JídloOstatní

Jehněčí: Zavrhované, ale velmi zdravé maso

Jehněčí maso lze doporučit každému milovníku masa, jelikož se jedná o maso velice kvalitní, zdravé a téměř bez tuku. Je to dáno tím, že jehňata jsou krmena čerstvou trávou a mateřským mlékem. Díky tomu je maso voňavé, má vysoký obsah bílkovin, vápníku, fosforu, železa, vitamínu B2 a dalších zdraví prospěšných látek. Jehněčí je vhodné zejména pro zdravou nízkotučnou stravu, jako kvalitní příjem bílkovin pro sportovce a také jako výživa dětí od jejich útlého věku. Také je vhodné pro bezlepkovou dietu.

Někdy bývá problém koupit kvalitní jehněčí maso, jelikož supermarkety je téměř nenabízejí a pokud ano, tak se většinou jedná pouze o zmrazené a drahé jehněčí zpravidla z Austrálie, Nového Zélandu nebo Irska. Proto je mnohem lepší a kvalitnější jehněčí od českých malochovatelů, kteří chovají ovce na svých farmách a nechávají je volně pást na pastvinách.

Proč je jehněčí zdravé?

roast-581759_960_720Není nijak kalorické a má hodně bílkovin. Jedna porce čerstvého libového jehněčího vám poskytne jen malé množství kalorií, zato vedle bílkovin ještě trochu vápníku, hořčíku, fosforu, selenu a draslíku. Pokud jde o tuk, tak převažuje tuk nasycený, který prospívá srdci. Kromě toho obsahuje jehněčí také zinek, který je nezbytný pro zdravý imunitní systém a u mužů podporuje tvorbu zdravých spermií.

Recepty

Jehněčí maso je křehké, šťavnaté a chutné. Nejlepší jehněčí maso je vždy na jaře a nejkvalitnější kotletky, krkovička nebo žebra pocházejí ze zvířat pět, maximálně šest měsíců starých. Pokud nemáte dostatek zkušeností s nakupováním a přípravou jehněčího, dejte na rady zkušených šéfkuchařů. Ti doporučují řídit se při nakupování v obchodě barvou, která by měla být světle růžová.

Čím tmavší, tím starší kus. Vybírejte také podle toho, jak chcete s masem dále nakládat. Například na pečení je vhodná kýta, ramínko či hřbet, k rychlé úpravě se hodí svíčková nebo kotletky. Maso můžete připravovat hned po jeho přinesení domů, ale máte-li možnost, nechte je viset na chladném a suchém místě tak, aby se ničeho nedotýkalo a teplota byla kolem nuly. Maso krásně zkřehne a bude pak jemnější. Nejfajnovější částí jehněte je hřbítek, který můžete péct vcelku nebo grilovat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button