Jaký je rozdíl mezi hypoxií a hypoxémií a něco více o hypoxii
Hypoxie a hypoxemie – ta slova zní tak podobně. A opravdu oba stavy, které tyto pojmy označují, spolu souvisejí a jsou velice nebezpečné. Jde o stavy, které souvisejí s nedostatkem kyslíku.
Hypoxie je stav, kdy je nedostatek kyslíku v tkáních. Hypoxémie je stav nízkého kyslíku v krvi. Pokud tělo nemá dostatek kyslíku, může dojít až k poškození mozku, jater a dalších orgánů.
Pokud totiž krev nedodává orgánům optimální množství kyslíku, orgány se začínají poškozovat. Další pojem, který souvisí s nedostatkem kyslíku je anoxie, což je stav, kdy v tkáních není dostatek kyslíku vůbec.
Hypoxie může postihnout buď jenom určitý orgán (tkáňová hypoxie) nebo celé tělo člověka. Mezi symptomy hypoxie patří:
- bolest hlavy,
- modrá či tmavě červená barva pokožky,
- rychlé dýchání,
- zmatenost,
- bolest hlavy,
- tunelové vidění,
- rychlé bušení srdce,
- modrající rty či končetiny,
- závratě až mdloby,
- dušnost – pocit nedostatečného nádechu.
Proč hypoxie vzniká
Příčin může být vícero. Hypoxie bývá důsledkem plicních onemocnění, zánětu nebo astmatu. Dušnost a vykašlávání způsobují ještě horší okysličování kvůli tomu, že pacient vykašle více vzduchu, než nadechne. Je to dáno zúženými dýchacími cestami, a proto je těžké vzduch do plic dostat.
Řada plicních onemocnění stojí za vznikem hypoxie, např. CHOPN (Chronická plicní obstrukční nemoc), emfyzém, bronchitida, edém plic. Člověk, který trpí anémií (nízký počet červených krvinek), může mít hypoxii, stejně jako lidé se srdečním onemocněním.
Jak hypoxii léčit
Je nutné dostat do těla co nejdříve více kyslíku. Přístroje s názvem kyslíkové koncentrátory (oxygenátory) dokážou do pacienta dodat vysokou koncentraci kyslíku za krátký čas. Oxygenátor se dokonce může využívat i doma. Jde jej půjčit na nezbytnou dobu či koupit.
Dalším krokem je nutnost zjistit, jaká je příčina hypoxie. Pak nastává léčba této příčiny – může jít o léčbu astmatu, zánětu na plicích pomocí antibiotik nebo steroidů. Stejně důležitá je i prevence, tedy předcházet astmatickým záchvatům, brát včas léčivo a žít aktivní plnohodnotný život.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos