Šestá nemoc: Jak se projevuje a léčí nejen u dětí
Zná to každá maminka. S dítětem přichází radost, spoustu lásky, nových věcí a zážitků. S nimi ale i velký strach, spousta probdělých nocí, a internetový vyhledávač jede na plné obrátky ve vyhledávání různých příznaků, které na svých dětech pozorujeme. Většinou mají všechny příznaky své opodstatnění. Růstový spurt, růst zubů, nastydnutí, vzdor, a další. Některé dětské nemoci ale vypadají děsivě a my si moc nevíme rady, protože mají nejasný průběh. Jednoho dne se dítě probudí s horečkou. Většinou nemá rýmu, nekašle, má v rámci možností dobrou náladu. A tak ty horečky trpělivě srážíme, ale ony se po přestání účinků léků zase vrátí. Tento kolotoč trvá přibližně 3 dny. Většinou se dítě 4. – 5. den najednou osype a teploty zmizí. Pediatr vám pak jen potvrdí to, co jste možná tušili – šestá nemoc.
Co je šestá nemoc?
Dětská šestá nemoc je virové onemocnění, které nejčastěji prodělá dítě v kojeneckém a batolecím věku, tedy do 3. let. Přenáší se kapénkovou cestou (slinami, kýcháním, kašláním) od jiných členů rodiny. Vir, který nemoc přenáší, se nazývá herpetický virus HHV-6. Ten po odeznění nákazy už v těle trvale zůstává.
Inkubační doba u této nemoci je 5-12 dní. Pojem „inkubační doba“ označuje časový úsek, kdy do těla vstoupil virus až do plného projevu nemoci.
Projevy
Tato dětská nemoc nás může opravdu vystrašit, protože začíná náhle a z plného zdraví.
- Dítě má najednou vysokou horečku, která může dosahovat 40 stupňů celsia. Takové horečky přetrvávají několik dní, obvykle 3 až 4 dny. Tělo dobře reaguje na antipyretika (léky snižující teplotu), ale po odeznění jejich účinků se teploty vrací. Obvykle se během působení čípků nebo sirupů na teplotu dítěti uleví, je veselé a hraje si. S nárůstem teploty je zase malátné a spavé.
- Za ušima a na šíji můžeme u dítěte nahmatat malé uzliny. K tomu dochází v rámci imunitní reakce, kdy tělo aktivuje leukocyty (bílé krvinky) k boji s virem.
- Typickým příznakem je vyrážka, která se objevuje po odeznění horeček přibližně 4.-5. den. Jsou to světle červené flíčky, které se typicky objevují na trupu, krku, břiše, zádech, končetinách. Mizí během několika hodin až dvou dnů. Na těle už žádné fleky nebo jizvy nezůstávají. Dítě po vymizení vyrážky může zpět do kolektivu.
Vyšetření
- Lékař diagnózu určuje podle celkových příznaků nemoci
- Pediatr může k vyloučení jiné nemoci, například zánětu ledvin/uší, udělat test CRP. Jde o vyšetření z kapky krve (z prstu), které během několika minut ukáže výši zánětlivých markerů. Protože je šestá nemoc VIROVÉHO původu, vyšetření bude negativní, nebo s minimálními hodnotami.
Léčba
Léčba spočívá pouze ve zmírňování příznaků nemoci. Dítěti podáváme antipyretika (léky proti teplotě). Doporučuje se spíše zavádět čípek, protože účinkuje rychleji než sirup. U větších dětí je zavedení čípku problematičtější, je tedy vhodné zvolit sirup s příchutí, který dítě bez problémů vypije. Jeden druh léků (například Paralen – paracetamol, nebo Nurofen – ibuprofenum) podáváme po 6 hodinách. Jestliže doma máme oba (Paralen i Nurofen), můžeme tyto dva léky střídat po 4 hodinách.
Jak snižovat horečku
- Teplotu můžeme snižovat i pomocí zábalů. Přichystáme si prostěradlo, ručník, teplou deku. Prostěradlo namočíme ve vlahé vodě, dítě do něho zabalíme, přes mokré prostěradlo dáme ručník, a nakonec zabalíme do teplé deky.
- Do vany natočíme cca 5 cm vody, která má 37 stupňů, dítě do ni posadíme a přibližně 20minut poléváme. Voda pomalu chladne a dítě tím ochlazuje.
- U malých miminek je skvělá metoda „kůže na kůži“. Jeden z rodičů se svleče do půl těla a nahé miminko na sebe přiloží. Spolu se přikryjí lehkou dekou.
Zásady u snižování teploty
- U snižování horečky je důležité myslet na to, že se teplota snižuje pomalu.
- Před podáním léků vždy nejdříve sáhněte dítěti na končetiny. Jsou studené? Pak teplota ještě poroste, léky tedy nepodáváme. Jsou-li teplé, pak horečka už výše neporoste a je na místě léky na snížení teploty dítěti podat.
- V konečníku se odečítá 0,5 stupně
Šestá nemoc a těhotenství
Jste těhotná a vaše starší dítě právě prodělává 6.nemoc? Jestliže jste v dětství šestou nemoc prodělala, máte v těle protilátky, které miminko ochrání. Není se čeho bát ani v případě, že jste nemoc ještě neprodělala. Miminko ohrožené není.
Zdroje
[online]. Dostupné z: https://www.Sebkova.cz [online]. Dostupné z: https://www.Wikiskripta.czProhlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos