Spolupráce

Jak se motivovat k pohybu a změnit svůj životní styl?

Určitě to znáte, buď z vlastní zkušenosti, případně jste to viděli u někoho ze svého okolí – rozhodnete se, že budete žít zdravěji a začnete pravidelně sportovat nebo chodit ven, jenže v tomto bodě celé snažení končí. Často se to opakuje dokonce několikrát, a skutečný první krok stejně nepřijde. Při nadějnějších pokusech se dokážete snažit pár dní, možná měsíc, ale poté se zase vrátíte zpět do zajetých kolejí. Proto jsme připravili několik tipů, které vám konečně pomůžou překonat složité začátky a nadobro změnit váš životní styl.

Zapomeňte na výmluvy

Začneme hned tím pravděpodobně nejčastějším problémem. Mnoha lidem brání od změny životního stylu pouze výmluvy. Nic jiného. Ve většině případů přitom stačí jen chtít a nebát se změnit svůj zažitý denní program.

Tou nejznámější výmluvou, pokud se bavíme o věnování se nějakému sportu nebo obecně pohybu, je stěžování si na nedostatek času. Kdo má v dnešní době hodně času? Prakticky nikdo. Téměř všichni musí chodit do práce nebo do školy, ale přesto si spoustu lidí najít čas na sport dokáže díky tomu, že se hýbat chtějí.

Často lze tyto výmluvy slyšet třeba od maminek, ale dětí se jistě můžou minimálně dvakrát či třikrát týdně „zbavit“, aby měly čas pro sebe. Děti lze svěřit partnerovi nebo prarodičům, větší děti pak poslat na kroužek nebo je nechat u kamarádů. V podstatě vždy je nějaká možnost. Podobné je to i s povinnostmi. Prach na skříni nikam neuteče, takže po práci se každý klidně může jít na půl hodiny proběhnout nebo projít. K večeři pak není problém vymyslet jídlo, jehož příprava nezabere moc času.

Abychom nebyli tak nekompromisní, je třeba přiznat, že někdy toho má člověk na starosti opravdu hodně. Běžně to však nebývá každý den po celý rok. Zkrátka je třeba umět poznat, co je skutečně nutně třeba udělat a co počká.

Pořiďte si chytré hodinky

Skvělou motivací k pohybu jsou chytré hodinky, které umí měřit pohybovou aktivitu. To, že bez nich dnes skoro neuvidíte nikoho běhat nebo jít do fitka, není náhoda. Plněním denních a dlouhodobých cílů, které můžete sledovat v mobilní aplikaci, se lehce stanete skoro až posedlí. Naštěstí tato posedlost je obvykle dobrá a prospěje nejen vašemu tělu a zdraví, ale také psychice, protože jakákoliv cílená pohybová aktivita je skvělý relax pro vaši mysl. Data naměřená chytrými hodinkami vám navíc můžou pomoci se rychleji zlepšovat a dosahovat vytyčených cílů.

Pravidelné tréninky

Pokud v sobě nedokážete najít dostatek vůle, abyste si řekli, v jaké dny nebo kolikrát týdně budete cvičit, dobrým krokem je přihlásit se na nějaké lekce. Pravidelné tréninky zajistí, že se budete snažit si udělat čas na každý z nich, a díky tomu se budete pravidelně hýbat. Ideální je se nějakému sportu, případně třeba svižné chůzi, pokud vás společné lekce či tréninky kolektivních sportů nelákají, věnovat alespoň třikrát týdně. Cvičit čtyřikrát až pětkrát týdně zhruba hodinu (minimálně půl hodiny) v kuse lze považovat za ideál.

Nepodceňte důležitost kvalitního vybavení

Kvalitní sportovní vybavení nebývá zrovna laciné, ale pokud se hodláte něčemu pravidelně věnovat, vyplatí se ho pořídit. Při trénincích vás totiž nebude nic obtěžovat a snižovat tak vaši koncentraci a motivaci. Není třeba mít nutně to nejdražší, alespoň lehký nadprůměr je však vhodný.

Například na těžkém kole se špatným řazením a brzdami vás jízda nebude tolik bavit a takové kolo v garáži nebo kůlně vás bude od vyjížďky spíše odrazovat. Na dlouhé túry zase potřebujete kvalitní trekové boty a outdoorový batoh, který bude dobře sedět na zádech. Při všech pohybových aktivitách pak je naprostým základem padnoucí oblečení schopné spolehlivě odvádět funkci, pro kterou je navržené, jako je ochrana proti vodě či větru, udržování tepla nebo odvod potu.

Příchodem zimy nic nekončí

V případě, že se rozhodnete věnovat nějaké venkovní činnosti, zimní měsíce pro vás nesmí znamenat dlouhou přestávku, jinak byste se měli problém k nově zažitému zdravému životnímu stylu vrátit. Když zrovna nebude venku velmi silný mráz, což se v posledních letech stává spíše ojediněle, zejména mimo horské prostředí, můžete venku bez problémů chodit na procházky nebo běhat. Zimní pánské i dámské sportovní bundy jsou k dostání na všechny možné aktivity, stejně jako kalhoty nebo boty. Dále si, než půjdete ven, oblečte termoprádlo, nasaďte čepici a rukavice a uvidíte, že jakmile se začnete hýbat, zima vám venku nebude ani při teplotách pod nulou. Spoustu sportů pak lze provozovat i uvnitř, od tenisu přes volejbal až po fotbal.

Výsledky jako nejlepší motivace

Snad tou nejlepší formou motivace jsou výsledky, které přichází s každým poctivým snažením. Zhubnutí, nabrání svalů, lepší běžecké časy nebo střílení více gólů v zápasech vás namotivují jako nic jiného. Někdy se výsledky dostaví rychleji, jindy pomaleji, ale vězte, že se dostaví vždy. Stačí se jen vydržet snažit a do pár měsíců budou výsledky zaručeně vidět.

Tip na závěr

Na závěr rozhodně nemůžeme zapomenout zmínit význam správného stravování přizpůsobeného vaší pohybové činnosti. Rady a tipy, jak se správně stravovat při sportu, už však hledejte v jiném článku, na toto téma jich najdete nespočet.

Zdroj fotografií: Pexels.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button