Databáze nemocí

Co je syndrom cizí ruky a jak se léčí?

Slyšeli jste někdy o syndromu cizí ruky? Koho může postihnout, jak se projevuje a existuje nějaká léčba?

Jak se syndrom cizí ruky projevuje?

Syndrom cizí ruky, v angličtině známý jako Alien Hand Syndrome (AHS), je vzácná neurologická porucha. Projevuje se tím, že jedna ruka se chová jako kdyby skutečně nebyla vaše a byla ovládána někým cizím. Ruka může provádět nejrůznější pohyby, včetně běžných úkonů. Většinou nespolupracuje s druhou rukou a chová se jakoby naschvál a dělá protichůdné činnosti. Když jedna ruka otevře šuplík, mimozemská ruka ho zavře a podobně. Postižený jedinec si je plně vědom toho, že ruka je jeho, ale nemá nad ní žádnou kontrolu.

První známý případ

Poprvé byla tato nemoc popsána v roce 1908 německým neurologem Kurtem Goldsteinem. Jedna jeho pacientka prodělala mozkovou mrtvici a po ní se její pravá ruka začala chovat divně a cize.

Příčiny vzniku AHS

U koho se může toto vzácné onemocnění objevit? Příčin výskytu je hned několik:

  • operace mozku
  • mrtvice
  • nádor na mozku
  • některá neurodegenerativní onemocnění

Diagnóza

Aby byl syndrom cizí ruky diagnostikován, je nutné provést několik vyšetření, která zahrnují:

  • neurologické vyšetření
  • MRI či CT vyšetření mozku
  • neuropsychologické testy, které zkoumají kognitivní funkce pacienta

Léčba

V současné době bohužel neexistuje žádná léčba, jež by vedla k úplnému vyléčení. Naštěstí lze alespoň zmírnit příznaky. Šance na úplně zotavení existuje u lidí, které syndrom cizí ruky postihl po vyléčeném onemocnění mozku či mrtvici.

Botox a neuromuskulární blokátory

Jedním ze způsobů, jak lze zmírnit příznaky, je botox. Právě tato látka společně s neuromuskulárními blokátory totiž dokáže stimulovat svaly a dostat je pod kontrolu.

Zrcadlová terapie

Podobně jako při léčbě fantomových bolestí, může se syndromem cizí ruky pomoci zrcadlová terapie. Jakmile ztratí pacient kontrolu nad svou rukou, měl by si stoupnout před zrcadlo. Mirror terapie funguje díky zrcadlovým neuronům, které se aktivují ve chvíli, kdy člověk či zvíře pozoruje někoho jiného provádět nějaký úkon a automaticky ho zopakuje.

Zasednutí ruky

Někdy může pomoci i obyčejné zasednutí neposedné ruky či její podržení druhou rukou.

Zajímavosti o syndromu cizí ruky

  • Tento syndrom nejčastěji postihuje levou ruku. U leváků pravou. Zkrátka a dobře tu nedominantní.
  • Někdy se můžete setkat s pojmem syndrom doktora Strangelove. Jedná se o postavu z filmu Stanleyho Kubricka, která AHS trpěla.
  • Někteří pacienti svou mimozemskou ruku pojmenovávají.
  • Přestože syndrom cizí ruky je sám o sobě děsivý, několik pacientů prohlásilo, že se jim ruka dokonce pokusila ublížit.
  • Mnoho případů se vyskytuje až u pacientů, kteří jsou starší 60 let. To má jednoduché vysvětlení: čím je člověk starší, tím větší je pravděpodobnost, že se u něj vyskytne mrtvice a další jevy, které způsobují AHS. Jsou ale známy i příklady, kdy se syndrom objevil u mladších pacientů. Nejmladší pacientce, u které se nemoc objevila, bylo 13 let.
  • Syndrom má vliv také na lidskou psychiku. Není se čemu divit, protože ruka, která se chová cize a provádí nejrůznější úkony, pacienty znepokojí a vyděsí. V krajních případech se pacienti nedokážou se svou rukou znovu sžít a přemýšlejí o ni jako o něčem cizím. V těchto případech je nutné vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

Syndrom cizí ruky je velmi vzácné a zároveň velmi znepokojivé onemocnění, které není možné zcela vyléčit, ale díky moderní medicíně lze alespoň snížit a částečně potlačit jeho průběh. Pokud by se u vás AHS vyskytl, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.webmd.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button