7 esenciálních olejů, které pomáhají s léčbou kašle
Problémy s kašláním nás nejčastěji zastihnou v zimě a na jaře. Máme pocit, že nás sluneční paprsky dostatečně zahřejí, ale stačí foukající vítr a snadno nachladneme. Zavolejte si na pomoc s kašlem přírodní prostředky v podobě esenciálních olejů.
Esenciální oleje
Některé esenciální oleje dokážou léčit nepříjemný kašel. Jejich cílem je zabít toxiny, viry a bakterie, které ve vašem krku způsobují problémy a dráždí vás. Esenciální oleje zmírňují kašel a uvolňují hleny. Skvělé je, že se jedná o naprosto přírodní pomocníky, kteří si s léčbou kašle snadno poradí bez vedlejších účinků.
Eukalyptus
Eukalyptový esenciální olej podporuje vykašlávání a zbavuje krk mikroorganismů a toxinů, díky kterým jste často nemocní. Rozšiřuje krevní cévy a umožňuje tak lepší dýchání. Eukalyptový olej totiž obsahuje cineol, který má antimikrobiální účinky a působí proti bakteriím, virům a plísním. Ideální je používat eukalyptový olej tak, že jej rozprášíte po místnosti či nakapete do aroma lampy, a to těsně před spaním. dá se aplikovat i lokálně na hrudník a krk, avšak ve velmi malém množství, stačí 2 kapky. Připravit si můžete i „domácí páru“.
Máta peprná
Esenciální olej z máty peprné je ideální při onemocnění dutin a kašli. Obsahuje mentol, který má antibakteriální a antivirové vlastnosti, navíc má chladivé účinky na organismus a podporuje volné dýchání. Olej také léčí dráždivý a suchý kašel. Olej z máty peprné uvolňuje hladké svalstvo průdušek a podporuje správné dýchání. Rozptýlit můžete olej po místnosti, aplikovat přímo na hrudník či zadní stranu krku. Olej lze kombinovat i s kokosovým olejem, aby se lépe vstřebával.
Rozmarýn
Rozmarýnový olej má relaxační účinky a napomáhá uvolnění svalů, také svaly průdušek, čímž napomáhá ve zmírnění kašle. Podobně jako eukalyptový olej obsahuje rozmarýnový olej cineol, který snižuje četnost kašlání i u pacientů s astmatem. Olej má antioxidační a antimikrobiální vlastnosti, tudíž funguje jako přirozený posilovač imunity. Rozmarýnový olej by však neměly používat děti do 4 let a těhotné ženy. Přidat jej můžete do své koupele, aroma lampy či aplikovat 2 kapky oleje přímo na hrudník spolu s lžičkou kokosového oleje.
Citron
Citrusové esenciální oleje jsou známé svými účinky na imunitní systém, který náležitě podporují. Napomáhají tedy léčbě nachlazení, ale také kašle. Mají antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky. Díky tomu se jedná o skvělou podporu imunitního systému a bojovníka proti problémům s dýchacím ústrojím. Esenciální olej také podporuje zdraví lymfatického systému, zlepšuje průtok krve a chrání před otoky v lymfatických uzlinách. Esenciální olej z citrusů ulevuje při kašli a podporuje imunitní systém, skvěle také čistí vzduch od bakterií, podobně jako výše zmíněné oleje. Kromě rozptýlení po místnosti, přidání do difuzéru či přímé aplikaci, můžete kvalitní citronový esenciální olej smíchat s teplou vodou a medem a užívat vnitřně, stačí však 1 kapka oleje. Olej ničí toxiny a bakterie ve vašem těle i vaší domácnosti.
Oregano
Dvě aktivní složky, které ničí oreganový esenciální olej účinným, jsou thymol a carvacrol, které mají silné antibakteriální a protiplísňové účinky. Oreganový olej může dokonce sloužit jako přírodní alternativa k antibiotikům, které se často používají pro léčbu respiračních problémů.
Tea tree
Olej z tea tree pochází z Austrálie a je ideálním pomocníkem při úklidu domácnosti, ale i při léčbě kašle, nachlazení a nejrůznějších zranění. Tea tree má totiž silné antibakteriální a antimikrobiální účinky. Jedná se o přírodní dezinfekční prostředek, antiseptický, který zmírňuje kašel a další respirační problémy. Neměl by být používán v období těhotenství.
Kadidlo
Má velmi pozitivní vliv na dýchací systém. Bývá používáno jako přísada do „domácí páry“ či se přidává do koupele a aplikuje při masážích. Zmírňuje kašel, pomůže při bronchitidě a astmatu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos