Chřipka – popis, příznaky, léčba
Tento stav zažíváme nejčastěji v zimních měsících a většinou se jedná o nachlazení. Někdy to jsou ale příznaky takzvané chřipky. Její průběh je těžší, a pro oslabené jedince může být dokonce až smrtelný.
V 18. století dostala název „influenza“. Influence znamená v překladu „vliv“, protože lidé věřili tomu, že ji musí způsobovat nějaká vyšší moc. A to proto, že se šířila velmi rychle a napadala velké množství lidí během krátké doby.
Co je to chřipka?
Chřipka je virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé a napadá horní a dolní cesty dýchací. Vyskytuje se zejména v zimním období, nejvyšší výskyt je mezi lednem a březnem. Mezi lidmi se vyskytují tři typy chřipky. Označujeme je písmeny A, B a C.
Chřipka A se vykytuje nejčastěji, mutuje a dokáže se šířit velkou rychlostí, způsobovat epidemie a pandemie. Napadá savce a ptáky.
Chřipka B a C se vyskytuje méně, naše populace je proti ní více imunní. Chřipka typu B spíše probíhá lokálně a napadá především lidi, chřipka typu C se objevuje sporadicky, napadá lidi a prasata.
Pandemie a epidemie
Pojmy epidemie a pandemie označuje množství nakažených lidí. Epidemie je označení pro větší výskyt nemoci v určitém místě za krátkou dobu.
Rozdělujeme ji na epidemii explozivní a kontaktní. Pro explozivní epiedmii je charakteristický prudký a náhlý nárůst počtu postižených danou nemocí, která trvá krátce a rychle zase odezní. U epidemie kontaktní je naopak typický pomalý vzestup případů nakažených lidí, kteří mají dlouhý průběh nemoci.
Epidemie, která je extrémně rozsáhlá, se nazývá pandemie. Během ní je nakaženo i více kontinentů.
Šíření nemoci
Chřipka se přenáší takzvanou kapénkovou cestou a navíc dokáže dlouho přežít i mimo tělo. To znamená, že chřipku můžeme dostat například tím, že na nás někdo zakašle, kýchne, dotkne se kontaminovanýma rukama, nebo my se chytneme zábradlí, na které před tím sahal člověk, který chřipku má. Přenos je tedy velmi snadný. Proto musíme dbát zvýšené osobní hygieny po tom, co jsme navštívili místa s větším počtem lidí. Je důležité si mýt ruce po příchodu domů (zabráníme tím šíření nákazy i na ostatní členy rodiny) a před jídlem.
Příznaky chřipky
Příznaky chřipky jsou hodně podobné příznakům běžného nachlazení, které se nevyhne prakticky nikomu. Na rozdíl od takového nachlazení ale nemocný bude trpět náhle vzniklou vysokou horečkou, která se pohybuje i nad 39°C. Ve spojitosti s horečkou se vyskytuje i zimnice a pocení. Nemocný člověk je malátný, pociťuje bolest hlavy, zad, bolest v krku, rýmu, je unavený. Dochází také k otoku tkání, takže člověka bolí klouby, které jsou ztuhlé.
Inkubační doba chřipky
Inkubační doba chřipky je přibližně 1-3 dny. Po propuknutí výše uvedených příznaků je nemocný nakažlivý ještě přibližně 3-5 dní, děti dokonce mohou být nakažlivé až 10 dní.
Komplikace
Komplikace jsou bohužel u všech nemocí, a ani chřipka není výjimkou. Dělíme je na primární a sekundární. Primární vzniká kvůli samotnému viru, který tělo napadl. Do této skupiny patří záněty srdce, které se rozlišují podle toho, jakou část těla zánět postihl. Například myokarditida je zánět srdečního svalu, perikarditida je zánět osrdečníku (osrdečník je srdeční obal, který srdce chrání).
Sekundární komplikace vznikají tak, že epitel, který chrání horní cesty dýchací, je již natolik porušen, že do dolních cest dýchacích můžou proniknout bakterie a způsobit tak například zánět plic (pneumonie).
Na komplikace chřipky by si měli dát pozor zejména staří lidé, těhotné ženy, děti a lidé s oslabeným imunitním systémem nebo trpící chronickým onemocněním. I přes to, že máme řadu léků a znalosti medicíny jsou na velmi vysoké úrovni, na chřipku u nás zemře ročně až 2000 lidí.
Vyšetření chřipky
Už jste zkusili už všechno možné, ale příznaky chřipky stále přetrvávají? Pak je důležité navštívit lékaře a vše mu podrobně popsat.
Lékař se vás doptá na rodinnou anamnézu, na léky, které užíváte, nemoci, se kterými se léčíte. Udělá celkové vyšetření – změří krevní tlak, pulz, prohmatá krk, který následně i prohlédne zevnitř. Pokud má podezření na komplikace chřipky, nechá vám nabrat krev. Nejrychlejším způsobem je takzvané CRP. Je to vyšetření, které se provádí z kapky krve z prstu. Během chvíle víte, jestli máte v těle nějakou bakteriální infekci. Dále nechá nabrat krev na vyšetření biochemické (zde se kontrolují především hladiny minerálů a dalších látek), hematologické (množství červených krvinek, bílých krvinek a dalších složek krve) a mikrobiologické. Může vám také nechat udělat rentgen (RTG) plic a hrudníku.
