Pro někoho je čaj skvělým pomocníkem k relaxaci, jiní ho volí k povzbuzení. Výhodou široké škály čajů je ta, že ho můžeme využít k různým účelům. Musíme jen vybrat ty nejlepší byliny.
Nespavostí můžete trpět z mnoha důvodů. Může se jednat o stres, který vás doprovází i ve večerních hodinách, hlava plná myšlenek, špatný jídelníček a podobně. Každopádně spánek je potřebný k regeneraci našeho těla. Bez něj by to prostě nešlo. Jaké byliny nám tedy pomohou k maximálnímu odpočinku?
Heřmánek
Heřmánek je již po staletí známý pro své léčivé vlastnosti, a proto ho má doma snad úplně každý. Je považován za vysoce účinným přírodním lékem proti nespavosti. Výhoda této byliny je také ta, že nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky.
Čaj si lze připravit z čerstvých, nebo sušených bylin. Doplnit ho můžete citrónem, medem a mátou. Pozor si dejte pouze v případě, jste-li astmatik, nebo alergik na astry, sedmikrásky a podobně. Nevhodný je i pro těhotné ženy, před operací, při špatné srážlivosti krve a hormonální nerovnováze.
Kozlík lékařský
Stejně dlouhou historii používání má i kozlík lékařský. Z něj se využívá však jen kořen, který je typický svojí silnou a hořkou chutí. Kořen má uklidňující účinky a působí proti nespavosti. Kozlík lékařský obsahuje aminokyseliny, které uklidňují mozkovou činnost, zmírňují úzkost a podporují hluboký a uvolnění spánek.
Kozlík se bohužel může snadno stát návykovou bylinou, a proto by se mu měli určitě vyvarovat děti, těhotné a kojící ženy. V případě, že užíváte další léky jako například sedativa, měli byste konzumaci konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Odvar z jeho kořene pijte až před spaním. Jeho látky totiž mohou ovlivnit vaši pozornost. Nepijte ho tedy, pokud plánujete v nejbližších hodinách řídit.
Levandule
Levandule krásně voní, a proto čaj z ní si musí užít každý. I tato bylina je již po několik let používána k navození relaxace. Již samotné inhalování levandulového oleje podporuje hlubší a kvalitnější spánek a zvyšuje energii následující den. Kromě toho tiší neklid a psychické problémy způsobené stresem.
Vzhledem k tomu, že levandule navozuje pocit relaxace, může mít negativní reakce na lidi, kteří již berou léky na depresi, úzkost a nespavost. Těhotné a kojící ženy by měli užívání levandule nejdříve konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Ashwagandha
Ashwagandha je ájurvédský lék na neklid, který pochází z Indie. Tato bylina byla po celou řadu let používána na řadu poruch, včetně nespavosti. Kromě toho působí blahodárně na naši mozkovou činnost a odstraňuje stres. Moderní výzkumy prokázaly, že ashwagandha má také osvěžující a regenerační vlastnosti.
Ashwagandha působí na centrální nervový systém, a proto je potřebné se během jeho konzumace vyvarovat alkoholu. Stejně tak se nedoporučuje i těhotným ženám, u kterých může vyvolat potrat.
Meduňka
Meduňka je protistresovou bylinkou, která si hravě poradí i s úzkostí. Pokud jsou příčiny vaší nespavosti tohoto druhu, vyzkoušejte odvar z této byliny před spaním.
Meduňka je navíc považována za dobře snášenou bylinu, a tudíž se jí nemusí bát skoro nikdo. Výjimkou jsou pouze osoby, které pravidelně užívají léky na poruchu spánku, potlačení úzkosti, nebo na léčbu štítné žlázy. Patříte-li do této skupiny, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda bude ve vašem případě vhodné meduňku užívat.
Je úplně jasné, že pokud se rozhodujete, jak léčit svou nespavost, sáhněte v prvních krocích vždy po přírodních prostředcích, v našem případě po bylinkách. Dalšími typy, jak přivodit spánek, je více fyzické aktivity, meditace, příjemné prostředí na spaní, méně elektroniky v místnosti a odstranění dlouhodobého stresu. Jsou-li vaše problémy dlouhodobé, je lepší se poradit s lékařem. Nezapomeňte, že závislost si můžete vypěstovat na cokoliv, dokonce i na bylinky, které obsahují řadu silných antidepresivních látek. Buďte proto opatrní. Víte-li však, že dnes se vám nejspíše nepodaří usnout, uvařte si horký bylinný čaj a nechte se ukolébat ke spánku.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos