolestivý. Začne se také postupem času vlivem usazenin z krystalků deformovat. Nemocný člověk není schopný se na postiženou končetinu postavit.

Dna má 3 fáze:

  • Bezpříznaková – nemocný člověk nemá žádné příznaky choroby, pouze v krvi se objevují zvýšené hodnoty kyseliny močové.
  • Akutní záchvat – velká bolest kloubu, místo zánětu je rudé.
  • Interkritické – nastává po odeznění příznaků akutní fáze, pacient má pocit, že je zdravý. Bohužel se zánět může objevit přibližně po půl roce až 2 letech znovu.

Diagnostika

Aby se onemocnění potvrdilo, provádí se odběr moči a krve, ze kterých se zjišťuje, jak vysoká hladina kyseliny močové je přítomná. V některých případech se hladina soli diagnostikuje z punkce kloubu. Nemocný bude mít v krvi i zvýšenou hladinu CRP (vyšetření z krve, které prokazuje/vyvrací přítomnost zánětu v těle).

Léčba dny

Většinou záchvat odezní během několika dní. Bolest je ale samozřejmě nepříjemná součást této choroby, naštěstí existují léky, které ji dokáží zmírnit. Nejčastěji se volí lék zvaný Kolchicin (antiuratikum – neovlivňuje hladinu kyseliny močové v krvi) . Má ale nežádoucí účinek – způsobuje náhlý průjem. Dále nemocný užívá proti bolesti a ke snižování otoku Naproxen (antirevmatikum). Jestliže se záchvaty dny objevují často, lékař může předepsat lék Allopurinol (antiuratikum). Jeho úkolem je snižovat hladinu kyseliny močové v krvi, čímž se snižuje riziko vzniku dalšího akutního záchvatu.

Velmi důležitou součástí léčby je změna životosprávy. Ta zahrnuje i dietní opatření:

  • Omezit příjem alkoholických nápojů
  • Omezit příjem stravy, která obsahuje hodně purinů, nebo které zvyšují hladinu kyseliny močové v krvi.
  • Redukce váhy, je-li to nutné, a lékař to doporučí

Nevhodná strava u dny

Lidé trpící dnou musí během léčby myslet i na to, že jim některé potraviny mohou tento bolestivý záchvat vyvolat kvůli obsahu purinů, nebo kvůli zvyšování kyseliny močové v krvi.

Mezi nevhodná jídla patří:

Zvěřina, mořské ryby, vnitřnosti, rafinované cukry, bílé pečivo, čočka, maso mladých zvířat, chřest, fazole, houby, špenát, česnek, křen, čokoláda, marcipán, tučné a plísňové sýry, živočišné tuky

Vhodná strava u dny

Během správného stravování je potřeba dodržovat i pitný režim. Ideálními nápoji jsou voda, neslazený čaj, přírodní šťávy. Nemocný člověk by měl vypít 2-3 litry tekutin denně. Avšak i u nápojů je velmi důležité myslet na správný výběr. Vyhýbat bychom se měli sladkému pití – cukry totiž zvyšují hladinu kyseliny močové.

Také je důležité během vaření používat koření, sůl a dochucovadla s rozumem – je lepší s nimi šetřit.

Mezi vhodná jídla patří:

Nízkotučné mléčné výrobky, těstoviny, pohanka, banány, jahody, rostlinné tuky, datle, v omezené míře pak libové maso, některé sladkovodní ryby bez kůže (pstruh, kapr), vejce, šunka, třešně, celozrnné potraviny

Dna a přírodní léčba

Jestliže člověk, který trpí dnou, dodržuje veškerá dietní opatření a užívá léky, které mu předepsal jeho lékař, je na dobré cestě v předcházení bolestivých záchvatů této nemoci. Aby výsledky léčby byly ještě účinnější, můžeme léčbu podpořit bylinkami a některými rostlinami, které dokáží opravdu divy! Nemusíme je chodit sbírat za svitu měsíce v úplňku, stačí je koupit v obchodech se zdravou výživou, lékárně, nebo v bylinkářství.

Některé ovoce nebo rostliny umí také pomoci v boji proti s dnou. Které to jsou se dočtete dále.

Kopřiva

Kopřiva snižuje bolesti a tlumí zánět. Zkuste například kopřivový čaj. Příprava je jednoduchá, pouze se svaří 150ml vody se 2 lžičky sušené kopřivy.

Vojtěška

Vojtěška pomáhá snižovat hladinu kyseliny močové v krvi

Pampeliška

Tato bylinka, považovaná za plevel, má opravdu celou řadu léčivých účinků. Co se týče dny, umí snižovat hladinu kyseliny močové v krvi.

Ibišek

Ibišek je další rostlinou, která umí snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Jestliže vám nezachutná čaj, zkuste ho ve formě tablet.  

Kořen lopuchu

Kořen má protizánětlivé účinky, dokáže odstranit kameny, které vznikly na základě zvýšené kyseliny močové, zvyšuje diurézu (vylučování).

Řebříček obecný

Má diuretické (odvodňovací) a protizánětlivé účinky.

Třešně

Výborné a ještě léčivé! Třešně totiž obsahují látky, které mají antioxidační účinky, a navíc jsou protizánětlivé.

Zábaly

Jestliže už se u vás objevil akutní zánět dny, je tu několik typů, jak si přírodně pomoci od bolesti a snížit otok. Skvělé jsou zábaly například z listů zelí nebo octa. Můžete také zkusit koupele smícháním  síranu sodného/hořečnatého  s nasekaným celerem  a řeřichou. Tato kombinace vám pomůže snížit otok, zánět a tedy i bolest.

Zdroje:

BUREŠ, Jan, Jiří HORÁČEK a Jaroslav MALÝ. Vnitřní lékařství. 2., přeprac. a rozš. vyd. Praha: Galén, c2014. ISBN 978-80-7492-145-2.

PETERS, David. Moderní lékař: průvodce zdravím pro celou rodinu : pohled konvenční a alternativní medicíny, homeopatie, tradiční léčebné metody jako akupunktura, masáže a bylinkářství. V Praze: Ikar, 2007. ISBN 978-80-249-0842-7.

www.stefajir.cz

www.nemoc-dna.eu

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button