JídloMinerályVitamínyZdraví

Jarní cibulku používáme v oblibě i v létě, proč?

Oblíbená jarní zelená cibulka je ve skutečnosti velmi mladá cibule před sklizní, než vyroste do velké cibule. Jak zelené výhonky, tak bílá cibulka – obě tyto části jsou jedlé a vynikající v syrové i vařené podobě.

Má chuť podobnou cibuli, ale ne tak intenzivní. Dá se pěstovat po celý rok. Má silné protizánětlivé vlastnosti. Je užitečná proti chřipce a nachlazení, stejně jako proti vysokému krevnímu tlaku, stresu a únavě.

Léčivé vlastnosti jarní cibulky

Jarní cibulka vlastní stejné účinky na lidský organismus jako klasická cibule, která je ovšem hůře stravitelná v syrovém stavu. Obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B (nejdůležitější je kyselina listová), vápník, železo, draslík, jód, hořčík a síru.

cibulkaJarní cibulka působí na tělo antibakteriálně a protiplísňově. Obsahuje allicin, což je látka s antibiotickými účinky, proto je skvělá při léčbě nachlazení, rýmy i kašle. Příznivě působí na zažívací trakt a díky kyselině listové je vhodná především pro těhotné ženy (pro správný vývoj plodu).

Jarní cibulka pečuje o zdraví našich vlasů a nehtů. Také zaznamenává pozitivní účinky na srdce a krevní tlak.

Využití jarní cibulky

Bolest v krku, na hrudníku či zádech

Na bolest v krku stačí nakrájet jarní cibulku na malé kousky, přidat nastrouhaný čerstvý zázvor a trochu soli. Všechny ingredience dobře promíchejte, dejte do kusu látky a zahřejte. Teplý obklad přiložte k postižené oblasti a zabalte do ručníku.

Oteklé nohy

Nakrájejte cibulku na menší kousky a dejte do vroucí vody. Vařte po dobu několika minut. Uvařenou cibulku vyjměte a vložte do mixéru. Rozmixujte do jemné pasty a naneste na oteklé nohy. Tento recept je velmi efektivní a skutečně osvědčený.

Rýma

Cibulku nakrájejte na menší kousky a dejte do odšťavňovače. Šťávu z cibulky namočte do vatového tampónu. Tento mokrý obklad stačí přiložit na tvář do oblasti dutin.

Vyzkoušíte jarní cibulky i vy?

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button