Prevence

Esenciální olej z kadidla: Proč jej používat?

Esenciální oleje jsou používány již po tisíce let pro své léčebné vlastnosti a jako součást aromaterapie. Získávány jsou  z různých částí (stonků, listů, kůry, pryskyřice)  stromů a rostlin. Ceněny jsou pro své přírodní zdravotní vlastnosti. Dnes se zaměříme na esenciální olej z kadidla, který přináší řadu zdravotním přínosů, včetně zmírnění chronického stresu, úzkosti, bolesti, zánětu a zvýšení vaší imunity. 

Esenciální olej z kadidla

Jelikož máme kadidlo spojené s vůní, která je běžná v kostele, často si tento esenciální olej přidáváme do aromalamp před Vánocemi. Kadidlo je pryskyřicí ze stromu zvaného kadidlovník, který roste jen v teplých oblastech a místech v Africe či Asii, kvalitní kadidlo se získává ze stromů v Etiopii, Somálsku či Ománu. Procesem destilace z pryskyřice vzniká bezbarvý či lehce zlatý olej.

Účinky esenciálního oleje

Olej z kadidla má dezinfekční a imunostimulační účinky. Pozitivně působí na nervový systém. Pokud potřebujete vydezinfikovat vzduch ve vaší domácnosti jako prevenci před viry, nakapejte tento esenciální olej do vaší aromalampy. Esenciální olej z kadidla má pozitivní vliv i na zralou pleť, regeneruje a pomůže vám zjemnit vrásky. Použít ho můžete do vašeho tělového či pleťového krému. Pozitivní účinky má i při astma, urychluje hojení jizev a ran, zlepšuje také trávení.

Výhody užívání esenciálního oleje z kadidla

Pomůže při stresu a pocitech úzkosti

Při inhalování esenciálního oleje z kadidla pomocí difuzéru či aromalamp bylo prokázáno, že pomáhá ke snížení srdeční frekvence a na vysoký krevní tlak. Má pozitivní vliv na úzkosti a deprese a je přírodní cestou oproti lékům, které mohou mí negativní vedlejší účinky.

Posiluje funkce imunitního systému

Studie prokázaly, že má pozitivní vliv na imunitní funkce, jelikož podporuje ničení nebezpečných bakterií a virů. Použit může být jako prevence vzniku různých onemocnění na kůži i ústech. Jelikož má antiseptické účinky, používá ho mnoho osob jako úlevu od ústních problémů (zánět dásní, problémy se zuby, vředy či špatný dech).

Pomocník v boji proti rakovině a pomůže vám se vypořádat s chemoterapeutickými vedlejšími účinky

Esenciální olej z kadidla má protizánětlivé a protinádorové účinky.  Ukázalo se, že kadidlo působí proti buňkám specifických typů rakoviny. Výzkumníci v Číně zkoumali protinádorové účinky esenciálních olejů z kadidla a myrhy na pěti liniích nádorových buněk v laboratorní studii. Výsledky ukázaly, že buněčné linie lidského karcinomu prsu a kůže vykazují zvýšenou citlivost na kombinaci myrhy a silic z kadidla. Studie z roku 2012 dokonce zjistila, že chemická sloučenina nalezená v kadidlo nazvaném AKBA je úspěšná při zabíjení rakovinných buněk, které se staly rezistentní vůči chemoterapii, což z ní činí potenciální přírodní léčbu rakoviny.

Zbaví vás škodlivých bakterií

Esenciální olej z kadidla má antiseptické a dezinfekční účinky, má též antimikrobiální účinky. Má schopnost eliminovat riziko vzniku nachlazení a bakterií chřipky.

Léčí pokožku a chrání ji před vlivem stárnutí

Esenciální olej z kadidla má schopnost posilovat pokožku, zlepšit její elasticitu a podporovat obranné mechanismy proti bakteriím. Léčí jizvy, akné a drobné ranky. Ocení ho zvláště ženy v období těhotenství a po něm, jelikož podporuje hojení strií a popraskané kůže. Redukuje zarudnutí a podráždění pokožky.

Zlepšuje paměť

Výzkum naznačuje, že esenciální olej z kadidla podporuje paměť a zlepšuje proces učení.

Pomáhá vyrovnávat hormonální rovnováhu a podporuje plodnost

Olej z kadidla snižuje příznaky spojené s menstruací, menopauzou a pomáhá vyrovnávat hladiny hormonů. Používá se jako pomocník při bolesti, křečích, bolestech hlavy, nevolnosti, únavě, úzkosti či změnách nálad. Olej z kadidla může také pomoci při regulaci produkce estrogenu a může snížit riziko vzniku nádorů nebo cyst u žen.

Zlepšuje trávení

Esenciální olej z kadidlana pomáhá peristaltice střev. Snižuje také bolest a křeče v žaludku, zmírňuje nevolnost a pomůže i při nadýmání. Urychluje sekreci trávicích enzymů, zvyšuje produkci močení, uvolňuje svaly trávicího traktu.

Pomoc při nespavosti

Esenciální olej z kadidla je užitečný při pocitech úzkosti nebo chronickém stresu, který vás může trápit především před spaním, kdy se snažíte v klidu usnout. Má uklidňující vůni, která vám pomůže přirozeně usnout. Tento přírodní pomocník pomáhá uvolnit dýchací cesty, umožňuje tělu dosáhnout ideálního klidu a eliminuje bolest, která vám může bránit v usnutí.

Pomáhá snižovat riziko vzniku zánětu

Esenciální olej z kadidla pomáhá zpomalovat tvorby zánětlivých molekul, které jsou spojeny s onemocněními, jako je artritida, astma, bolestivé střevní poruchy apod. Snižuje riziko vzniku zánětu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button