Zdraví

Co vše ovlivňuje krční čakra?

Kolik čaker se v lidském těle vyskytuje, k čemu slouží a jak ovlivnit správnou funkčnost krční čakry? Pronikněte s námi do tajů lidských čaker a zjistěte, jak může krční čakra ovlivňovat váš život.

Kolik čaker se nachází v lidském těle?

Učení o čakrách je spojeno s východní medicínou a zejména s učením hinduismu. Podle tohoto náboženství se v lidském těla nachází téměř 90 tisíc čaker, ačkoli za ty hlavní je považováno následujících sedm:

 1. kořenová (muladhara)
 2. sakrální (svadhisthana)
 3. solar-plexus (manipura)
 4. srdeční (anahata)
 5. krční (vishuddha)
 6. čelní/třetího oka (ajna)
 7. temenní/korunní (sahasrara)

K čemu čakry slouží?

Každá čakra má svou vlastní funkci a pokud jsou všechny čakry v lidském těle v rovnováze, proudí jimi životní energie čchi a vy jste v psychické i fyzické pohodě. Jakmile je ale funkčnost některé ze sedmi základních čaker narušena, může se to projevovat různými způsoby. Jak poznat, že je nutné věnovat více pozornosti vaší krční čakře a k čemu vlastně krční čakra slouží?

Kde se nachází krční čakra a jaká je její funkce?

Krční čakra, nebo chcete-li visuddha, se nachází ve vašem hrdle a je zodpovědná za komunikaci. Pátá čakra je propojena se sebevyjádřením a komunikaci. Máte někdy pocit, že se nedokážete jasně a stručně vyjádřit, hledáte ta správná slova nebo se naopak nemáte problém uvolnit a mluvíte páté přes deváté? Oba tyto extrémy mohou značit, že je načase zaměřit se na tuto čakru a provést její odblokování.

Otevřena krční čakra

V případě, že je vaše krční čakra otevřená a funguje správně, znamená to, že nemáte problém s vyjádřením svých myšlenek, pocitů a pravd. Z filozofického hlediska se o páté čakře mluví jako o té, jež je spojená s pravdou a odpovědností. S touto čakrou se pojí element zvuku, modrá barva a také jakékoliv modré minerální kameny.

Nemoci spojené s pátou čakrou

Někdy může být signálem toho, že visuddha nefunguje tak, jak má, také to, že vás trápí některá z následujících nemocí:

 • astma
 • zvýšená činnost štítné žlázy
 • bolest v krku
 • zánět krčních mandlí
 • potíže se sluchem
 • afty
 • bolesti zubů
 • mentální anorexie
 • roztroušená skleróza

Potíže s krční čakrou poznáte i podle řeči těla

Dokážete poznat, co si lidé okolo vás myslí z pouhého pohledu na to, jak se chovají? Umění čtení řeči těla není složité a lze si snadno osvojit jeho základy. Víte, jak poznáte, že daný jedinec má potíže s krční čakrou pouze z jeho řeči těla? Zaměřte se na to, zda často nosí šátky, límce, roláky a jiné kusy oděvu, jenž mu zakrývají krk. Tito lidé si zakrývají své hrdlo, kde se nachází pátá čakra. I přesto, že to dělají pravděpodobně nevědomě, toto skrývání krku o nich vypovídá, že jsou skeptičtí k novým věcem, vyloženě nemají rádi změny a neradi přijímají cizí myšlenky a názory a raději si stojí za svým.

Jak odblokovat krční čakru

Máte problémy říci nahlas svůj názor, často máte pocit, že místo slov máte v krku knedlík, jste pravidelně ochraptělí a neumíte se vyjádřit? Nejspíš nastal nejvyšší čas na to, abyste otevřeli svou krční čakru. Jak na to? Způsobů, které se dají využít, je hned několik. Který z nich si zvolíte?

Noste více modrých věcí

Jak jsme již zmínili, s krční čakrou se pojí modrá barva. Tím nejmenším, co pro její odblokování můžete udělat, je nošení modré barvy. Ideálně tedy nošení přívěsků s minerály v modré barvě.

Nezapomínejte na pravidelné protahování

Pocity zuhlého krku můžete zažívat při dlouhodobé práci na počítači, po náročném tréninku i po přeležení. Pravidelné protahovací cviky zaměřené právě na oblast krku a ramen by tak měli být součástí vaší každodenní rutiny. Každý den si vyhraďte několik minut na důkladné protažení krku a zabraňte tak hromadění stresu v této oblasti a také ztuhlým ramenům.

Narovnejte se

Jednoduchým, zato ale velice účinným cvičením je také prostá kontrola vašeho postoje. Jste neustále v předklonu, kontrolujete displej svého telefonu a hlavu nemáte v jedné rovině s vaší páteří? Myslete na svůj postoj a snažte se narovnat.

Zaměřte se na své dýchání

Jaké dýchací techniky ovládáte a jak umíte se svým dechem pracovat? Jestliže jste dosud neslyšeli o lvím dechu, nastala doba si tuto dýchací techniku osvojit. S její pomocí si ulevíte od stresu a také si uvolníte krk. Jak lví dech správně praktikovat?

 1. Zhluboka se nadechněte nosem.
 2. Při výdechu otevřete oči a ústa dokořán, vyplázněte jazyk a vydechněte. Součástí výdechu by měl být také lví řev, případně alespoň nějaké citoslovce, které podpoří vaši snahu o co nejintenzivnější výdech.

Vyzkoušejte jógu

Jóga a čakry jsou úzce spjaty a dokonce existují jógové pozice, jež slouží k tomu, aby došlo k obnovení správného toku energie v jednotlivých čakrách. Pro podporu správného fungování krční čakry se doporučuje praktikovat stoj na ramenou (svíčku), pozici ryby a pluhu.

Bídža mantra

Chcete-li při léčbě krční čakry pracovat přímo se zvukem, nejlépe k vám tomu poslouží bídža mantra. Ta spočívá v jednoduchém jednoslabičném zvukovém cvičení. Při praktikování bídža mantry vydávejte při výdechu jednoslabičný zvuk “ham”. Aby bylo toto cvičení příjemné a účinné, pohodlně se usaďte, zavřete oči a zaměřte na své dýchání. Jakmile se zklidníte, zaměřte se na svůj výdech a slovo ham zpívejte, vydechujte či pouze odříkávejte svým přirozeným hlasem. Chcete-li si meditaci vyzkoušet se zkušeným lektorem, můžete zavítat do nějakého jógového centra.

Máte potíže s komunikací? Obtížně hledáte slova a nemůžete vyjádřit své pocity? Možná, že je načase otevřít svou krční čakru. Pomoci vám k tomu mohou dechová cvičení, jógové pozice, jednoduché narovnání se a pravidelné protahování.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.yogajournal.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button