Spolupráce

Prevence před cestováním. Na co nezapomínat

Ať už se chytáte na cestu po Česku nebo plánujete vyrazit do zahraničí, měli byste se na výlet řádně připravit. S vhodnou prevencí totiž předejdete potenciálním nepříjemnostem. Jak na to?

Připravte si itinerář cesty

V první řadě je dobré co nejlépe zmapovat, kam všude na svých cestách zavítáte. Preventivní opatření je vždy jednodušší přijmout, pokud konkrétně víte, na co se máte připravit. Půjde o dovolenou u moře nebo budete spíše chodit po horách? Zavítáte do zemí, ve kterých jsou vyžadována víza? A co některé nemoci, které se u nás nevyskytují a nejste proti nim očkováni? To vše byste si měli nastudovat už doma, jelikož mnohá rizika na místě eliminovat nemůžete.

Zvolte vhodné oblečení a obuv

Naprostým základem je při každé cestě správně zvolené oblečení. V některých případech je volba zjevná – k moři si zkrátka nebudete brát péřovou bundu. Jenže někdy je počasí nevyzpytatelné. Platí to zejména o jarních a podzimních výletech do hor, kdy se takřka letní počasí může ze dne na den (nebo dokonce z hodiny na hodinu) změnit v počasí typicky zimní.

Nemáte-li s danou lokalitou zkušenost, snažte se zjistit co nejvíce informací od přátel nebo z diskusí na internetu. 

Cestujete-li letecky, dejte si pozor, jaká zavazadla jsou součástí vaší letenky. Zjistěte si také, jaká jsou omezení z hlediska rozměrů a váhy kufru či batohu.

Léky a zdravotní potřeby

Na každou cestu byste si měli sbalit dostatečné množství pravidelně užívaných léků. Kromě toho je dobré mít s sebou i základní léky a přípravky na bolest, zvýšenou teplotu či nachlazení. Dále si přibalte základní zdravotnické vybavení – zejména náplasti. Hodit se může i stahovací obinadlo nebo dezinfekce.

Nezapomeňte ani na opalovací krém, vazelínu či jelení lůj, sluneční brýle, repelenty a další ochranné přípravky a pomůcky dle toho, do jaké destinace máte namířeno.

Jedete autem? Myslete na rizika

Cestujete-li často autem, ať už po Česku nebo po EU, měli byste si kromě základního povinného ručení sjednat také havarijní pojištění. To kryje mnohá další rizika spojená s poškozením vašeho vozu, pro která povinné ručení určené není.

Jestliže vás na cestách potká krupobití, srazíte se se zvěří, nebo jen budete mít smůlu na vandaly, pojišťovna vám z titulu havarijního pojištění vzniklé škody bude v souladu s vaší pojistnou smlouvou kompenzovat. V případě cest do zahraničí se vždy ujistěte, zda je v zemích, přes které budete cestovat, vaše havarijní pojištění platné.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button