Databáze nemocí

Úpal a úžeh

Léto. Jedno z nejhezčích období roku je tu! Celé dny jsme venku, koupeme se v bazénech, ležíme u vody, chodíme na výlety a opalujeme se. Jenže večer to najednou přijde. Velká únava, bolest hlavy, průjem, zvracení.

Úpal a úžeh vzniká často, protože lidé ve velkých teplech nedodržují pravidla bezpečnosti pobytu venku na slunci. Jejich příznaky jsou si dost podobné, proto se velmi často zaměňují. Jaké jsou tedy základní rozdíly, jak je můžeme „dostat“, jak se projevují, a jak se jich zbavit a především vyvarovat?

ÚŽEH

Úžeh vzniká při dlouhodobém pobytu na slunci, kdy nemáme žádnou pokrývku hlavy, a tím pádem dojde k přehřátí a překrvení mozkových plen. To znamená, že mozek oteče. K úžehu navíc přispívá i nedostatečný příjem tekutin a následná dehydratace. Nejohroženější skupinou jsou děti a senioři. U těch může dojít až ke stavům podobným šoku.

Anatomie

Mozek je orgán uložený v lebce. Jeho úkolem je řídit nervovou soustavu člověka, kontrolovat činnost srdce, řeč, pohyb, trávení, naši paměť, a mnoho dalšího. Skládá se ze dvou hemisfér. Pravá má funkce myšlení, představivost, intuici, tvořivost a další, které jsou zaměřeny například na umění. Levá hemisféra je opakem pravé. Žádná umělecká kreativita a snění, ale vědecké uvažování, matematické uvažování, počítání, logické uvažování. Mozek je obalen mozkovými plenami (obaly, blány), které ho chrání. Ta, která jako první obaluje mozek, se nazývá měkká plena (pia mater), druhá se nazývá pavučnice (arachnoidea) a třetí, vnější, říkáme tvrdá plena (dura mater).

Příznaky úžehu

Mezi typické příznaky úžehu patří:

  • vzestup tělesné teploty i ke 40 stupňům
  • zimnice
  • bolest hlavy
  • zvracení
  • pocit slabosti
  • zmatenost
  • popáleniny na kůži 1. a 2. stupně (1.stupeň – zarudnutí, 2. stupeň – puchýře)

Léčba úžehu

Léčba spočívá ve snížení tělesné teploty postiženého. Musíme však myslet na to, že ochlazování musí být postupné, aby příliš rychlá změna teploty nezpůsobila tělu šok.

  • Prvním a základním krokem je nemocného přesunout do chladné a tmavší místnosti, aby už nedocházelo k dalšímu poškození.
  • Protože je příčinou nežádoucích příznaků otok mozku, musíme přikládat studené obklady na hlavu a za krk. Jakýkoliv otok se léčí studenými obklady, a ani tento případ není výjimkou.
  • Velmi často je nemocný dehydratovaný z nedostatečného přísunu tekutin. To může vést k nedostatku minerálů v těle (sodíku, draslíku, kalia, magnézia). Proto je ideální podávat vychlazené minerální vody. Jestliže taková možnost není, stačí vychlazený džus, nebo čaj s cukrem.
  • Jestliže má postižený horečky, snižujeme je studenými zábaly, nebo vlahou koupelí. Můžeme podat i léky na snížení teploty (antipyretika), ty ale obvykle nejsou vhodné kvůli nevolnostem, který nemocný má.
  • V případech ztráty vědomí, křečí a jiných komplikací, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Než se na místo dostane lékař, nebo my k lékaři, musíme kontrolovat životní funkce (dýchání, tep, vědomí). Jestliže nemocný ztratí vědomí, uložíme ho do stabilizovaní polohy (poloha na boku, horní noha je pod spodní, aby zabránila překulení), aby se nemocný nezadusil zvratky. Volat ZZS na čísle 155.

ÚPAL

Úpal je často spojován s letními měsíci, může však potrápit i klidně v zimním období. Je to totiž kolaps z horka, který je vyvolán horkým, nevětraným a vlhkým ovzduším. Když pak k tomu přidáme nedostatečný pitný režim, dojde k tomu, že se tělo nestíhá ochlazovat, a tělesná teplota se vyšplhá i nad 40 stupňů.

Příznaky úpalu

  • Poruchy vědomí
  • Zmatenost
  • Zvracení
  • Bolest hlavy
  • Hypotenze (nízký krevní tlak)
  • Postižený má mžitky a hučí mu v uších

Léčba úpalu

Léčba úpalu je velmi podobná jako u úžehu. Cílem je snížit tělesnou teplotu, tělo hydratovat a doplnit mu minerály.

  • Nemocnému dáváme zábaly (vhodná je i vlahá sprcha). Musíme však stále myslet na to, že teplotu nesmíme snížit o moc a rychle, aby tělo neutrpělo šok.
  • Podáváme vychlazené nápoje, které nemocného osvěží a doplní minerály, které vlivem dehydratace ztrácí. Vhodnou volbou jsou minerální vody, ale i džusy, nebo slazené čaje, které doplní ztracenou energii.
  • V rámci ochlazování bychom měli pro nemocného zajistit chladný a čerstvý vzduch.
  • Zdravý a silný člověk většinou úpal zvládne bez větších obtíží. Bohužel některé skupiny lidí, kteří jsou více ohroženi (staří lidé, děti, lidí s onemocněním srdce a další), mají komplice, a jejich stav vyžaduje lékařskou péči. V takových případech musíme hlídat jejich životní funkce, v případě ztráty vědomí uložit do stabilizované polohy a volat ZZS na čísle 155.

Prevence úpalu

Určitě si všichni chceme dopřát klidní a hezké prosluněné dny a dovolenou bez problémů a komplikací. Proto bychom měli dbát na některé bezpečnostní opatření, které nám mohou pomoci se vyvarovat ne zrovna příjemným projevům dlouhého pobytu na slunci a v horku.  

Důležitým opatřením je nosit pokrývku hlavy. V dnešní době pokrývky hlavy patří mezi módní doplňky, což především ženám hraje do noty. Ideální je zvolit nějaký velký klobouk, který chrání nejen hlavu, ale i obličej. Tím se vyvarujete i spáleninám v obličeji. Pro děti je vhodné pořídit čepice s UV ochranou.

Dalším opatřením je dostatečný příjem tekutin, především obyčejné vody. Jestliže víte, že máte problém s hlídáním množství vypité vody, můžete zkusit nainstalovat do telefonu aplikace, kam jen zapisujete počet vypitých sklenic, a aplikace množství spočítá za vás. Nebo si jednoduše naplňte velkou lahev vodou, a dejte si za cíl ji celou vypít do oběda, a po něm ji zase doplnit.

Zdroje:
Úpal a úžeh: Jaký je mezi nimi rozdíl? Jak člověku pomoci? | ČeskoZdravě.cz. Magazín o zdraví a přírodní léčbě | ČeskoZdravě.cz [online]. Copyright © Copyright 2019, Všechna práva vyhrazena [cit. 12.07.2019]. Dostupné z: https://ceskozdrave.cz/upal-a-uzeh-jaky-je-mezi-nimi-rozdil-jak-cloveku-pomoci/
BUREŠ, Jan, Jiří HORÁČEK a Jaroslav MALÝ. Vnitřní lékařství. 2., přeprac. a rozš. vyd. Praha: Galén, c2014. ISBN 978-80-7492-145-2.
www.wikiskripta.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button