Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Jaké esenciální oleje navodí příjemnou vánoční atmosféru a podporují zdraví

S pomalu přicházejícím vánočním časem jistě sami pociťujete touhu vykouzlit si doma příjemnou atmosféru. Tu si můžete navodit nejen díky vhodně zvolenému osvětlení, ale také s pomocí esenciálních olejů. Právě ty váš domov dokonale provoní a přidat je můžete nejen do své aroma lampy či difuzéry, ale také je třeba kápnout do vody při vytírání podlahy. Váš domov bude vonět jako vánoční čas.

Esenciální oleje

Esenciální oleje, také silice, vznikají v různých částech rostlin, a to od květů až po kořeny. Esenciální oleje se velmi liší od běžných rostlinných olejů, jelikož se jedná o silně koncentrované látky, které přináší mnoho zajímavých vlastností. Esenciální oleje mají své místo v léčitelství, tradičních medicínách a aromaterapii. Ovlivňují naši psychiku, emoce i náladu. Mohou mít různé účinky, například protizánětlivé, antibakteriální, antivirové, repelentní, tlumící, povzbuzující apod.

Vánoční oleje

Během vánočního období jsou esenciální oleje jasnou volbou. Díky jejich vůni vás dokonale navnadí na odpočinek a s Vánoci spojenou pohodu. Ideálními vánočními oleji je například esenciální olej pomerančový, citronový, mandarinkový, hřebíčkový, skořicový, muškátový oříšek, ale také vanilkový, borovicový či oleje, které nabízí kombinaci různých druhů olejů. Esenciální oleje nejenže navodí příjemnou vánoční atmosféru, ale působí i na vaši psychiku.

Skořicový

Skořicový esenciální olej je získáván z kůry a listů skořicovníku. Je tím pravým vánočním olejem, který vás po prvním použití okouzlí. O skořici je známo, že má zahřívací účinky. Skořicový olej tak můžete používat nejen do aroma lampy či difuzéru, ale aplikovat také do své koupele. Nejenže příjemně provoní koupelnu, ale dosáhnete také skvělého zahřátí. v případě infekce močových cest se doporučují také sedací koupele se skořicovým olejíčkem, eukalyptovým a tea tree olejem. Skořicový olej také zlepšuje náladu a zahání negativní myšlenky, působí tedy i pro chmurám a depresím.

Hřebíčkový

Hřebíčkový olej se proslavil především jako přírodní pomocník při bolestech zubů, ale celkově je příznivý pro zdraví dutiny ústní. Má totiž anestetické účinky a snižuje citlivost postiženého místa. Podporuje také hojení ran a regeneruje pokožku. Jeho účinky jsou antibakteriální, antiseptické a protizánětlivé. Doma ho tedy oceníte nejen jako přídavek do vaší aroma lampy.

Pomerančový

Pomerančový esenciální olej voní úžasně. Často se prodává i v kombinaci se skořicí. Pomerančový olej má povzbuzující účinky na psychiku a dodá energii ve chvílích, kdy se cítíte unavení. Pomerančový olej je tak ideálním společníkem do vaší kanceláře či na vaše pracoviště. Jeho vlastnosti jsou protizánětlivé. Často se o něm hovoří jako o přírodním afrodiziaku.

Mandarinkový

Zvolit nemusíte jen olej pomerančový, ale také mandarinkový, který se vyrábí z kůry ovoce. Jeho vůně je příjemně sladká a citrusová. Jeho účinky jsou protiplísňové a antiseptické. Je skvělým pomocníkem při akné, ale také vhodný pro péči o vlasy a pleť. Mandarinkový olej má blahodárný vliv na lidskou psychiku, snižuje napětí a podporuje emoční rovnováhu. Vůně mandarinkového oleje vám však také dokonale navodí vánoční atmosféru.

Vanilkový

Vanilkový olej má velmi jemnou sladkou vůni. Příjemně uklidňuje a je označován za relaxační, proto je tento olej hojně využíván k relaxačním masážím. Často však bývá spíše doplňkem směsí esenciálních olejů.

Borovicový

Vůně lesa a přírody, to vše díky borovicovému esenciálnímu oleji. Borovicový olej je vhodným pomocníkem v péči o pleť, a to i na řadu kožních problémů, například ekzémů. Působí také jako analgetikum a má protizánětlivé účinky. Borovicový olej je ideálním prostředkem, který pomáhá k vyrovnání se stresem. Přináší úlevu od úzkosti a nervového napětí. Vhodný je i na ošetření ran či při respiračních problémech.

Eukalyptový

I když eukalyptový esenciální olej nutně nenavodí vánoční atmosféru, je skvělým zimním společníkem. Eukalyptový esenciální olej je ideálním pomocníkem při nachlazení a onemocnění dýchacích cest. Uvolňuje totiž dýchací cesty a vhodný je i při kašli. Eukalyptový olej můžete přidat i do své koupele. Ulevuje při bolesti svalů a kloubů. Eukalyptový olej tak bude nepostradatelným spojencem během zimního období.

Použití

Esenciální oleje můžete nakapat do aroma lampy, přidat do difuzéru, ale aplikovat také na pokožku. Lepší je vždy esenciální oleje zředit, například kokosovým či olivovým olejem. Esenciální oleje můžete také přidat do vaší koupele. Aby voněla opravdu celá vaše domácnost, můžete je například přidat do vody, kterou budete vytírat podlahu či umývat koupelnu. Mnohé oleje mají totiž také antibakteriální účinky, tedy čistí a dezinfikují prostory.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button