Dům a zahradaRady a tipy

Vypěstujte si vlastní borůvky

Borůvky jsou úžasně zdravou a chutnou plodinou, kterou milují jak děti, tak dospělí. Tyto modrofialové bobule obsahují plno zdravých živin a antioxidantů. Pojďme se dnes společně podívat na způsob pěstování borůvek, a proč bychom je měli jíst každý den.

Zdravotní výhody borůvek

Borůvky jsou považovány za léčivý plod již po mnoho let. Populární jsou hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C, který významně posiluje náš imunitní systém a působí preventivně proti nachlazení, infekčním onemocnění a mnohým dalším nemocem. Borůvky jsou také jedním z nejlepších přírodních zdrojů, co se antioxidantů týče. Obsahují totiž karoten, antokyan, ale také třísloviny, železo a další bioaktivní látky. Díky těmto vlastnostem je borůvka zaslouženě řazena mezi superpotraviny.

breakfast-1580328_960_720
Jak borůvky využijete, záleží jen na vás. Zkuste třeba ovesnou kaši s borůvkami a vlašskými ořechy.

Fakta o borůvkách

  • Borůvky obsahují plno důležitých živin s nízkým obsahem kalorií.
  • Mají silné antioxidační vlastnosti.
  • Zlepšují funkci lymfatického systému.
  • Chrání před poškozením DNA, zpomalují proces stárnutí a chrání před rakovinou.
  • Snižují vysoký obsah cholesterolu v krvi.
  • Pomáhají regulovat vysoký krevní tlak.
  • Chrání organismus před kardiovaskulárními chorobami.
  • Zvyšují mozkovou činnost a zlepšují paměť.
  • Snižují riziko vzniku cukrovky.
  • Léčí infekci močových cest
  • Zmírňují poškození svalů.
  • Zlepšují stav pokožky.

Jak pěstovat borůvky

Půdní podmínky

Nejlepší období pro výsadbu borůvkového keře je podzim a jaro. Vybírat byste měli slunné místo, které je dobře odvodňováno. Půda by neměla být prorostlá plevelem, ovšem neustále dostatečně vlhká s pH mezi 4 až 5.

blueberry-410654_960_720
Keř s borůvkami můžete mít i na své zahrádce.

Výsadba borůvek

Na vybraném místě vykopejte díru o průměru cca 75 cm, jelikož borůvkový keř potřebuje dostatek prostoru. Díru zasypte do poloviny vlhkou rašelinou, nebo hlínou s vysokým obsahem živin. Keř zasaďte, a poté zbytek zasypte do úplného zakrytí díry.

Keře by měly být umístěny alespoň 2,5 metru od sebe. Každý keř by měl mít kolem sebe cca 1,5 metru volný prostor.

Pokud používáte mladé keře, zacházejte s jeho kořeny velmi opatrně.

Po výsadbě keř dostatečně zalijte. Půda u keře s borůvkami by měla být neustále hodně vlhká.

Mulčování borůvek

Aby se keři lépe dařilo, je dobré provést tzv. mulčování. Trik spočívá v tom, že místo pod keřem zasypete kůrou, pilinami, kompostem či posekanou trávou. Mulčovací vrstva by měla být minimálně 5 cm silná. Materiál používejte pouze organický a každý rok přisypávejte novou mulčovací směs.

Prořezávání borůvek

Borůvkové keře by se měli jednou ročně, zpravidla na konci zimy, před začátkem dalšího růstu, prořezat. Ostříhejte všechny květy, aby mohlo nové borůvčí znova obrazit.

Sklizeň a skladování borůvek

Borůvky se sklízí v období léta, v červenci a srpnu. Borůvky však nesbírejte hned jak zmodrají, počkejte ještě pár dní, aby správně dozrály.

Borůvky jezte čerstvé, jen tak z nich přijmete nejvíce vitamínů. Pokud je ale toužíte uchovat i na zimní období, jednoduše je zamrazte a vychutnejte si borůvkový koláč i v lednu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button