Léčba chřipky
Léčba ve většině případů nevyžaduje lékařskou péči, a nemocný chřipku vyléčí sám doma. Velmi důležitý je odpočinek a dostatek spánku, tlumit horečku v případě, že vyšplhá nad 38,5°C a dostatečný příjem tekutin. Protože chřipku provází i bolesti v krku a rýma, je vhodné se poradit v lékárně. Z volně prodejných léků potom vybrat takový, který je určen přímo na daný problém. Například při vlhkém a produktivním kašli se podávají léky, které podporují vykašlávání (expektorancia – Bromhexin), u suchého a dráždivého kašle naopak léky, které kašel tlumí (antitusika – Stoptussin). V případě horečky pomůže paracetamol – Paralen.
Chřipka a antibiotika
Jestliže se rozhodnete navštívit lékaře a o svém zdravotním stavu se s ním poradit, může se stát, že vám bez předchozího rozboru krve předepíše antibiotika. Nejen že vám na chřipku nezaberou, ale dokonce vám mohou uškodit. Antibiotika se totiž užívají pouze při nemocech, které jsou bakteriálního původu. Při zbytečném užívání léků tak dochází k tomu, že si bakterie „zvyknou“, a až budete antibiotika skutečně potřebovat, nemusí vám pomoci, bakterie budou již odolné. V některých případech je ale užívání antibiotik nutné. Někdy totiž může dojít ke komplikacím, kdy tělo, které je již napadené a oslabené virem, napadne i nějaká bakteriální infekce.
Přírodní léčba
Už naše babičky věděly, že se dá lidské tělo při boji s chřipkou podpořit silou přírody, a my díky nim máme informace o bylinkách a potravinách, které nám s léčbou dokáží velmi dobře pomoci.
Vitamín C
Skvělým pomocníkem při chřipce je vitamín C v podobě tablet nebo čerstvého ovoce. Nejlepší je ráno vypít například pomerančovou šťávu, nebo sníst grapefruit.
Zázvor
Doporučuje se pít čaj z kořene zázvoru, který chutná skvěle společně s medem a citronem.
Česnek
Milovníci česneku si ve chřipkovém období bez výčitek také přijdou na své, protože česnek je přírodní antibiotikum. Pomáhá při odkašlávání a dezinfikuje dýchací cesty.
Cibule
Při kašli se doporučuje naložená cibule v cukru, která se pak užívá 3x denně.
Křen
Křen, který je plný vitamínů a dalších tělu potřebných látek se může na boji s chřipkou podílet ve formě sirupu s medem, nebo se v podobě placky, která se smíchá s mouku, křenem a sádlem přikládá teplá na hrudník.
Jitrocel
Známe ho ve formě sirupu, ale skvěle z něho chutná i čaj!
Šípek
Čaj z šípků je vlastně čaj z vitamínu C. A kdy jindy ho využít, než právě při boji s chřipkou?
Jak chřipce předejít?
Jestliže chceme snížit riziko nákazy, je nutné dbát na osobní hygienu a na dodržování hygienických zásad. Mezi tyto zásady patří například to, že si při kašlání či kýchání dáme vždy ruku před ústa. Následně po tom je vždy vhodné si ruce důkladně umýt. Měli bychom si je mýt i po návštěvě lékaře, po návštěvě míst s vyšším výskytem osob, před jídlem.
Očkování proti chřipce
V dnešní době velmi kontroverzní a často probírané téma. Řeč je o další možností, jak se před chřipkou bránit, a tou je očkování. To by měli zvážit především starší lidé nad 65 let, ti, kteří pracují s lidmi (zejména ve zdravotnictví a školství) a lidé, kteří mají nějaké chronické onemocnění a sníženou imunitu.
Celý proces spočívá v tom, že je do těla aplikována vakcína, která obsahuje některé usmrcené chřipkové viry. Tím se nabudí imunitní systém, který začne vytvářet protilátky. Tělo si je pamatuje, a při zasažení virem v chřipkové sezoně se tedy umí bránit mnohem lépe než tělo, které protilátky vytvořené nemá.
Nejlepší doba na očkování je podzim, ještě před tím, než chřipková sezona začne. Imunitu si člověk vybuduje na přibližně rok, pak je vhodné očkování zopakovat.
Zdravotní pojišťovny proplácí v plné výši očkování lidem, kteří žijí v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, nebo například lidem s chronickým onemocněním srdce, ledvin, plic.
Částečně je toto očkování propláceno lidem nad 65 let, pacientům po splenektomii (chirurgické odstranění sleziny) nebo pacientům, kteří prodělali transplantaci krvetvorných buněk.
Zdroje
PETERS, David. Moderní lékař: průvodce zdravím pro celou rodinu : pohled konvenční a alternativní medicíny, homeopatie, tradiční léčebné metody jako akupunktura, masáže a bylinkářství. V Praze: Ikar, 2007. ISBN 978-80-249-0842-7.
KOCINOVÁ, Svatava, Zdeňka ŠTERBÁKOVÁ a Šárka ERBANOVÁ. Přehled nejužívanějších léčiv: příručka pro střední zdravotnické školy. 5., aktualiz. vyd. Praha: Informatorium, 2007. ISBN 978-80-7333-059-0.
DOBSON, Mary J. Nemoci: příběhy nejnebezpečnějších zabijáků historie. V Praze: Slovart, 2009. ISBN 978-80-7391-292-5.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos