Databáze nemocí

Když se chrápání stane nemocí a jak to řešit

Někdo chrápání druhé osoby, vnímá jako nepříjemnou záležitost, která brání usnutí nebo při probuzení opětovně zabrat. Zatímco váš partner slastně spí a pochrupuje si, vy jste rozčilená do ruda a nedaří se vám ani zavřít oči. Vás partner vám to ovšem nedělá naschvál a může za tím být skrytá i závažnější porucha.

Nejjednodušší příčiny, které lze odstranit

V první řadě je chrápání u hodně lidí způsobeno obezitou. Dále pak sehraje roli i užívání alkoholu a kouření. Někomu také na chrápání může mít vliv fakt, zda se před spaním nají nebo užívá léky, které spánek prohloubí. Také poloha spánku sehraje svou úlohu, lidé častěji chrápou na zádech, na boku jsou příznaky mírnější. Jazyk nezapadne do krku a tím se méně ucpává nos.

Zda-li se vám chrápání nepodaří odstranit ani tím, že zhubnete, přestanete kouřit a tak, může být pro vás být vysvobozením jen chirurgický výkon. Některé závažnější projevy a anatomické abnormality toto vyžadují, bohužel. Nicméně s pokročilou dobou jsou tyto metody odstranění velmi šetrné a dá se to udělat i laserem.

I tak je to však zákrok a je před ním důležité splnit všechny potřebné náležitosti, např. důkladnou anamnézu, vyšetření průchodnosti nosu, zvážit anatomická hlediska, stav krčních mandlí a kořene jazyka, atd. 

Apnoe, věk a další fakta

Někdy s chrápáním souvisí i potíže s dýcháním a během něj se mohou objevit také apnoické pauzy, kde je na místě, zjistit závažnost. Určitě jste to zaslechli i vy sami, když vaše drahá polovička chrápe, najednou přestane a chvíli trvá, než se nadechne. Možná vás to i děsí, i proto je dobré, navrhnout druhému pomoc, v podobě vyšetření ve spánkové laboratoři. Spánkový apnoický syndrom bude lepší odstranit.

Podle studií chrápe asi 25 % mužů, ale pozor, chrápou i některé ženy, je to cca 15 %. S postupujícím věkem, nad  60 let, má chrápání výrazně stoupající tendenci. Je to více, než polovina mužů a skoro polovina žen. Celkem ohromující statistiky, ale je to tak a nic s tím nenaděláme. U dětí se chrápání objevuje, když jsou nachlazené a v noci chrčí nebo i „zdravé“ bez rýmy a ucpaného nosu při zvětšených nosních a krčních mandlí. 

Laserová technika k odstranění chrápání

Mezi neinvazivní metodu patří laser, je uspokojivým řešením, ale nejde ho aplikovat vždy a všude, např. v případě, že užíváte léky na krevní srážlivost, máte momentálně akutní potíže jako zánět nebo onemocnění dýchacích cest, dále alergici. Některé diagnózy nejsou úplně kontraindikací, ale je vhodné váš stav probrat s lékařem. 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button