Zdraví

Zánět spojivek u dětí

Jedním z typických onemocnění v dětském věku je mimo jiné také zánět spojivek, který dokáže děti i rodiče pořádně potrápit, avšak naštěstí většinou nemívá vážné následky. Důležité ovšem je poskytnout dítěti správnou lékařskou péči. Protože zrak je snad nejdůležitějším smyslem v lidském těle, rozhodně léčbu zánětu očních spojivek nepodceňujte, protože byste tak mohli ohrozit zrak svého potomka!

Zánět spojivek u kojenců

Stejně jako u dospělých mohou také u malých dětí vyvolat nepříjemný zánět spojivek nejrůznější příčiny, takže průběh zánětu může být velmi rozdílný. V případě alergických spouštěčů je navíc nutné připravit se také na to, že se zánět pravděpodobně bude často opakovat.

U alergií není při zánětu sekrece z očí velká, oči jsou podrážděné a červené; někdy lze také pozorovat otok víček a spojivek. Optimální terapií je nalezení a odstranění alergenu, ale to se ne vždy podaří. Naštěstí jsou dnes k dostání nejrůznější oční kapky, masti, gely i spreje, které tlumí různorodé alergické projevy. Někdy je bohužel nutné podat dítěti lokální či celkové kortikoidy.

Pro děti jsou běžně doporučovány tyto přípravky:

  • Ophthalmo-Septonex (účinná látka Carbethopendecinii bromidum) – při mírném průběhu zánětu
  • Opthalmo-Framykoin (účinná látka Bacitracinum zincicum), Tobrex mast nebo kapky (léčivá látka Tobramycin), Kanamycin mast nebo kapky (účinná složka Kanamycini sulfas), Garasone (léčivá látka Gentamicini sulfas a Betamethasoni natrii phosphas)
  • při alergických zánětech spojivek – MaxitrolSpersallerg (obsahuje dvě účinné látky Tetryzolin k omezení zánětlivého podráždění a otoku a Antazolin zmírňující alergii), OpatanolZaditen kapky atd.
  • Pamycon (účinná látka Neomycini sulfas) – antibiotické kapky k léčbě přidružených zánětů v nose a uších

Typický bakteriální zánět spojivek u kojenců a novorozenců začíná mezi 2. až 14. dnem života. Projevuje se hustým hnisavým sekretem, otokem a zčervenáním očí, které mohou být navíc světloplaché. Léčba spočívá v asi 10 dní trvající aplikaci antibiotik ve formě kapek nebo mastí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button