Zdraví

Kurkuma a její silné zdravotní účinky: na co všechno zabírá?

Kurkuma je chutným a výrazným kořením, které je neodmyslitelnou součástí mnoha pokrmů. Ovšem kromě gurmánského zážitku, kurkuma přináší i silné zdravotní účinky.

Jako lék je využívána již 4500 let a díky svým protizánětlivým vlastnostem je užitečná při léčbě ran, pohmožděnin a jiných kožních problémů, včetně pásového oparu a neštovic. Pokud ji navíc zkombinujete s léčivou mastí, může vzniknout účinný lék proti akné.

Léčba ran

Kurkuma je známá díky silné účinné látce, kurkuminu, který má silné antibakteriální, protizánětlivé a protivirové účinky. Toto koření potlačuje bakteriální infekce u otevřených ran, zmírňuje zánět a potlačuje bolest. Kurkuma pomáhá také při regeneraci kožních buněk, které uzavírají rány. Smíchejte kurkumu spolu s lněným olejem nebo zázvorovou pastou.

Čistící tonikum proti akné

Jak už jsme řekli, kurkuma je skvělým lékem pro své antibakteriální účinky, a proto není divu, že dokáže léčit i takový neduh, kterým je akné. Na tento přírodní čistič budete potřebovat ¼ lžičky kurkumy v prášku, 1-3 kapky levandulového oleje nebo kokosového mléka a ¼ lžičky neem oleje. Tato maska je užitečná při prevenci proti akné, protože spolu s kurkumou léčí pleť i neem olej. Směs nechte působit po dobu 30 minut a poté opláchněte.

Snižuje zánět

Kurkumin snižuje zánět a potlačuje otoky. To je důvod, proč se kurkuma používá k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je např. artritida, crohnova nemoc, zánět očí nebo dásní. S cílem snížit zánět byste měli konzumovat domácí čaj z kurkumy. Ve 4 šálcích vody uvařte 1 čajovou lžičku mleté kurkumy. Povařte ji po dobu 10 minut a pak přeceďte. Přidejte zázvor, který podpoří protizánětlivé vlastnosti čaje.

Bojovník proti rakovině

Kurkumin se v poslední době ukazuje jako nejlepší přírodní látkou, která dokáže zabíjet rakovinné buňky. Nejen, že zabíjí již vzniklé buňky, ale zamezuje i dalšímu rozvoji, především ve střevech, žaludku, kůži a prsu. Pokud kurkumu v prášku smícháte s vazelínou, můžete rakovinu léčit i lokálně. Mažte místo třikrát denně.

Lupenka

Lupenka je nehezké kožní onemocnění, které kromě podráždění pokožky může způsobovat i silné bolesti.

kurkumaAčkoliv dodnes nebyl nalezen žádný lék proti tomuto onemocnění, existuje naděje v podobě kurkumy. Z jedné studie vyplynulo, že pokud použijete kurkumu s léčivým gelem a budete ji aplikovat pravidelně po dobu 4 měsíců na postižené místo, zbavíte se příznaků lupenky.

Účastníci této studie spolu s mastí vynechali ze svého jídelníčku i mléčné výrobky a alergeny, které by jejich tělo mohlo využít k dalšímu rozvoji lupenky. Pro hustou kurkumovou pastu smíchejte 1 díl kurkumy se 2 díly vody a povařte.

Léčba ekzému

Kombinací ¼ lžičky kurkumy a lžící organického panenského kokosového oleje vznikne jednoduchý domácí lék. Naneste tuto mast na suchou pokožku. Pozitivní výsledky můžete sledovat již během dne. A po 4 dnech pravidelné aplikace zmizí odlupování, praskání a podráždění pokožky.

Čistí ústní dutinu

Kurkuma je velmi prospěšná i pro zdravou dutinu ústní. S kurkumovou ústní vodou zabráníte vzniku plaku a následnému zánětu dásní. A díky svým protirakovinným vlastnostem zabraňujete rozšíření této nemoci v dané oblasti.

Přidejte kurkumu v prášku do teplé vody a připravte si vlastní ústní vodu. 10 mg kurkumy v prášku smíchejte se 100 ml vody a přidejte trochu extraktu z máty peprné pro svěží chuť.

Kurkuma je skutečně zlatý všelék, který si umí poradit se všemi nejzákeřnějšími chorobami, jako je rakovina. Vyzkoušejte si doma vytvořit jednu z našich mastí či olejů a uzdravte své tělo tím nejlepším způsobem, přírodní cestou.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button