Prevence

9 příznaků, které ukazují na dehydrataci organismu

Dostatečný příjem tekutin za den je velmi individuální. Každý z nás má jinou denní pohybovou aktivitu, přijme jiné množství potravin, také jinak slané a kořeněné  jídlo a jeho tělo potřebuje rozdílné množství tekutin. Pravidla typu: „Vypijte minimálně 2 litry tekutin denně.“, opravdu neplatí. Každý člověk, každý den potřebuje jiné množství tekutin. V dnešním článku se podíváme na nejdůležitější příznaky dehydratace, kterými vaše tělo volá po tekutinách.

Vaše moč je tmavě zbarvená

Pravdou je, že dehydrataci organismu poznáte jednoduše podle toho, že vaše moč není světlé barvy, ale tmavě zbarvená, proto tak často vypadá ranní moč, jelikož celou noc nepijete. Ráno byste si tedy měli dopřát dostatek vody či alespoň čaje, jelikož se vaše tělo přes noc potýkalo s krátkodobou dehydratací. Důležité také je, že běžně by měl člověk jít na „malou“ nejméně 6-7 denně, záleží také na ročním období a perném dnu, který prožíváte, ale tento počet bývá běžný.

Trpíte zácpou

Dalším nepříjemným bodem, který doprovází dehydrataci, bývá zácpa. Pokud je v těle nedostatek tekutin, snaží se ji organismus pro svou potřebu brát ze všech koutů těla, tedy i z vašeho tlustého střeva. Dostatečný příjem tekutin může problém se zácpou dokonce vyřešit.

Suchá kůže, tvorba vrásek

Znakem dehydratace je také suchá pokožka a tvorba nových vrásek. Suchá, šustivá, bledá pleť volá po dehydrataci. Dopřejte si dostatek tekutin a hydratační masky a pleťové oleje, které pomohou v regeneraci pleti. Pijte vodu s citronem a okurkou a také si plátky okurky položte na pleť. Okurka je totiž plná vody a látek, které zklidňují pokožku.

Příbytek váhy

Ukazatelem dehydratace může být také častý hlad a postupné přibývání na váze. Někdy vám totiž mozek může signalizovat, že máte žízeň, i když doopravdy máte hlad, jelikož část mozku odpovědná za regulaci hladu a žízně je ve stejném centru.

Sucho v ústech

Typickým znakem dehydratace jsou suché rty a divný pocit v ústech. Jelikož málo pijete, může vám také nepříjemně páchnout z úst. Důvod je jednoduchý, bakterie z jídla ulpívají na zubech a jazyku, vy je vodou můžete částečně smývat.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy, především v létě, bývají z nedostatečného přísunu tekutin. Tělo při pocitu žízně absorbuje vodu ze všech tkání, i mozková tkáň ztrácí část své vlhkosti a smršťuje se. Aktivují se receptory bolesti a rozbolí vás celá hlava. Stačí se dostatečně napít a bolest hlavy bude brzy zažehnána.

Únava a malátnost

Pravdou je, že nedostatek tekutin způsobuje také tělesnou únavu a malátnost, může vám být až na omdlení. Tělo se dehydratuje, snižuje se objem krve, která se skládá až z 80% z vody, srdce musí pracovat rychleji, aby okysličilo celé tělo. Padá na vás únava. Snažte se v této situaci vyhnout kávě, ta dehydratuje! Dopřejte si čistou vodu.

Podpora imunitního systému

Ano, dostatečné množství tekutin má také spojitost s imunitním systémem. S dehydratací se totiž zvyšuje koncentrace toxinů v krvi, což může oslabit imunitní systém.

Péče o klouby

Dehydratace organismu se dotýká také vašich kloubů. Voda je potřebná i v péči o klouby, které nedostatkem vody trpí, především tedy kloubní spoje a chrupavky.

Dopřejte si denně dostatečné množství vody vzhledem k vaší denní aktivitě a tělesné váze. Naslouchejte tělu. Přílišné doplňování tekutin může zbytečně zatěžovat ledviny. Snažte se vyhýbat kávě, slazeným nápojům a černému čaji. Dopřejte si raději čistou vodu bez bublinek či na minerály bohatou minerálku.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button