Spolupráce

Proč je nezbytné spát ve tmě? Je to zdravější

Kvalitní a dostatečný spánek je nesmírně důležitý pro zdraví celého těla. Bez kvalitního odpočinku v noci nemůže náš organismus správně fungovat, což bude mít zásadní vliv na celkové naše zdraví a pohodu. Je velmi důležité dostatečně odpočívat, abychom byli výkonní i v naší práci a osobním životě.

Co udělat pro kvalitní spánek?

Jednou z věcí, která se velmi často opomíjí, je spánek ve tmě. Naše tělo je totiž nastaveno tak, aby na tmu reagovalo přirozenou produkcí hormonu spánku melatoninu. Právě tento hormon je následně odpovědný za odpočinek a relaxaci celého našeho organismu. V ložnici by neměla problikávat žádná světla, diody, ani displeje. Byť se to může zdát jako nepodstatný zdroj světla, skutečně to může hrát poměrně zásadní roli. Co je však daleko důležitější, je zabránit přístupu světla zvenku. Jedná se zejména o pouliční osvětlení, které je dnes skoro všude, ale neplechu může dělat i světlo měsíce. Odstraňte tedy z ložnice maximum elektroniky a zkuste i například pomocí závěsů nebo kvalitních blackoutových rolet snížit množství světla, které do ložnice proniká. Tyto látkové rolety velmi efektivně blokují pronikání světla a zajišťují maximální komfort pro váš spánek. Kromě rolet můžete zkusit použít také masky na spaní, které vám pomohou dosáhnout optimálního režimu.

Riziko působení světla

Dnes už navíc řada studií ukazuje, že vystavení těla světlu během noci může zvyšovat riziko výskytu rakoviny prostaty, dělohy a prsu. Je to nejspíš proto, že právě hormon melatonin výrazně ovlivňuje vývoj a produkci pohlavních hormonů. Spaní ve tmě má tedy vliv i na zdraví našeho organismu a může nás ochránit před vážnými zdravotními potížemi. Pokud máte obavy, že máte nedostatek melatoninu, je vhodné zvážit jeho umělé doplňování, dnes existuje již celá řada různých doplňků stravy, které vám s tímto pomohou.

Zdroj náhledového obrázku: labona.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button