PrevenceRady a tipy

Jste diabetik? Trpíte často hypoglykémií? Za volantem by to mohl být problém..

Všichni lidé trpící cukrovkou potvrdí, že toto onemocnění je omezuje i v mnoha dalších činnostech. Díky velmi nízké, nebo naopak velmi vysoké hladině cukru v krvi se můžou objevit problémy se zrakem, poškození nervů v rukou či nohou – což rozhodně ovlivní i např. řízení automobilu.

Nejčastější rizikové faktory

Řidiči trpící cukrovkou mají obvykle větší problém se řízením, než ostatní řidiči. Některé nedávné studie potvrzují, že inzulín skutečně ovlivňuje schopnost člověka vykonávat tuto činnost. Lékařští odborníci tak tvrdí, že jedním faktorem, který může ovlivnit schopnost řídit je těžká hyperglykémie, nebo naopak velmi nízká hladina cukru v krvi. My se dnes zaměříme na stavy spojené s hypoglykémií.

Bezpečností opatření pro řidiče

Americká asociace nabídla 8 opatření pro všechny řidiče, kteří trpí cukrovkou. Díky těmto pravidlům se nemusejí bát řízení ani těžcí diabetici.

  1. Než si řidič sedne za volant, měl by si zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Neměli byste řídit, pokud je vaše hladina cukru velmi nízká, jelikož vaše schopnost se soustředit bude velmi omezená.
  2. Během dlouhé jízdy kontrolujte pravidelně hladinu cukru v krvi. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, jak často je ve vašem případě kontrola potřeba.cukru
  3. Vždy mějte u sebe přístroj na měření hladiny cukru v krvi a nějaké malé občerstvení, které bude sloužit jako rychlý zdroj cukru.
  4. Jakmile si všimnete nepatrných známek hypoglykémie, okamžitě zastavte auto a zkontrolujte hladinu cukru v krvi. Mezi tyto příznaky patří: rozmazané vidění, rychlá srdeční tepová frekvence, náhlá nervozita, třes, únava, bolest hlavy, zmatenost, závratě, hlad, pocení a zimnice.
  5. Při nízké hladině cukru v krvi vypijte džus nebo Coca Colu, či snězte sladký bonbón nebo glukózovou tabletu. Po 15 minutách by se hladina měla navýšit. Pokud se tak nestane, měli byste sníst něco jiného, co vám ovlivní hladinu cukru v krvi.
  6. Jakmile na sobě pocítíte jakékoliv známky hypoglykemického šoku během jízdy, měli byste okamžitě zastavit vozidlo a kontaktovat lékařkou pomoc.
  7. Pokud trpíte častými výkyvy, měli byste zvážit jízdu autem, nebo se alespoň poradit se svým ošetřujícím lékařem.
  8. Pokud v souvislosti s cukrovkou trpíte občasným zhoršením zraku, podstupte prohlídku, která zjistí, zda je bezpečné, abyste řídili.

Pokud jste diabetik, držte se těchto rad. Díky ním můžete předejít ohrožení bezpečné jízdy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button