Databáze nemocí

Zánět průdušek (bronchitida) – co na něj platí, jak se rozlišuje a jak si vypomoci přírodně

Suchý kašel, velká bolest na hrudníku, všechno vás bolí, máte horečku. K lékaři se dostáváte s vypětím všech sil, ten vám po poslechu plic píše antibiotika. Že je vám to známé? Pak asi uhádnete, o jakou nemoc se jedná. O akutní zánět průdušek, který se odborně nazývá akutní bronchitida.

Zánět průdušek však může mít jak akutní formu, tak i tu chronickou. Zatímco akutní forma je ta klasická, kterou známe všichni, chronická forma má zárodky někde úplně jinde. Vyskytuje se především u kuřáků, kdy je sliznice bronchů ztluštělá. Pojďme si však rozebrat hezky popořadě, jak se projevuje akutní i chronická bronchitida a jak se oba druhy léčí.

Anatomie

Abychom lépe pochopili problém, který nás dostal až k lékaři a skolil nás minimálně na týden, je třeba znát anatomii dýchacího ústrojí. Dýchací ústrojí se rozděluje na horní a dolní cesty dýchací. Do horních cest patří nosní dutina, vedlejší nosní dutiny, nosohltan. Do dolních cest dýchacích patří hrtan, průdušnice, průdušky, průdušinky, plíce a plicní sklípky. Průdušnici si můžeme představit jako trubici měřící přibližně 12-13 cm, která se rozděluje na dvě menší trubice. Ty poté vstupují do plic, kde se dělí na menší průdušinky, a které následně ústí do plicních sklípků. Tam dochází k výměně dýchacích plynů mezi krví a plícemi.

Příčiny akutní a chronické bronchitidy – jaká trápí vás?

Akutní bronchitida

Příčinou bývají nejčastěji viry, může to být však způsobeno i bakteriemi (streptokoky), nebo vnějšími vlivy (klimatizace).

Chronická bronchitida

Příčinou je nejčastěji inhalace cigaretového kouře, mohou to být ale i jiné zevní vlivy, jako například inhalace chemických látek. Další častou příčinou jsou i genetické vlivy.

Příznaky zánětu průdušek (bronchitidy)

Akutní bronchitida

Nejvýraznějším projevem je nepříjemný kašel, který je suchý a dráždivý. Navíc při něm zesiluje palčivá bolest za hrudní kostí. Dalším nepříjemným projevem je horečka, s ní spojená zimnice, dále bolest hlavy a kloubů, celková schvácenost. V některých případech můžou sliznici napadnout bakterie a zánět průdušek vyústit v zápal plic.

Toto onemocnění obvykle trvá přibližně týden až 14 dnů.

Chronická bronchitida

U chronické bronchitidy je typický vleklý suchý kašel a ranní hojné vykašlávání (expektorace) hlenů. Zánět, který se tvoří v průduškách může sliznici zužovat, což vede ke chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Diagnostika zánětu průdušek (bronchitidy)

Akutní bronchitida

Diagnóza bude vašemu lékaři nejspíše jasná hned na první pohled. Aby si diagnózu potvrdil nebo vyvrátil, musí provést fyzikální vyšetření, odběry krve nebo rentgen plic. Fyzikální metody zahrnují poslech. Lékař při něm na průduškách uslyší vrzot a pískot, který je pro bronchitidu typický. Aby určil, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci a podle toho nastavil léčbu, může odebrat kapku krve na vyšetření CRP. Jestliže jsou hodnoty vyšší (normální hodnoty jsou 0-5mg/l), znamená to, že je zánět způsobený bakteriemi.

Chronická bronchitida

Primární metodou při zjišťování diagnózy je osobní anamnéza, kdy se lékař doptává na zlozvyky (nejčastěji kouření). Případný zánět potvrdí pozitivní nález na průduškách pomocí poslechu. Lékař uslyší vrzot a pískot, stejně jako u akutní formy.

Léčba zánětu průdušek (bronchitidy)

Akutní bronchitida

Jsou-li příčinou bakterie, lékař nasadí antibiotika. Jsou-li příčinou viry, lékař doporučí užívat léky na podporu vykašlávání jako Mucosolvan, ACC, Bromhexin (mukolytika). Aby se nemocný dobře vyspal a nebudil ho dráždivý kašel, může po poradě s lékařem nebo lékárníkem užívat léky tlumící kašel, například Stoptussin, Sinecod, Codein (antitusika). Ty by se ale neměly užívat dlouho, protože je důležité, aby se hleny vykašlaly. Dále ošetřující lékař doporučí při bolestech kloubů, hlavy a proti vysoké horečce užívat Paralen (antipyretikum, analgetikum).

Základem léčby je dodržování klidu na lůžku, dostatek tekutin a hodně odpočinku.

Chronická bronchitida

Základem úspěšné léčby je v případě kouřením způsobené bronchitidy přestat kouřit. Dále se podávají léky na podporu vykašlávání.

Přírodní léčba – jak se léčit doma?

Pro podporu vykašlávání

Čaje

  • mateřídouška ředí hlen a tím usnadňuje jeho vykašlání
  • Sedmikráska chudobka má protizánětlivé účtinky, usnaďnuje vykašlávání a uvolňuje hleny
  • dobromysl (oregano) má antibakteriální účinky a usnadňuje vykašlávání
  • proskurníkový kořen tlumí dráždivý kašel
  • anýz uvolňuje hleny
  • lékořice také uvolňuje hleny a pomáhá je vykašlávat
  • podběl snižuje množství hlenu, usnadňuje vykašlávání

Obklady

Křen

Křen smícháme s moukou nebo bramborami, vytvoříme placku, a tu pak zabalíme do látkové pleny/kapesníku a přikládáme na mastným krémem namazaný hrudník, přes ní dáme igelitový sáček a na něj například svetr nebo šálu. Vytvoříme takový zábal.

Olivový olej

Na bavlněný kapesník/plenu nakapeme olej, nahřejeme (například v mikrovlnné troubě) a přiložíme. Přes něj položíme igelitový sáček a úplně nahoru přiložíme teplý svetr nebo šálu.

Pro správnou inhalaci

Tee-tree

Do vroucí vody nakapeme několik kapek oleje, nakloníme se nad hrnec, přes hlavu si přehodíme ručník a minimálně 20 minut inhalujeme páru.

  • Máta
  • Levandule
  • Eukalyptus

Pro snížení teploty – čaje

  • Lipový čaj snižuje tělesnou teplotu, podporuje v pocení.
  • Šípkový čaj obsahuje vitamin C.
  • Černý bez navíc podporuje vykašlávání.

Více si o chronické bronchitidě můžete přečíst zde.

Zdroje:

KOCINOVÁ, Svatava, Zdeňka ŠTERBÁKOVÁ a Šárka ERBANOVÁ. Přehled nejužívanějších léčiv: příručka pro střední zdravotnické školy. 5., aktualiz. vyd. Praha: Informatorium, 2007. ISBN 978-80-7333-059-0.

www.stefajir.cz
www.zahradaapriroda.cz
www.bylinkyprovsechny.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button