Rady a tipy

Pomalá detoxikace: Co to je a proč je nyní tak trendy?

O detoxikaci organismu je toho známo již mnoho. Jelikož jsme dennodenně obklopeni dávkami toxinů, které přijímáme z ovzduší, ze stravy či z nápojů, potřebuje naše tělo dostatek vitamínů a dalších látek, aby docházelo k jeho detoxikaci. Velkým trendem byly očistné detoxikační kúry. Ty se však stávají minulostí a nastupuje tzv. pomalá detoxikace. Co to však znamená?

To správné slovo je pomalu!

Zrychlující se tempo životního stylu je nesmírné. Za jeden den toho často stihneme tolik, že jsem ještě další den ze všech úkonů naprosto vyždímaní. Avšak díky moderním technologiím můžeme stihnout úkonů mnohem více. Přesto má rychlé životní tempo na svědomí mnoho zdravotních problémů. Nemáme dostatek času na péči o sebe, na své děti, na odpočinek a užívání si klidu a tzv. pomalého života. V tomto směru je fenoménem i tzv. slow food. Nejedná se tedy o jídlo, které musí být rychle a snadno uvařeno, ale o jídla, která svou přípravou zaberou nějaký čas a i samotná konzumace by měla být pomalá. To našemu trávicímu traktu upřímně svědčí.

Zpomalte

Každý z nás by si ve svém života zasloužil trochu zpomalení, které prospívá našemu zdraví. Jsme stále v zápřahu, odkládáme zdravou stravu, dostatek pohybu, ale i odpočinku a jelikož jsme každý den vystaveni dávce toxinů, které z těla nedostáváme, naše tělesná schránka chřadne. To, že si jednou za rok dopřejeme detoxikační víkend je však jednoduše málo. Pro vaše zdraví je důležitá tzv. pomalá detoxikace, která se stane běžnou součástí vašeho života. Tedy, že detoxikační potraviny zařadíte do svého života pravidelně.

Přehlcený organismus

To, že je vaše tělo přehlceno toxiny, poznáte celkem snadno. Váš organismus vám dává toto najevo bolestmi hlavy, kloubů, celkovou únavou, výkyvy nálad, respiračními obtížemi, které se často opakují, roztržitostí či problémy s trávením. V takovém případě je potřeba najet na detoxikační režim, tedy do jídelníčku zařadit potraviny, které zbavují organismus toxinů. Skvělou volbou je voda s citronem, kterou můžete pít pravidelně každý den, která je důležitá pro správné zažívání a působí proti překyselení, i když si mnoho osob většinou myslí opak.

Co mi pomůže?

Do jídelníčku byste jistě měli přidat dostatek listové zeleniny, která skvěle detoxikuje a dodává do těla důležitou kyselinu listovou, vitamín C, lutein či betakaroten. Dobrou volbou jsou i bylinné čaje, například pampeliškový čaj, který má blahodárné účinky na organismus. Na podzim zařaďte do svého jídelníčku také zázvor, který můžete přidávat při vaření či ho užívat v podobě čaje. O detoxikaci organismu se postarají i různé druhy bylin, například exotický koriandr. Nezapomínejte ani na česnek, který díky obsahu allicinu působí jako přírodní antibiotikum. V neposlední řadě se jedná i o červenou řepu, kterou snadno zařadíte do jídelníčku. Užívat je možné i řepový čaj.

Myslete na zdraví vašeho organismu a zapojte se do tzv. pomalé detoxikace, která vás bude provázet celým vaším jídelníček. I díky ní se naučíte stravovat zdravěji. 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button