Dům a zahrada

Co všechno ovlivňuje čerstvost květin ve váze? Odhalíme překvapující fakta!

I když to zní velmi nepravděpodobně, životnost květin může ovlivnit i fakt, jestli vedle nich stojí ovocná mísa či nikoliv.

Ovoce, jako jablka a banány včetně zeleniny – rajčata, produkují vysoký obsah ethylenu. Ethylen je plyn, jenž se pak objeví i na květinách a značně jim tím zkrátí jejich životnost. Květy brzo uvadají a celá rostlina zkrátka a jasně, nepůsobí vůbec svěže.

Důležitou roli hraje také výběr váz

Váza by neměla být moc úzká, aby se stonky květin k sobě nemačkaly. Na druhou stranu příliš široká váza, není ideální z toho důvodu, že veškeré aranžmá zase ztrácí tvar.

Další tipy, jak na čerstvost:

Ořízněte stonky

Květiny používají kapilární působení, aby přivedly vodu z vázy ke květům a prosté zkrácení stonků jim usnadní sběr vody. A pokud už nějakou dobu stojí v kbelíku v květinářstvích, lehce se stane, že se jejich stonky ve spodní části poškodí.

Jejich oříznutí o pár centimetrů výše, vytvoří nový průsvit, do kterého může prosakovat voda. Řezejte stonky pod vodou a pak je vložte přímo do vázy s vodou, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Odstraňte listy

Listy, které jsou součástí květiny a budou potopeny ve vodě, mohou začít zahnívat. Tato hniloba způsobí rozklad bakterií a časem se projeví i na květech rostliny.

Než tedy rostlinu dáte do vázy, je lepší lístky, které jsou v úrovni vázy pod hladinou vody – otrhat!

Přátelská voda

Jak na čistou vodu ve váze? Možná nikoho nenapadne, že středobodem zájmu je také čistota vázy. Před použitím ji vymyjte teplou vodou a jarem na nádobí. Minimalizujete tím výskyt bakterií.

V nejlepším případě naplňte vázu filtrovanou vodou, která je vlažná. Nechte vodu chvíli odstát, zatímco seřezáváte stonky květin.

Všechny bubliny způsobené spuštěním kohoutku vystoupají nahoru a zmizí. To je ten moment, kdy je vhodný čas dát rostlinu do vázy.

Když toužíte udržet květiny ve váze čerstvé co nejdéle, je potřeba vodu měnit každý den.

Výživa

I květiny potřebují svou „potravu“. Výživové pytlíčky obsahují mimo jiné také antimikrobiální přísady, které zabraňují růstu bakterií. Kyselina citronová pomáhá vodu okyselit a udržuje zdravé květiny.

Chladné místo

Ano, je to tak. Pokud nechcete, aby se květina rychle rozvila, nechte ji jako dekoraci na chladnějším místě. Slunečný parapet nebo horko v obývacím pokoji jim rozhodně neprospěje.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Makawiel

Moje zdraví mi není lhostejné, proto sleduji trendy v oblasti péče a to nejen o zdraví fyzické, ale i duševní. Snažím se získávat nové informace a sleduji nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Velmi ráda zkouším nové recepty a nechávám se inspirovat novými návody a radami.

Podobné články

Back to top button