5 tipů, jak si poradit s nespavostí
Problém s nespavostí trápí mnoho osob. Bývá mnohdy zapříčiněn napětím, nervozitou případně různými povzbuzujícími prostředky, jako je například kofein. Snažte se jej ze stravy vyloučit a pokuste si při usínání vyzkoušet praktiky, o kterých se dozvíte v dnešním článku.
Základní rady
Dobrou volbou je místo prášků na spaní, zvolit přírodní prostředky, které jsou většině z nás běžně dostupnými a nejsou návykové jako prášky na spaní. Před spaním se zkuste začíst do odpočinkové knihy, dopřejte si horkou koupel nebo si poslechněte uklidňující hudbu. Snažte se chodit spát vždy ve stejnou hodinu, a to i o víkendech. I když to může být náročné, může to vaší nespavosti zabránit. Tělo si tak navykne na usínání v určitou dobu. Ložnice by měla být co nepříjemněji zařízena, také velmi tichá, dostatečně temná opatřená kvalitními závěsy či žaluziemi. V ložnice by také neměla být žádná elektronika, jako je počítač, televize či mobilní telefon. Budíka si raději nařiďte na klasických hodinkách. Elektronika v blízkosti vašeho těla, zvláště během spánku, není příznivá. V ložnici by také nemělo být příliš rostlin.
Vyvětrejte si
Čerstvý vzduch dokáže divy. Věřte tomu, že mnohem lépe se vám bude usínat v místnosti, která je dostatečně větraná. Nechávejte si také na noc mírně pootevřené okno, a to i v zimě.
Dopřejte si koupel s hořkou solí
Pokud vás trápí potíže s usínáním, vyzkoušejte si před spaním dopřát koupel s přídavkem hořké soli. Ta je bohatá na hořčík, který uvolňuje svaly a působí jako sedativum pro rozjitřený nervový systém. Vanu napusťte vodou přibližně tělesné teploty, přidejte 250 g hořké soli a pro lepší uklidnění si dopřejte také několik kapek levandulové silice. V koupeli se ohřejte alespoň dvacet minut. Ihned po koupeli se usušte a jděte si lehnout.
Bylinná sedativa
Valeriána, či také kozlík lékařský, a chmel působí blahodárně na nervový systém a odstraňují nespavost. Stačí smíchat v láhvi z tmavého skla 15 ml extraktu z kozlíku a stejnou dávku chmelového extraktu, zamíchat a před spaním užívat alespoň jednu čajovou lžičku směsi rozpuštěné v malém množství teplé vody. Ještě menší upozornění, kozlík může způsobit bolesti hlavy a svalové křeče, pokud byste překročili stanovenou dávku či jej užívali dlouhodobě.
Čaj na klidné spaní
Klidné spaní vám kromě klasického meduňkového čaje či čichání bylinných polštářků s přídavkem sušené levandule, navodí také čaj ze směsi mučenky a heřmánku. Čajovou lžičku sušené mučenky a lžičku sušeného heřmánku zalijte 250 ml hořké vody. Šálek zakryjte a nechte 20 minut louhovat. Sceďte jej a pijte 30 minut před spaním.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos