Dům a zahrada

Jak bojovat proti mšicím bez použití chemie?

Zasadili jste si první sazeničky doma za oknem a najednou na nich máte mšice? Mšice jsou nepřítelem všech zahrádkářů a dostat se mohou i k vám domů na sazeničky či pokojové květiny. Přinést si je můžete ze zakoupených květin v květináči i z těch řezaných. Mšice se tímto způsobem mohou dostat na všechny květiny. Podobně je tomu i na zahradě. Zbavte se mšicí co nejdříve, aby se vám nepustily do zbytku zahrady. V dnešním článku se podíváme na to, jak se mšicí zbavit bez použití chemie.

Nevítané mšice

Mšicí existuje až na 3000 druhů, u nás v Evropě se setkáte přibližně s jednou třetinou z nich, každý druh vypadá vždy malinko odlišně. Většinou se však různé druhy mšic pouštějí do různých rostlin, od toho odvozujeme jejich názvy, mšici zelnou, broskvovou, rybízovou, apod. Mšice má malé hruškovité tělo a živí se sáním šťávy z rostlin a přenášejí na rostliny také nejrůznější choroby. Mšice jsou zvláštně chlupaté voskovitou látkou, kterou vylučují jejich kožní žlázy. Pokud mšice napadnou vaši rostlinku dochází ke zkroucení listů rostliny, které ztrácejí svůj život. Vypadají jako usychající listy s podivným tvarem. Když se podíváte na druhou stranu listů, najdete na nich pravděpodobně malé jemně chlupaté živočichy, které vaši rostliny pojídají. Na zahradě si všimnete, že mšice často doprovázejí mravenci, kteří pojídají medovici, kterou mšice vylučuje z těla. Při včasném zásahu lze použít přírodní prostředky, které mšice zahubí, pokud je však mšicí mnoho, budete se muset přiklonit k chemickým prostředkům.

Lepší dříve než později

Pravdou je, že vhodnější je použít postřik již od začátku pěstitelské sezony, jelikož  se v této době mšice líhnout. Rostliny byste měli pravidelně kontrolovat a ihned první zárodky mšic likvidovat, jelikož se rychle rozmnožují. Pomůže vám i pravidelné plení, tím se zmenšuje riziko, že se mšice dostanou na pěstované rostliny.

Jak na mšice?

Přirozeným predátorem mšic je slunéčko sedmitečné, které mšice pojídá. Pokud se však chcete vyhnout chemickým postřikům, vyzkoušejte tradiční tipy. Dříve si museli zahrádkáři také poradit bez pomoci chemie a i my dnes máme tu šanci vyzkoušet. Proti mšicím platí tabák. Kupte si tabák či zbytky z cigaret vylouhujte ve vodě a roztok následně nastříkejte na postižené listy. Mšice opravdu nejsou příznivci tabáku a jeho pach nesnášejí. Podle některých rad pomáhá i místa postižená mšicemi tabákem vykouřit. Pomoci vám může i roztok vytvořený z mýdla a vody popřípadě z vody a jaru. Jelikož tyto kombinace rostlinám neprospívají, druhý den rostlinu omyjte vodou.

Bylinné nálevy

Dalším pomocníkem v boji proti mšicím se mohou stát bylinné nálevy. Účinný je kopřivový či pelyňkový nálev. Stačí přelít hrst listů kopřivy a pelyňku vodou a nechat vylouhovat přes noc. Pomoci vám může i česnek. Rozdrťte jej a rozmíchejte ve vodě, nechte vylouhovat a následně aplikujte na rostliny. Abyste se vyhnuli mšicím na zahrádce, zasaďte do blízkosti rostlin lichořeřišnice či kopr.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button