Databáze nemocí

Plané neštovice – jak se přenáší, jak dlouho trvají a jsou rizikem v těhotenství? (+foto)

Plané neštovice - nevyhnutelná noční můra všech rodičů. Někteří rodiče se jim snaží vyhnout a v době, kdy „řádí“ ve školkách, své děti nechávají doma, a úzkostlivě na nich zkoumají každý pupínek, který se jim objeví na kůži. Druhá skupina rodičů vyhledává již nemocné děti, a pak k nim pouští ty svoje, aby si onemocněním jejich potomci prošli co nejdříve.

Plané neštovice jsou infekční onemocnění, velmi rozšířené, a to především u dětí. Vyskytnout se však může i u dospělých lidí. Původcem tohoto onemocnění je virus varicella zoster. Onemocnění většinou u dětí probíhá bez komplikací, problém může nastat u starších lidí a těhotných žen, které plané neštovice ještě neprodělaly.  

Příčina a přenos planých neštovic

Příčinou je výše zmiňovaný virus varicella zoster. Přenáší se kapénkovou cestou, kdy infikovaný člověk šíří do okolí virus kašlem, slinami, nosním sekretem nebo kýchnutím. Virus se také může rozšířit přímým kontaktem z puchýřků.

Příznaky planých neštovic

Typickým příznakem neštovic jsou nejprve červené flíčky, které se mění na puchýřky rozeseté po těle, především ve vlasech, na trupu a obličeji. Někdy se mohou objevit i na končetinách. Výjimečně je nemocný může mít i v ústech. Puchýřky jsou červené, svědí, plní se tekutinou. Po přibližně 24 hodinách puchýřky zasychají a mění se ve stroupky, které do dvou týdnů odpadnou. Výsev je doprovázen teplotami, bolestí hlavy a celkovou únavou.

Inkubační doba planých neštovic

Inkubační doba je 2-3 týdny. Přibližně dva dny před objevením první neštovice se objevují příznaky. Nemocný má horečku, bolí ho hlava. V tuto chvíli se stává infekční, a měl by být v izolaci. Přibližně 4. až 5. den se začínají puchýře měnit na stroupky. Plané neštovice přestávají být infekční ve chvíli, kdy zaschne poslední puchýř.

Plané neštovice a těhotenství

Jste těhotná a máte starší dítě, které má neštovice? Pak zapátrejte ve svém dětství a zjistěte, jestli jste už jako dítě neštovice prodělala. Jestli ano, nemusíte mít strach. Máte již v těle protilátky, a tyto protilátky prostupují skrz placentu k miminku, a chrání i jeho.

Pokud však těhotná žena onemocní neštovicemi, může dojít k velmi závažným komplikacím.

V 1. trimestru hrozí miminku poškození zraku, sluchu, mozku, končetin. Od 2.trimestru až do porodu je riziko minimální, protože miminko dostává od matky protilátky.

Onemocní-li žena těsně před porodem, je riziko komplikací velmi vysoké, protože si žena nestihla vytvořit protilátky, které by předala dítěti. Bohužel může dojít i k úmrtí novorozence.

Jak dlouho nechodit ven?

Nemocný je infekční až do doby, než mu zaschne poslední puchýřek. Navíc má oslabenou imunitu, a zvyšuje se riziko, že „chytne“ nějakou jinou nemoc.

plané neštovice
Plané neštovice foto – přiblížený záběr na vyrážku

Léčba planých neštovic

Dítě by mělo zůstat doma, v izolaci. Na puchýře se může aplikovat pudr, který je k sehnání v lékárnách. Jestliže má nemocný bolesti hlavy, může užívat Paralen (paracetamol), při svědění například Fenistil (antihistaminikum). V těžkých stavech se můžou podat i antivirotika.

Možnost, jak neštovicím předejít, je očkování. Do těla se ve dvou vakcínách aplikují oslabené viry varicelly zoster. Tělo se „vybouří“ a začne tvořit protilátky.

Přírodní léčba

Jestliže nechcete nečinně sedět a čekat, až puchýře začnou usychat a infekčnost skončí, můžete zkusit přírodní antivirotika. Mezi bylinky obsahující antivirotické látky patří například měsíček lékařský, nebo bezový květ, ze kterých se dají uvařit skvělé čaje. Měsíček se také doporučuje zkombinovat se zázvorem. Nechte obě suroviny louhovat, a potom vypijte asi litr čaje.  

Zdroje

PETERS, David. Moderní lékař: průvodce zdravím pro celou rodinu : pohled konvenční a alternativní medicíny, homeopatie, tradiční léčebné metody jako akupunktura, masáže a bylinkářství. V Praze: Ikar, 2007. ISBN 978-80-249-0842-7.

KOCINOVÁ, Svatava, Zdeňka ŠTERBÁKOVÁ a Šárka ERBANOVÁ. Přehled nejužívanějších léčiv: příručka pro střední zdravotnické školy. 5., aktualiz. vyd. Praha: Informatorium, 2007. ISBN 978-80-7333-059-0.

www.wikipedia.org

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button