Je to snad nejstarší známý druh zeleniny, který se již v dávnověku používal při vaření jako zelenina nebo koření. V moderní době byly odhaleny a potvrzeny i protirakovinné účinky cibule. Její využití je velice pestré a snad jedinou negativní stránkou je pach vznikající při vaření a poté vycházející z úst konzumenta cibule. To je však nedostatek, který cibuli rádi odpustíme, stejně jako trocha slz způsobených krájením cibule. Existuje totiž celá spousta důvodů, proč cibuli konzumovat.
Zázračné účinky cibule
Cibulový čaj nebo šťáva z nakrájené cibule zasypané cukrem či zalité medem pomáhá při chřipce, nachlazení a kašli. Cibule však pomáhá i při závažnější onemocněních. Kromě jiného umí chránit nervovou a kardiovaskulární soustavu. Například pro srdce je prospěšnější než často doporučované červené víno. Dalším pozitivním účinkem je snižování hladiny cholesterolu, zamezování kornatění cév a podpora pružnosti cévních stěn. Napomáhá zdravému fungování hormonů a v boji proti mnoha typům nádorů. Sama o sobě není sice lékem proti rakovině, ovšem podporuje její léčbu a působí hlavně jako prevence.
Cibule také zpevňuje kosti a zvyšuje jejich hustotu. Každodenní konzumace pomáhá oddálit osteoporózu a riziko zlomenin. Prospívá také pojivovým tkáním, jako jsou šlachy, vazy a chrupavky.
Díky obsahu chromu, který ovlivňuje hladinu krevního cukru, je cibule důležitým prostředkem proti cukrovce a obezitě.
Významná je také její prospěšnost, jako přírodního prostředku pro alergiky a astmatiky. Antioxidanty, obsažené v cibuli, poskytují našemu tělu protizánětlivé látky. Celkovou úroveň imunitního systému podporuje velká porce vitamínu C.
Cibule v kuchyni
Při vaření každého slaného jídla dodá tato zelenina potřebnou chuť, ale lze ji pojídat i samotnou například v salátech, nebo jako přílohu k masu, ať syrovou nebo vařenou. Chutná také syrová nakrájená na kolečka a pokládaná na chléb se sádlem. Na cibuli je nejlepší, že si spoustu svých úžasných vlastností uchová i po tepelném zpracování.
Některé další výhody
Zelené výhonky jsou výborné pro obsah vitamínu A. Cibule také snižuje riziko tvorby žaludečních vředů. Může být prospěšná i zevně, a to například při bodnutí hmyzem stačí na postižené místo přiložit rozkrojenou půlku cibule a zabráníte tak otoku i bolestivému pálení.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos