KrásaRady a tipyZdraví

Dýně skrývá regenerační i léčivé účinky

Dýně je klasická podzimní zelenina, která bývá často nádhernou ozdobou podzimních zahrádek. Ti šikovnější z ní dokážou vyřezat mnohdy umělecká díla. Dají se z ní vařit jídla sladká i slaná. Zkuste jí naplnit, podusit, usmažit nebo z ní udělat třeba marmeládu. Ne všichni znají její široké spektrum pozitivních účinků na lidský organismus. Posiluje imunitní systém, pozitivně působí na nervový, napomáhá správné činnosti srdce, upravuje hladinu cukru v krvi, působí močopudně a zároveň napomáhá při chorobách ledvin, detoxikuje organismus.

Kromě těchto pozitivních účinků na lidský organismus ji můžeme využít i v kosmetice.

Dužina

Dužina je tvořena z největší části vodou, dále obsahuje vlákninu, hořčík, draslík, měď, selen, sodík, železo, zinek, fosfor, vitamín A, beta – karoten, lutein a kvalitní nenasycené kyseliny.

Semínka

Ta se používají v lidovém léčitelství již od pradávna. Obsahují velké množství zinku. Dále obsahují fosfor, železo, vápník, kyselinu olejovou, vitamíny skupiny B či lecitin.

Dýňový olej

Ve své čisté formě má pozitivní účinky na kardiovaskulární systém – snižuje riziko infarktu, zpomaluje kornatění cév, má dobrý vliv na zásobení mozku krví. Pokud jej budete užívat pravidelně, může zmírnit řadu kožních problémů. Funguje jako protinádorová prevence.  Využívá se při obnově energie, zlepšuje pokožku a její deriváty, má pozitivní vliv na trávicí trakt.

V kosmetice se olej využívá na zábaly pro lámavé či poškozené vlasy. Také je vhodný při vypadávání vlasů. Má zklidňující účinky, proto je vhodný na poškozenou pokožku, především pokud se vyskytuje akné či ekzém. Při lámavosti a štěpení nehtů jej aplikujte na nehtová lůžka.

Dýňová kosmetika

Semínka i dužina se výborně hodí na výrobu řady pleťových masek. Některé z nich vám nyní nabízíme.

Pleťová maska s hydratačními účinky

  • polévková lžíce najemno nastrouhané dýně
  • 2 lžíce zakysané smetany
  • lžička citronové šťávy

Všechny přísady smícháme, vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme působit 20 minut. Poté řádně smyjeme.

Maska na mastnou a pórovitou pokožku

  • 2 polévkové lžíce mletých dýňových semínek
  • 1 – 2 lžíce smetany

Obě přísady smícháme, směs naneseme na obličej a necháme působit 30 minut. Poté pokožku řádně opláchneme.

Výživná maska

  • hrst rozmixovaných dýňových semínek
  • 1 čajová lžička mandlového leje
  • 1 čajová lžička medu

Přísady smícháme, vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme působit 20 minut. Poté řádně opláchneme.

Dýňová regenerace suché kůže

Přestože je to nejjednodušší způsob využití dýně, neznamená to, že není účinný. Postačí vzít slabé plátky dýňové dužiny a položit je na suchou kůži.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button