Spolupráce

Jak zabránit padání vlasů přírodní cestou

Trápí vás plešatění? Metody, jako je aplikace minoxidilu nebo implantace vlasů mají v léčbě mužské dědičné plešatosti jistě své místo, s pádáním vlasů vám ale pomohou i přírodní produkty. Mezi nejúčinnější patří několik vitamínu a tzv. blokátorů DHT (tato látka vzniká z testosteronu a je za plešatění přímo zodpovědná). Po kterých preparátech tedy sáhnout?

Vitamín A

Podle výzkumu se nedostatek vitamínu A přímo pojí s padáním vlasů. Důvodem je účast této látky na dělení buněk vlasové cibulky (z této tkáně vlas vyrůstá). Deficit „áčka“ je také příčinou vzniku kožních šupinek na pokožce hlavy (hyperkeratóza).

Na vitamín A jsou bohatá především hovězí a vepřová játra, kořenová zelenina (např. mrkev) a vejce. Pozor, u všech vitamínů platí, že tepelnou úpravou dochází k jejich částečné degradaci – dávejte tedy přednost syrovým potravinám (tedy ovoci a zelenině).

Vitamín B2

Vitamín B2 (nazývaný též riboflavin) se podílí na výrobě buněčné energie. Jeho nedostatek se pojí s padáním vlasů, přesné důvody ovšem vědci zatím nezjistili.

Odkud vitamín B2 získat? Dopřejte si listovou zeleninou, mléko a mléčné výrobky či vejce.

Vitamín E

Nedostatek vitamínů vede k plešatění, jejich nadměrným příjmem ale růst vlasů nepodpoříte. Výjmkou je vitamín E, který dokáže počet vlasů navýšit – podle jedné z nedávných vědeckých studií – až o třetinu. Důvodem může být mj. schopnost vitamínu E „zpacifikovat“ volné radikály ze slunečního záření, které bombardují buňky a poškozují je.

Přírodním zdrojem „éčka“ jsou např. arašídy a mandle či slunečnicový olej, avokádo a špenát.

Extrakt z bobulí serenoy plazivé

Tento preparát seženete pod obchodním názvem saw palmetto. Serenoa je palma dosahujícího malého vzrůstu, jejíž bobule jsou významným přírodním blokátorem DHT (dihydrotesteronu).

Díky tomu dokáže saw palmetto plešatění výrazně zpomalit (především na vršku hlavy). A to i podle klinických zkoušek, kdy pravidelné užívání výtažku ze serenoy zpomalilo padání vlasů a zvýšilo jejich hustotu v pozorované oblasti o více než 80 %.

Dýňový olej

Získává se lisováním oblíbených dýňových semínek. Jeho pravidelné užívání, např. ve formě kapslí, vede po půl roce k útlumu plešatění a nárůstu počtu vlasů v „ohrožených“ oblastech téměř o polovinu. 

Doporučená denní dávka je – na základě klinických pozorování – 400 mg. Kapsle (stejně jako ostatní přípravky zmíněné v tomto článku) bez problémů seženete v lékárnách či prodejnách zdravé výživy.

Rozmarýnový olej

Rozmarýn lékařský je oblíbený nejen v kuchyni, ale – jak lze ostatně vyvodit z jeho jména – i v přírodní medicíně. Obzvlášť populární je pak mezi muži, kteří trpí androgenní alopecií. Kromě toho, že blokuje tvorbu DHT, zlepšuje také proudění krve u vlasových cibulek.

To je důležité, neboť nedostatek živin dopravovaných krevních oběhem je hlavním důvodem, proč k padání vlasů dochází. Vlivem nedostatku kyslíku a vhodných nutrientů dochází ke zmenšování tzv. folikulů – komplexních orgánů, jejichž součástí je kromě vlasové cibulky i samotný vlas.

Čím menší folikul je, tím kratší a tenčí je i vlas, který z něj roste. Postupem času se pak folikul „scvrkne“ natolik, že vlas, který z něj roste, je okem prakticky neviditelný.

Rozmarýnový extrakt dokáže tvorbu DHT téměř kompletně utlumit. Aplikuje se ve formě několika kapek zředěných v šampónu či vhodném rostlinném oleji. Ovšem pozor, žádný z výše uvedených preparátů nedokáže následky plešatení zvrátit. Jedinou metodou, jak toho dosáhnout, je zmíněná implantace (transplantace) vlasů. Spočívá v přenesení vlasů odolných proti padání do míst postižených plešatostí. Šikovný chirurg dokáže vlasy odebrat tak, že optickou hustotu porostu v odběrovém místě (temeno a týl) zachová.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button