Cvičení na bradlech: Jednoduchý způsob, jak oživit trénink s vlastní vahou
Nebaví vás posilování na strojích? Rozhodli jste se cvičit s vlastní vahou? I takové cvičení je efektivní a vůbec nemusí být nudné. Stačí ho oživit šikovnými sportovními pomůckami. Jednou z nich jsou například stará známé bradla.
Jaká bradla vybrat?
Na trhu najdeme hromadu bradel různých druhů. Některá jsou vhodná jen do posilovny, tělocvičny či exteriéru, na jiných si můžete klidně zacvičit doma. Jedno však mají společné. Skvěle na nich procvičíte břišní svaly, ruce a posílíte páteř. I když to ze začátku může jít hodně těžko, pravidelným tréninkem rychle zesílíte a bradla se stanou vaším kamarádem.
Bradla na posilování mohou být nástěnná nebo volně stojící. Rovněž existuje také praktický typ, který jednoduše připevníte o žebřiny. Nejlepší volbou na domácí cvičení jsou nástěnná bradla ideální na přítahy nebo jejich multifunkční stojanová varianta. Montáž je nenáročná, bradla jsou stabilní a nezabírají moc místa.
Cvičení na bradlech
Na bradlech můžete trénovat nejen klasické cviky, ale i ty s gymnastickým nádechem. Je však nutné postupovat pomalu a vždy si před cvičením dopřát pořádnou rozcvičku. Pokud jste na trénování s vlastní váhou nebyli zvyklí, možná vás překvapí, že budete zapojovat takové svaly, o kterých jste ani netušili, že je máte.
Díky cvičení na bradlech nenaberete masu svalové hmoty, zato však zpevníte střed těla a vyrýsujete si postavu. Snad nejznámějším cvikem na bradlech jsou kliky. I při tomto, zdánlivě banálním cvičení, je však třeba dávat pozor a nic nepodceňovat.
Správné provedení cviků je důležité nejen pro dosáhnutí požadovaného výsledky, ale i jako prevence zbytečných zranění. Není tak naškodu, zvláště pokud s cvičením teprve začínáte, když vám tréninkový plán sestaví odborník. Ten vám vše vysvětlí a názorně ukáže.
Jak na kliky na bradlech
Kliky na bradlech jsou jedním z nejlepších cviků, díky kterému posílíte nejen ruce, ale i spodní a vnější část břišních svalů a břicho. Někdo je do tréninku zapojuje pro zlepšení výkonu v tlaku na lavičce, jiní jako účinné cvičení na rozvoj tricepsu.
Při provádění kliků však nezapomínejte na správné provedení, abyste se zbytečně nezranili. Nejčastější chyby jsou zejména trhavé a příliš rychlé pohyby nohou a trupu. I zde platí, že je lepší udělat méně opakování, ale pořádně.
Správné provedení cviku
Začínáme vzepřením na bradlech, trup je vzpřímený, díváme se vpřed. Pokud chceme posílit primárně prsní svaly, nakloníme trup a hlavu trochu více dopředu. Pokud jsou cílem ramena, trup držíme po celou dobu vzpřímeně, lokty máme rovnoběžně s tělem. Nohy pokrčíme a překřížíme. Do nejnižší možné polohy se dostaneme pomalým, kontrolovaným pohybem. Nahoru můžeme jít už o něco rychleji. Nezapomínáme ani na správné dýchání – při spouštění dolů se nadechujeme, v horní poloze vydechujeme.
Zdroj obrázku: wavebreakmedia, Jacob Lund / Shutterstock.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.