Přírodní léčbaZdraví

Jak porazit horečku? Připravte si na úlevu chryzantému

Bylinky tradiční čínské medicíny se dají použít téměř na vše. Výjimkou není ani horečka, kterou porazíte, když si z těchto tří, připravíte bylinný čaj.

Nejdůležitější součástí je chryzantéma, kterou mnozí z vás znají jako krásnou řezanou květinu. Je zkrátka a jasně okouzlující a můžete ji sledovat i v plovoucím čínském čaji, kde se jako sušená přenádherně rozvine. Takovou konvičku čaje by si nechal každý líbit…

Chryzantémy jsou kvetoucí rostliny pocházející z východní Asie

Tyto jedlé květiny se často používají jako zahradní dekorace a přirozená ochrana před škůdci, ale mají také kulinářské použití. Žluté nebo bílé květy chryzantém lze vařit a připravit z nich bylinkový čaj s řadou zdravotních výhod. 

Vitamíny, minerály a antioxidanty v čaji chryzantémy mohou poskytnout důležité zdravotní výhody. Draslík pomáhá správně fungovat srdci, ledvinám a dalším orgánům. 

Jeho přiměřená hladina v těle snižuje také riziko vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, mozkové mrtvice, artritidy, rakoviny, poruch zažívacího traktu a neplodnosti.

Čaj na horečku

Složení:

1 čajová lžička máty peprné

1 čajová lžička šanty kočičí („catnip“)

1 čajová lžička květů chryzantémy

Postup:

Bylinky zalijte 1 šálkem horké vody.

Na hrnek nebo sklenku přiložte víčko.

Nechte odstát pouze 10 minut (aby se zachoval éterický olej v květech chryzantém).

Přidejte med podle chuti a pijte jej teplý.

Tento čaj je určen na horečky trvající i několik dní. Je také prospěšný pro zmírnění zažívacích potíží nebo bolestí spojených s nachlazením.

Ke smíchání větší dávky čaje použijte sušené bylinky. Skladujte v těsně uzavřené skleněné nádobě na chladném a tmavém místě.

Chryzantéma – další užívání

Chryzantéma se používá k léčbě bolesti na hrudi (angina pectoris), vysokého krevního tlaku, cukrovky typu 2, nachlazení, bolesti hlavy, závratí a otoků.

V kombinaci s jinými bylinami se chryzantéma také používá k léčbě rakoviny prostaty.

Jako nápoj je chryzantéma velmi oblíbená jako letní čaj v jižní Číně.

Jak funguje?

Chryzantéma může zvýšit průtok krve do srdce a také zvýšit citlivost na inzulín.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button