Rady a tipy

8 tipů, jak zůstat v klidu a mít chladnou hlavu (Jak být více trpěliví)

Být ve spěchu úplně pořád ruinuje vaši energii. Snažit se ovlivnit věci, které jsou naprosto mimo vaši kontrolu, a nemůžete s nimi nic dělat, je také zbytečné. Pokud chcete redukovat a zmírnit váš stres, být v klidu a mít chladnou hlavu, držte se následujících osmi kroků k tomu, abyste byli více trpěliví.

 1. Nechte to být.

Ty věci a záležitosti, které teď vypadají jako konec světa? Nebojte se, ten nepřijde – slibuji. Stresovat se kvůli situacím, ve kterých nemůžete ničemu pomoci, nebo je jakkoliv změnit, nechte být. Už jste se do nich stejně dostali, tak je prostě nechte přejít.

 1. Dýchejte.

Příště, až budete čelit nějaké stresující situaci, která vás nenechá v klidu, na minutku se zastavte, přestaňte s tím, co zrovna v tu chvíli děláte a udělejte následující:

 • Pětkrát se zhluboka nadechněte (dýchejte především bránicí do břicha, aby se zvedalo břicho a ne hrudník)
 • Představte si, že všechen stres odchází z vašeho těla s každým výdechem.
 • Usmějte se. Předstírejte to, jestli je to nutné. Je těžké zůstat naštvaný a ve stresu, když máte úsměv na rtech.

Klidně tohle opakujte tyto kroky každých pár hodin – doma i v práci – pokud to potřebujete.

 1. Uvolněte se.

Po provedení dýchacího cvičení proveďte rychlé zkontrolování vašeho těla. Pokuste se najít místa, která jsou napjatá, pod tlakem a tak dále. (Zhrbená ramena, zaťatá čelist nebo něco podobného?). Jemně si místa, která jsou takto pod tlakem, masírujte, nebo se jich opatrně a jemně dotkněte, posílíte tím celkovou relaxaci. Může vám také pomoci představit si, že jste na místě, které vás uklidňuje – pláž, horká vana, lavička někde v přírodě, v parku, v lese a tak dále.

 1. Žvýkejte pomalu.

Zpomalte u večeře, pokud se chcete naučit být trpěliví a třeba taky shodit nějaké to kilo navíc. Závod o to, jak moc rychle dokážete sníst své jídlo je přímá cesta k tomu, že sníte víc, než potřebujete a pak se budete zbytečně trápit pocitem přejedení nebo bolestmi břicha. U jídla více přemýšlejte, vnímejte chuť pokrmu, texturu a vůni všeho, co jíte. Žvýkejte pomalu a pokuste se třeba uhádnout všechny ingredience, které byly k přípravě jídla použity. Pomalejší žvýkání bude mít za následek také to, že vás nebudou přepadat chutě a hlad pozdě večer nebo po práci a škole.

 1. Užívejte si tu cestu.

Moc se zaměřujete na konec nebo výsledek, ale to může být velmi brzy vyčerpávající. Za něčím se statečně a odhodlaně honit, to vám sebere hodně času, energie a trpělivosti. Rozdělte si tu jednu velkou věc do více takových „mini-cílů“, budete tak mít více důvodů k radosti a oslavám. Když budete sami sobě dávat pozitivní odezvu neboli feedback, pomůže vám to zvýšit svoji trpělivost, budete nabuzení a budete se mnohem víc bavit na cestě, která vám pomůže dosáhnout vašich cílů.

 1. Zadívejte se na to s odstupem.

Příště, až budete opravdu vystresovaní a budete mít pocit, že vás to vystřelí až na Měsíc, zeptejte se sami sebe:

„Bude mi to vadit….“

 • Za týden?
 • Za měsíc?
 • Za rok?
 • Za 10 let?

Nápověda: Ne, nebude. Vsadím všechno na to, že věci, které vás teď stresují, vám budou za týden, možná už dokonce zítra, jedno. Přestaňte se trápit kvůli těmhle věcem, které stejně nijak neovlivníte, protože tím jen ubližujete sami sobě.

 1. Přestaňte na sebe klást až moc nároky – nikdy nikdo nebude perfektní.

Nejste dokonalá/ý a to je v pořádku. Ukažte mi někoho, kdo vypadá perfektně, a já vám ukážu špinavého lháře. Náročná perfektnost vás, nebo kohokoliv jiného, vás bude jen stresovat, protože to prostě není možné.

 1. Trénujte trpělivost každý den.

Dole je několik jednoduchých rad, jak můžete svoji trpělivost trénovat každý den, zvyšovat svoji schopnost uklidnit se, nebo zůstat v klidu s chladnou hlavou ve chvílích, kdy čelíte stresu:

 • Příště, až půjdete do obchodu pro zeleninu nebo cokoliv jiného, běžte tou nejdelší trasou, jaká je možná.
 • Místo toho, abyste šli do banky průchodem, podchodem nebo něčím takovým, běžte prostě okolo.
 • Dejte si pěkně dlouhou procházku osamocenou částí lesa nebo parku.

Pokud chcete vašim přátelům pomoci s tím, aby se naučili větší trpělivosti, projděte si tím nejdříve sami a jim to pomůže, když vás uvidí klidné a bez stresu.

Co vám osobně pomáhá proti stresu? Podělte se s námi v komentářích.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button